Клублар кескин баёнот билан чиқди.
«Манчестер Сити» футболчилари Антуан Семенё ва Марк Геҳи ирқчиликка дуч келди. Клуб расмий баёнот билан бундай ҳолатни кескин қоралади.
Маълум қилинишича, «Эвертон»га қарши баҳс (3:3) вақтида Семенё стадионда ирқчилик мазмунидаги ҳақоратларга учраган. Ушбу ҳолат юзасидан Мерсисайд полицияси 71 ёшли мухлисни қўлга олди.
Кейинчалик у гаров эвазига қўйиб юборилган, бироқ унга қатъий чекловлар қўйилди: эндиликда у ўйинлардан олдин, давомида ва ундан кейин стадионларга яқинлашиши тақиқланган.
Шунингдек, Марк Геҳи ижтимоий тармоқларда ирқчиликка оид ҳақоратомуз хабарлар нишонига айлангани қайд этилди.
«Манчестер Сити» баёнотида шундай дейилади: «Биз Семенё ва Геҳига нисбатан бўлган ирқчиликни кескин қоралаймиз. Футболда бундай ҳолатларга ўрин йўқ. Футболчиларимизни тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз».
«Эвертон» ҳам бу борада қатъий позицияни билдирди: «Ирқчилик ва ҳар қандай дискриминация мутлақо қабул қилинмайди. Бундай хатти-ҳаракатлар спортда ҳам, жамиятда ҳам бўлиши мумкин эмас».

Ещё один случай расизма в АПЛ: болельщик арестован на матче «Эвертон» – «Ман Сити»
Футболисты «Манчестер Сити» Антуан Семеньо и Марк Гехи столкнулись с проявлением расизма. Клуб в официальном заявлении резко осудил подобные случаи.
Сообщается, что во время матча против «Эвертона» (3:3) Семеньо подвергся расистским оскорблениям на стадионе. В отношении данного инцидента мерсисайдская полиция задержала 71-летнего болельщика.
Позже он был освобождён под залог, однако ему были наложены строгие ограничения: теперь ему запрещено приближаться к стадионам до, во время и после матчей.
Также сообщается, что Марк Гехи стал объектом расистских оскорбительных сообщений в социальных сетях.
В заявлении «Манчестер Сити» говорится: «Мы категорически осуждаем расизм в отношении Семеньо и Гехи. В футболе нет места таким случаям. Мы полностью поддерживаем наших игроков».
«Эвертон» также занял жёсткую позицию: «Расизм и любая дискриминация абсолютно неприемлемы. Такие действия не могут иметь места ни в спорте, ни в обществе».
Клуб подчеркнул, что были приняты оперативные меры и сотрудничество с органами расследования будет продолжено.