Андрей Шипилов: «Иккала бўлимда ҳам италянча услубда ўйнадик»
«Қўқон-1912» бош мураббийи «Бунёдкор» устидан қозонилган ғалабадан сўнг ўз фикрлари билан ўртоқлашди.
Foto: FC Kokand-1912
20.08.2026 FT Ўзбекистон Суперлигаси Бунёдкор Бунёдкор 0 : 1 Қўқон-1912 Қўқон-1912
Суперлиганинг 18-турида «Бунёдкор» - «Қўқон-1912» учрашуви бўлиб ўтди. Унда меҳмонлар 0:1 ҳисобида ғалаба қозониб, муҳим уч очкони қўлга киритди.
Беллашувдан кейинги матбуот анжуманида меҳмонлар устози Андрей Шипилов қатнашди.
— Бугунги учрашув шу учта ўйин ичидаги энг оғир баҳс бўлди. Менимча, навбатдаги, тўртинчи ўйин бундан ҳам оғирроқ бўлади. Фақат бир нарсани айтишим мумкин: жамоамга, барча йигитларга, бутун жамоа аъзоларига катта раҳмат. Улар биз айтган барча ғояларни қабул қилишди. Ўйин олдидан улардан барча вазифаларни бажаришларини ва биз учун ижобий натижага эришишларини қатъий сўраган эдик. Яхши гол урдик. Биз тезкор гол уришни мақсад қилган эдик ва бунинг уддасидан чиқдик. Аммо бугун бизга қарши яхши тайёргарлик кўрган, кучли жамоа ўйнади.
Мен учун энг қизиқ жиҳат — италиялик мураббийлар штаби бошқараётган жамоага қарши жисмоний томондан қанча кучимиз етар эканлиги эди. Уйимиздаги ўйинда тахминан 40–45 дақиқа камчиликда ҳаракат қилган эдик. Кейин иккинчи бўлимда таркиблар тенглашди ва гўёки ғалаба қозондик. Аммо ўша учрашувда «Бунёдкор» устунлик қилганди. Бугун эса шуни айтишим мумкинки, «Бунёдкор» бош мураббийи ҳам ўйиндан кейин айтганидек, агар майдон бироз тезроқ бўлганида, биз учун анча қийин бўларди. Натижа қандай бўлишини билмайман. Аммо бугун биз жуда тўғри ва жуда ихчам ҳаракат қилдик. Умуман олганда, иккала бўлимда ҳам итальянча услубда ўйнадик.
Жуда оғир бўлди. Сизлар ҳатто тасаввур ҳам қилмайсиз, қанчалик оғир бўлганини. Чунки биз уйимизда ўйнаган эдик ва ўша ерда вазиятимиз жуда мураккаб эди. Бугунги кунга қадар уйда ўтказган барча турларимизда тўпга эгалик қилиш кўрсаткичимиз атиги 27 фоиз эди. Бугун ҳам жуда оғир бўлди.
Нега? Биринчидан, тикланиш учун бизда бир кун камроқ вақт бор эди. Иккинчидан, бу йигитлар — жуда амбицияли ва ёш футболчилар. Шунинг учун бугун жисмоний томондан жуда қийин бўлди. Уйимиздаги ўйинда ҳаво ҳам дим бўлганди. Бугун объектив нуқтаи назардан айтсам, майдон сифати сабабли ҳимояланиш ҳам, қарши ҳужумларга чиқиш ҳам биз учун осонроқ бўлди. Агар тўпни назорат қилиб ўйласангиз, жуда қийин бўлади, чунки тўп яхши юрмайди, ҳаракат тезлиги ҳам бошқача. Биз бугун бундан унумли фойдаландик. Аммо сиз кўрдингиз: биз деярли ҳимояга ёпилиб олмадик. Шунчаки жуда тўғри ва тартибли ҳаракатландик.
Яна бир бор такрорлайман: ўйин интизоми учун, тактик тузилмани бузмагани учун жамоага раҳмат. Дарвозабонимиздан бироз олдинроқ ўйнашини сўрагандим. У ҳам вазифасини жуда яхши бажарди, ҳаммасини тоза ишлади.
Нимели ҳам жуда катта ҳажмда қора иш қилди. Жуда-жуда катта меҳнат қилди. Алмаштиришларни ҳам амалга оширдик: Маликжонов ҳам ўйинга қўшилди. Маликжонов қисқа вақт ичида тахминан уч-тўртта тўпни олиб қўйди. Егор Кондратюк ҳам майдонга тушди. Умуман, майдонга тушган беш нафар футболчининг барчаси — кимдир беш дақиқа, кимдир етти, яна кимдир ўн дақиқа ўйнаган бўлса ҳам — жуда мулоҳазали ва совуққонлик билан ҳаракат қилди. Уларнинг барчасига ҳам катта раҳмат айтаман.
Умуман олганда, бутун жамоага айтдим: интизом учун раҳмат.
Истеъфога чиқарилишингиз ҳақида гап-сўзлар тарқалган эди. Бунга муносабатингиз қандай?
— Суҳбатимиз шундай кечганди. Менинг тушунишимча, мураббий бирор жамоага келганда, агар натижа бўлмаса ва у виждонли бўлса, жамоани қийин аҳволга туширишни истамаса, тегишли хулоса чиқариши керак.
Бу ҳис-туйғуга берилган ҳолда айтилган гап эмасди. Бу мутлақо нормал фикрлар эди. Мен айтдимки, агар раҳбарият шундай қарор зарур, деб ҳисобласа... Чунки ўша пайтда натижаларимиз жуда яхши эмасди. Тўртта учрашувда бирорта ҳам очко олмаган эдик. Шунинг учун қандайдир чора кўриш кераклигини мен реал тушуниб турган эдим. Шу сабабли менинг томонимдан билдирилган фикрлар объектив эди.
Раҳбарият томонидан эса реакция бўлди, ишонч бор. Улар деярли дарҳол муносабат билдиришди. Ҳозир ҳамма нарса иш тартибида, ҳаммаси жойида.
Агар мен ҳозир шу ерда ўтирган бўлсам, ишлаяпман, жамоани бошқараётган бўлсам ва шу учрашувдан кейин ҳисобимизда учта ғалаба бўлган бўлса, демак, менга ва ишимга нисбатан ҳали ҳам ишонч бор.
Ўзингиз ҳам яхши тушунасиз, мураббийнинг тақдири шундай: эртами-кечми, исталган даражадаги, исталган квалификациядаги, ҳатто энг юқори савиядаги мураббий ҳам ишидан айрилиши мумкин. Буни барча мураббийлар яхши билади. Мураббийлар турли лицензиялар — C, B, A, Pro категорияларини олиш учун ўқий бошлаганларида ҳам биринчи ўргатиладиган қонун шу. Ҳеч бўлмаганда, мени бу ерда шундай ўргатишган. Натижа бўлмаса, нимадир қилиш кераклигини биламан. Кимнидир биринчи ўйиндан кейин ишдан олиб ташлашади. Бошқасига эса 15 та тур имконият беришади, жамоа ғалаба қозонмайди, ҳатто биринчи лигага тушиб кетади, лекин ҳеч қандай чора кўрилмайди.
Шундай мураббийлар борки, улар вазиятга жиддий ва объектив ёндашади. Фақат ўзини ва ўз шартномасини ўйламайди. Менинг позициям ҳам шундай эди. Бизда ҳали жуда кўп ўйинлар бор. Натижаларимизни, кўрсаткичларимизни яхшилашга ҳаракат қиламиз.
Сиз жамоа тактикасида ўзгариш қилдингиз. Бугунги кўринишда беш нафар ҳимоячи билан ўйнадингиз ва жамоа катта ҳажмда ишлади. Энди тушуниш мумкинки, мавсум охиригача футболнинг қандай бўлиши эмас, асосийси натижа бўлиши керак. Бу беш нафар ҳимоячи билан ўйнаш тажриба сифатида қўлланган тактик схема эдими ёки мавсум охиригача мўлжалланган моделми? Агар беш нафар ҳимоячи билан ўйнаш давом этса, бу бизга нимани беради?
— Жуда яхши савол. Шундай айтишим мумкин: сенга натижа келтирадиган футболни ўйнаш керак. Бугунги кунда биз ротация қиляпмиз, схемани ҳам ўзгартиряпмиз. Сиз тўғри айтдингиз: натижа келтирадиган схема муҳим.
Лекин объектив ва субъектив сабаблар ҳам бор: рақибга қараб, футболчиларнинг ҳолатига қараб, ўйинчиларнинг жисмоний ҳолати ва уларнинг квалификациясига қараб қарор қабул қилинади.
Мен биринчи навбатда шулардан келиб чиқаман. Биз бу ҳақда жуда узоқ ўйладик. Мен ҳам бу масалани жуда узоқ таҳлил қилдим. Қишда Туркияда шу схемани синаб кўрмоқчи бўлган эдим. Икки марта уриндик, аммо ўхшамади.
Ўша пайтда футболчилар ментал жиҳатдан тўпсиз кўп ўйлашга тайёр эмасди. Улар тўп билан жуда кўп ўйнашни хоҳлашарди. Аммо мен айтганман: исталган схема, ҳатто 4-3-3 бўлса ҳам, тўпсиз ҳам кўп ҳаракат қилиш керак.
Менинг Қўқонда ишлаётганимга деярли саккиз ой бўлди. Чемпионатдаги танаффусдан кейин ўзимизни билмаган ҳолда унчалик яхши бўлмаган вазиятга кириб қолдик. Ҳозир эса эҳтимол, масала схема ҳақида эмас, балки менталитет ҳақида гапириш вақти келгандир. Улар ҳозир ўз исми, фамилияси, мавқеи — ҳаммасини четга суриб, фақат мураббийлар штабига қулоқ солишга ва берилган вазифани интизом билан бажаришга тайёрми? Ҳамма нарса мана шу ердан бошланади. Тўрт нафар ҳимоячи билан ҳам ўйнаш мумкин. Лекин сизларга айтганман, мен ҳам сизлар билан суҳбатлашганман: чемпионатимизда яхши марказий ҳимоячиларни кўрмаяпман. Бу менинг фикрим.
Мен сизларга бир футболчи борлигини айтганман, у Англияда ўйнайди. Бугунги кунда ундан бошқа марказий ҳимоячи кўрмаяпман.
Худо хоҳласа, Европага кетган яна бир бола — у қанот футболчиси — ҳам шундай муваффақиятга эришсин. Лекин ҳозирги кунда Ўзбекистон миллий жамоасида, «Пахтакор», «Бунёдкор», «Локомотив»да илгари ўйнаган марказий ҳимоячилар даражасидаги футболчиларни кўрмаяпман.
Масалан, 2000 йиллар бошидан 2021–2022 йилларгача бўлган даврни оладиган бўлсак, ҳар бир жамоада жуда жиддий марказий ҳимоячилар бор эди. Ҳозир эса йўқ. Ўйинни ўқий олмайди, курашмайди, пас бермайди. Ҳамма фақат тўпни узоқроққа чиқариб юборишни хоҳлайди. Албатта, бу — менинг фикрим. Балки адашаётгандирман, бошқа мутахассисларнинг ўз фикри бордир. Лекин қаранг: чемпионатимизда деярли ҳар бир жамоа бу позицияга легионер олади. Агар фақат ҳимоя ҳақида гапирадиган бўлсак, деярли ҳар бир жамоада шу позицияда легионер бор.
Агар ушбу схема бизга фойда келтирса, натижа берса, биз ундан фойдаланишда давом этамиз. Қаердадир гибрид схема қиламиз, қаердадир ротациядан фойдаланамиз. Аммо бугун сизлар ҳам кўрдингиз: ҳатто шу схема бўйича ўйнаш учун қанча куч, қанча жисмоний тайёргарлик керак!

Главный тренер «Коканд-1912» поделился своими мыслями после победы над «Бунёдкор».
В 18-м туре Суперлиги состоялся матч «Бунёдкор» - «Коканд-1912». Гости одержали победу со счетом 0:1, заработав важные три очка.
На пресс-конференции после матча присутствовал тренер гостей Андрей Шипилов.
— Сегодняшняя игра была самой сложной из этих трех матчей. Думаю, следующий, четвертый матч будет еще сложнее. Могу сказать только одно: большое спасибо моей команде, всем ребятам, всем членам команды. Они восприняли все наши идеи. Перед игрой мы настоятельно просили их выполнить все задания и добиться для нас положительного результата. Мы забили хороший гол. Мы планировали забить быстрый гол и справились с этой задачей. Однако сегодня против нас играла хорошо подготовленная, сильная команда.
Самое интересное для меня было то, сколько у нас физической силы против команды, которую тренирует штаб итальянских тренеров. В домашней игре мы действовали в меньшинстве примерно 40–45 минут. Затем во втором тайме составы сравнялись, и, кажется, мы победили. Но в том матче «Бунёдкор» доминировал. Сегодня могу сказать, как заметил после игры и главный тренер «Бунёдкор», если бы поле было чуть быстрее, нам было бы намного сложнее. Не знаю, каким бы был результат. Но сегодня мы действовали очень грамотно и компактно. В целом, мы играли в итальянском стиле в обоих таймах.
Было очень тяжело. Вы даже не представляете, насколько это было тяжело. Ведь мы играли дома, и там наша ситуация была очень сложной. До сегодняшнего дня во всех домашних турах владение мячом у нас составляло всего 27 процентов. Сегодня тоже было очень тяжело.
Почему? Во-первых, у нас было на один день меньше для восстановления. Во-вторых, это ребята — очень амбициозные и молодые футболисты. Поэтому сегодня в физическом плане было очень сложно. В домашнем матче было душно. Сегодня, объективно говоря, из-за качества поля как защищаться, так и выходить в контратаки было легче. Если вы будете играть, контролируя мяч, будет очень трудно, потому что мяч плохо катится, скорость движения другая. Сегодня мы этим воспользовались. Но вы видели: мы почти не закрывались в защите. Просто очень правильно и организованно двигались.
Еще раз повторяю: спасибо команде за дисциплину в игре, за то, что не ломали тактическую структуру. Я попросил нашего вратаря играть чуть впереди. Он тоже хорошо выполнил свою задачу, все чисто отработал.
Нимели проделал огромный объем черновой работы. Очень-очень много работал. Сделали и замены: Маликжонов тоже вошел в игру. Маликжонов за короткое время перехватил три-четыре мяча. Егор Кондратюк также появился на поле. В целом, все пять игроков, вышедших на поле, — кто-то сыграл пять минут, кто-то семь, еще кто-то десять минут — действовали очень рассудительно и хладнокровно. Всем им большое спасибо.
В общем, я сказал всей команде: спасибо за дисциплину.
Ходили слухи о вашей отставке. Как вы к этому относитесь?
— Наш разговор был таким. Насколько я понимаю, когда тренер приходит в команду, если нет результата и он совестливый человек, не хочет ставить команду в трудное положение, он должен сделать соответствующие выводы.
Это не было сказано в порыве эмоций. Это были абсолютно нормальные мысли. Я сказал, что если руководство считает, что такое решение необходимо... Потому что в то время наши результаты были не очень хорошими. В четырех матчах мы не взяли ни одного очка. Поэтому я объективно понимал, что нужно что-то делать. Поэтому мои замечания были объективными.
Руководство отреагировало, есть доверие. Они почти сразу выразили своё мнение. Сейчас всё в рабочем порядке, всё на своих местах.
Если я сейчас здесь, работаю, руковожу командой, и после этого матча на нашем счету три победы, значит, ко мне и моей работе все еще есть доверие.
Вы сами хорошо понимаете, судьба тренера такая: рано или поздно, тренер любой квалификации и уровня, даже самого высокого, может лишиться работы. Все тренеры это хорошо знают. Даже когда тренеры начинают учиться, чтобы получить разные лицензии — категории C, B, A, Pro — это первое правило, которому их учат. По крайней мере, меня здесь так учили. Если нет результата, нужно что-то делать. Кого-то убирают после первой игры. Другому дают 15 туров, команда не побеждает, даже вылетает в первую лигу, но никаких мер не принимается.
Есть тренеры, которые серьёзно и объективно подходят к ситуации. Они думают не только о себе и своём контракте. Моя позиция была такой же. У нас ещё много игр впереди. Постараемся улучшить наши результаты и показатели.
Вы изменили тактику команды. Сегодня вы играли в схеме с пятью защитниками, и команда проделала огромную работу. Теперь можно понять, что до конца сезона важен результат, а не то, каким будет футбол. Схема с пятью защитниками была тактической схемой, применённой в качестве эксперимента, или это модель, ориентированная на конец сезона? Если игра с пятью защитниками продолжится, что это нам даст?
— Очень хороший вопрос. Могу так сказать: нужно играть в футбол, который приносит результат. Сегодня мы ротируем состав, меняем схему. Вы правильно сказали: важна схема, которая приносит результат.
Но есть и объективные, и субъективные причины: решение принимается в зависимости от соперника, состояния футболистов, их физического состояния и квалификации.
Я в первую очередь исхожу из этих факторов. Мы очень долго думали об этом. Я тоже очень долго анализировал этот вопрос. Зимой в Турции хотел попробовать эту схему. Дважды пытались, но не получилось.
Тогда игроки ментально не были готовы много играть без мяча. Они хотели очень много играть с мячом. Но я говорил: любая схема, даже если это 4-3-3, требует много движения без мяча.
Я работаю в Коканде уже почти восемь месяцев. После перерыва в чемпионате мы, сами того не зная, оказались в не очень хорошей ситуации. Возможно, сейчас дело не в схеме, а в менталитете. Готовы ли они сейчас отложить своё имя, фамилию, статус в сторону и просто слушать тренерский штаб и дисциплинированно выполнять задания? Всё начинается с этого. Можно играть и с четырьмя защитниками. Но я вам уже говорил, я общался с вами: в нашем чемпионате я не вижу хороших центральных защитников. Это моё мнение.
Я говорил вам, что есть один игрок, он играет в Англии. Сегодня я не вижу другого центрального защитника.
Даст Бог, другой парень, который уехал в Европу — он крайний полузащитник — также добьётся успеха. Но в настоящее время в сборной Узбекистана, среди игроков «Пахтакор», «Бунёдкор», «Локомотив» я не вижу футболистов уровня тех центральных защитников, которые играли раньше.
Например, если брать период с начала 2000-х до 2021–2022 годов, в каждой команде были очень серьёзные центральные защитники. Сейчас их нет. Не могут читать игру, не борются, не пасуют. Все только хотят выбивать мяч подальше. Конечно, это моё мнение. Может, я ошибаюсь, у других специалистов своё мнение. Но посмотрите: практически каждая команда в нашем чемпионате берёт легионера на эту позицию. Если говорить только о защите, в почти каждой команде на этой позиции есть легионер.
Если эта схема будет приносить нам пользу, результат, мы продолжим её использовать. Где-то сделаем гибридную схему, где-то воспользуемся ротацией. Но сегодня вы тоже видели: сколько сил, сколько физической подготовки нужно даже для игры по этой схеме!