«Бунёдкор» бош мураббийи мағлубиятдан сўнг жамоанинг оғир аҳволи ва Каннаваро билан ишлаш эҳтимоли ҳақида гапирди.
Илёс Зейтуллаев: «Суперлига билан хайрлашиш хавфи бор, лекин...»
20.08.2026 FT Ўзбекистон Суперлигаси Бунёдкор Бунёдкор 0 : 1 Қўқон-1912 Қўқон-1912
Суперлиганинг 18-турида «Бунёдкор» яна мағлубиятли сериясини давом эттирди. Бу сафар улар ўз уйида қўқонликларга 0:1 ҳисобида мағлуб бўлди. Мезбонлар бош мураббийи Илёс Зейтуллаев эса матбуот анжуманида қатнашиб, саволларга жавоб қайтарди.
— Мен «мағлубият» деб айтмаган бўлардим, натижа деб айтаман. Ҳар ким воқеаларга ўз нуқтаи назаридан қарайди. Мен мураббий сифатида шуни айтишим мумкин: агар биз 5:0, 6:0 ёки 7:0 ҳисобларида мағлуб бўлганимизда, мен жуда чуқур ўйланган бўлардим. Аммо биз еттинчи ўйиндан бери минимал ҳисобларда мағлуб бўляпмиз. Демак, жамоа ҳали тирик. Албатта, айрим жиҳатларда камчиликлар бор. Лекин олдинга қараб ҳаракат қилишимиз ва охиригача курашишимиз керак.
Сиз ўзингиз ҳам жуда тўғри таҳлил қилдингиз. Бундай майдонда комбинацион футбол ўйнаш қийин бўлди. Нима деб ўйлайсиз, бошқа услубда ўйнаш керак эмасмиди?
— Биз бошқа футбол ўйнай олмаймиз. Бу бизнинг ДНКмизда йўқ. Бизнинг ўзлигимиз — академиядан бошлаб «Бунёдкор»да шаклланган футбол услуби бор. Биз комбинацион футбол орқали ўйнашга, ҳеч бўлмаса, ҳаракат қилишга уриндик.
Майдон ҳолатини ўзингиз ҳам кўрдингиз. Бу, албатта, жуда катта муаммо. Чунки ҳозирги таркибимиздаги футболчиларнинг аксарияти баланд бўйли эмас, улар техник жиҳатдан яхши тайёрланган, қисқа паслар асосида ўйнайдиган футболчилар. Биз учун 10–15 метрлик қисқа паслар муҳим. Шунинг учун бошқа услубда ўйнай олмаймиз. Ўтган йили жамоада Луис бор эди. Ўша пайтда тирик қолиш, яъни қуйи лигага тушиб кетмаслик учун бошқа футбол ўйнардик: тўпни унга узатардик, қанотга чиқардик, кросслар қилардик. Шу орқали натижа қилишга ҳаракат қилардик. Агар менга «Андижон»га қарши яна бир марта худди шу шароитда ўйнаш имконияти берилса, яна худди шундай таркиб ва режа билан майдонга тушган бўлардим. Чунки ўйиннинг учинчи дақиқасида биз жуда оддий, тажрибали футболчи йўл қўймаслиги керак бўлган хатога йўл қўйдик. Балки дастлабки ўн дақиқада соддароқ ўйнаш керак эди. Биз ўзимиз голни совға қилдик ва рақиб бундан фойдаланди.
Умуман олганда, майдон биз истаган ёки интилаётган футболни ўйнашга имкон бермади. Техник жиҳатдан кучли футболчилар учун майдон қанчалик сифатли бўлса, имконият ҳам шунчалик кўпаяди. Тўп сакрамайди, ерда назорат қилиш осон бўлади. Шунда сен ёриб берувчи пас беришинг, бирга-бир вазиятда рақибни алдашинг ёки қанотдан тўп узатишинг мумкин. Натижа қандай бўлар эди — буни ҳеч ким билмайди. Балки яна мағлуб бўлардик, балки йўқ. Буни ҳеч ким аниқ айта олмайди.
«Matchday»да биринчи даврада «Бунёдкор»нинг ўйинларида микрофон ва камералардан фойдаланилганини кўрганмиз. Мураббийлар ўртасидаги суҳбатлар, тактик кўрсатмалар эфирда берилган. Баъзи мураббийлар микрофонни олиб ташлашни сўрайди, чунки рақиб асосий режаларни билиб олишидан хавотирда бўлади. Сиз эса бу очиқликка қандай қарайсиз?
— Менимча, буни анча олдин йўлга қўйиш керак эди. Ҳозир Netflix орқали Артетани, Гвардиолани, Клоппни эшитиш мумкин. Улар кийиниш хонасида тактика ҳақида бемалол гапиришади. Интернетда футболда янги нарса қолмаган — деярли барчаси бор. Шунинг учун биз, Ўзбекистондаги мураббийлар нима гапираётганимиз жуда катта сир эмас. У ерда жаҳоннинг энг кучли мураббийлари ҳам тактикаларини айтиб беришяпти.
Менимча, бу мухлислар учун жуда қизиқ. Ўзбекистондаги футбол ишқибозлари футбол билан яшайди, улар ҳиссиёт билан яшайди. Нима учун уларга бошқа контент бермаслигимиз керак?
Мен бунинг ёмон томонини кўрмаяпман. Аксинча, бу одамларни футболга янада яқинлаштиради. Улар мураббийнинг ҳиссиётини сезади, футболчи қаерда ҳаракат қилаётганини кўради. Менимча, бу яхши амалиёт.
Бизда эса, аксинча, камера яқинлашиши билан «камерани ўчиринг, овозни ўчиринг» деган ҳолатлар кўп учрайди. Сизнингча, нима учун?
— Чунки бизда шундай қараш бор: «Ҳаммасини ўзгартиряпти, демак, нимадир режалаштиряпти», дейишади. Лекин амалда беш дақиқадан кейин барибир ҳамма нарса майдонда кўринади — ким қаерда ўйнаяпти, ким қаерга ҳаракатланяпти. Одамлар эса мураббийларнинг гапларини эшитишни хоҳлайди. Сиз тўғри айтдингиз: мухлислар бошқа контент, бошқа сифатни хоҳлаяпти.
Ким қаерда ўйнаяпти, ким қаерга очиляпти — шу нарсалар уларга қизиқ. Шунинг учун мен бу масалада мураббийлар кўпроқ очиқ бўлиши керак, деб ҳисоблайман.
Демак, сиз очиқлик тарафдорисиз?
— Ҳа, менимча, бу умуман маданий бир ютуқ бўлиши мумкин. Нимани яшириш керак, масалан? Агар сенда яширадиган ҳеч нарса бўлмаса, очиқсан, бутун ҳафта ишлагансан — нимага ниманидир яширишинг керак?
Албатта, айрим нарсаларни ошкор қилиш шарт эмас. Лекин нима учун очиқ бўлмаслигимиз керак? Масалан, бизга кимдир келса, ундан нимадир ўрганиш учун таклиф қиламиз. Нима учун ўзимиз ҳам ундан нимадир ўрганмаслигимиз керак? Фабио ҳам очиқ инсон. У билан гаплашиб, нимадир ўрганиш мумкин. Бошқа мутахассисдан яхши нарсани ўрганиш — бу имконият. Нима учун ундан фойдаланмаслигимиз керак? Шунинг учун мен кўпроқ очиқлик тарафдориман. Бу жуда яхши бўлар эди.
Ҳозирги вазиятда жамоа нима учун ўйнаяпти? Клубда президент йўқ, мукофотлар, маошлар билан боғлиқ муаммолар бор. Шундай шароитда футболчиларни нима рағбатлантиряпти? Уларнинг мақсади нима?
— Жуда яхши савол. Биз нима учун ўйнаяпмиз? Аввало, ёшларни рағбатлантириш, уларга ишонч ва илҳом бериш учун. Албатта, ҳар бир футболчига индивидуал ёндашиш керак. Масалан, оиласи бор катта ёшдаги футболчиларни рағбатлантириш жуда қийин. Шунга қарамай, улар курашяпти, жамоани тарк этишмади, клубга ёрдам беришни хоҳлашяпти. Ёш футболчилар учун эса ўзини кўрсатиш имконияти жуда катта.
Биз қолганимиз, клубни тарк этмаганимиз учун мураббийлар штаби зиммасига катта масъулият тушди. Албатта, Суперлига билан хайрлашиш хавфи бор. Лекин мен бу клубга ва бу ёш футболчиларга ёрдам бериш учун қолганимда, ўз олдимга мақсад қўйдим: ҳар бир ўйинда охиригача курашаман. Шунинг учун ҳар бир футболчи ҳам ўз олдига шундай мақсад қўйиши керак. Қолган кучимиз билан Суперлигада сақланиб қолиш учун ҳаракат қилишимиз керак.
— Агар барибир «Бунёдкор» тақдири ҳал бўлган бўлса-чи?
— Агар ҳаммаси аллақачон ҳал қилинган бўлса, «Бунёдкор» қуйи лигага тушиши ёки клуб тарқатиб юборилиши, банкрот бўлиши керак бўлса, бу менинг қўлимда эмас. Демак, шундай бўлиши керак экан. Биз эса ўйнаймиз, машғулот ўтказамиз, курашамиз ва охиригача ҳаракат қиламиз. Чунки ўйин натижасига таъсир қиладиган жуда кўп омиллар бор. Биз машғулот қиламиз, кейин эса ҳакам ўйин охирида 12 дақиқа қўшиб бериши, пенальти белгилаши мумкин ва сен мағлуб бўласан. Шунда нима бўлади? Мураббий ёмонми? Футболчилар ёмонми? Йўқ. Сен барибир ишлашда давом этасан. Инсоннинг қадри фақат натижага боғлиқ эмас. Сен ўз қийматингни биласан, қаерга кетаётганингни ва нимани қила олишингни биласан. Менинг ёки мураббийлар штабининг қадри натижага боғлиқ эмас. Фақат натижага қараб ҳамма нарсага баҳо бериш — нотўғри. Бугун футболчилар яхши футбол ўйнашди. Шунинг учун натижа — бу шунчаки ташқи кўриниш, холос.
Кеча U-20 чемпионатида 5:0 ҳисобида ғалаба қайд этилди. Ҳозир чемпионатда иккинчи ўринда боришяпти. Бу вазият сизда хавотир уйғотмаяптими? Айниқса, етакчи футболчиларнинг «Бунёдкор»ни текинга тарк этиб кетиш хавфи бор. Ваҳоланки, келажакда уларнинг ҳар бирини 100–200 минг долларга сотиш мумкин.
— Аввало, «дубл» жамоамизнинг мураббийлар штабига алоҳида табрик айтмоқчиман. Улар жуда яхши ишлашяпти. У ерда жуда нозик вазият бор. Футболчиларнинг юкламасини тўғри тақсимлаш керак. Айрим болалар кеча ўйнаган, бугун ҳам ўйнаган. Улар 45 дақиқа майдонда бўлган, кимдир чарчаган. Шунинг учун уларнинг ҳолатини ҳисобга олиш керак. Шунга қарамай, биз «дубль» чемпионатни имкон қадар юқори ўринда якунлашини хоҳлаймиз. Нима учун бундай бўлмаслиги керак?
Агар клуб тарқалса, клуб тугаса ёки банкрот бўлса, футболчилар қаердадир ўйнаш учун кетишлари мумкин. Чет элга кетишса — нима учун йўқ? Яхши клуб уларни сотиб олса — нима учун йўқ? Ёки ўзимизнинг етакчи клубларимиз бор: «Пахтакор», «Нефтчи», «Навбаҳор». Уларга ўтишса ҳам нима учун йўқ? Ҳозир уларнинг иккинчи ўринда бораётгани эса кўпинча клубда жиддий муаммолар бўлган пайтда юз берадиган ҳолат.
Асосий жамоа пастга туша бошлади, чунки бизда кўплаб ёш футболчилар асосий таркибда ўйнаяпти. «Дубл»дан эса деярли ҳеч ким кетмади, улар ўша ерда қолишди. Бу «Бунёдкор» ёшлари ҳақиқатан ҳам яхши футболчилар. Шунинг учун улар шундай юқори даражада ўйнаяпти. Биз бундан хурсандмиз. Уларни «Бунёдкор» академиясида жуда кўп мураббийлар тарбиялаган. Академиядаги мураббийлар ҳам улар билан жуда яхши ишлашяпти. Шунинг учун уларнинг бу натижаси — аввало, ўзларининг меҳнати ва академия мураббийларининг хизматидир.
Охирги савол. Агар сизга Фабио Каннаваронинг ёрдамчиси бўлиш таклиф қилинса, буни қабул қилармидингиз? Сиз Италия футболи, унинг услубини яхши биласиз. Унинг ишини кузатганингизда, бирга ишлаш қизиқ бўлар эди, тўғрими?
— Қизиқ савол. Ҳозир мен фақат бугунги кун билан яшаяпман. Масалан, бугун футболчиларга қарасам, улар жуда чарчаган. Биз ҳаммамиз чарчадик. Мен бош мураббий сифатида уларни ташлаб кетишим, «Болалар, омад», деб қўйишим нотўғри бўлади. Шунинг учун кунма-кун яшаяпман ва эртага нима бўлишини ҳатто билмайман. Балки эртага келиб, менга: «Мики, меҳнатингиз учун катта раҳмат. Энди биз сизсиз давом этамиз», дейишар. Агар шундай бўлса, футболчилар билан хайрлашаман ва кейин таклифларни кўриб чиқаман. Қаерга боришимни эса Худо кўрсатади. Фабио билан ишлаш ҳар қандай мураббий учун шараф бўлиши мумкин. Лекин унинг ўз ёрдамчилари, ўзининг яхши мутахассислари бор. Шунинг учун бу ҳақда аниқ бир нарса дея олмайман.
Лекин у ҳам ўз штабига ёрдамчилар излаяпти, тўғрими?
— Ҳа, албатта. Агар биз ўсишни хоҳласак, даражамизни оширишимиз керак. Мен ҳеч кимни яширмаяпман. Фақат шуни айтяпманки, у билан ишлаш мен учун шараф бўлар эди. Лекин у ерда ҳамма нарса банд, ўзининг одамлари бор. Бу борада айрим нозик жиҳатлар бор ва улар ҳақида гапиришни истамайман. Бу тўғри бўлмайди. Мен Ўзбекистон фуқаросиман, шу ерда катта бўлганман. Чет элга кетганман, лекин ҳеч қачон фуқаролигимни ўзгартирмаганман.
Мен ўз мамлакатимни яхши кўраман. Ҳозир фарзандларим ҳам шу ерда мактабга боришяпти. Турмуш ўртоғим ҳам ўзбек тилини ўрганяпти, ҳозир курсга ёзилди. Шунинг учун мен мамлакатимни яхши кўраман. Қўлимдан келадиган барча нарсани шу ерга, ўз футболимизга беришни, тажрибамни улашишни хоҳлайман.
Бизда чемпионатни қўллаб-қувватлаш, футболни ривожлантириш масалалари ҳам бор. Бу борада сиз қандай фикрдасиз?
— Бу ерда ҳам ишлашимиз керак. Йўналишни тўғри белгилашимиз зарур. Чет элда ҳам шундай — одамлар очиқ, хотиржам мулоқот қилади. Мен ҳам сизлар билан очиқ гаплашяпман. Масалан, одамлар менинг нимадан хавотир олаётганимни билишади. Мен бу ҳиссиётларимни яширмаяпман», — дея Зейтуллаевнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

В 18-м туре Суперлиги "Бунёдкор" продолжил свою серию поражений. На этот раз они уступили команде из Коканда со счетом 0:1 на домашнем поле. Главный тренер хозяев Ильяс Зейтуллаев принял участие в пресс-конференции и ответил на вопросы.
— Я бы не сказал, что это "поражение", я говорю "результат". Каждый смотрит на события со своей точки зрения. Как тренер, я могу сказать следующее: если бы мы проиграли со счетом 5:0, 6:0 или 7:0, я бы задумался гораздо глубже. Но мы проигрываем с минимальным счетом уже в седьмой игре подряд. Это значит, что команда еще жива. Конечно, есть некоторые недостатки, но мы должны двигаться вперед и бороться до конца.
— Вы сами сделали очень точный анализ. На таком поле было трудно играть в комбинационный футбол. Как вы думаете, может, стоило играть другим стилем?
— Мы не можем играть в другой футбол. Это не в нашей ДНК. У нас есть свой стиль игры, который сложился в "Бунёдкоре" с академии. Мы пытались играть в комбинационный футбол, хотя бы старались.
Вы видели состояние поля. Это, конечно, большая проблема. Большинство наших игроков не высокого роста, они технически хорошо подготовлены и играют короткими пасами. Для нас важны короткие передачи на 10–15 метров. Поэтому мы не можем играть другим стилем. В прошлом году у нас был Луис. Тогда мы играли по-другому, чтобы выжить — не вылететь в низшую лигу: отдавали мяч ему, выводили на фланг, делали кроссы. Так пытались добиться результата. Если бы мне дали возможность сыграть против "Андижана" еще раз в таких же условиях, я бы снова вышел с таким же составом и планом. Потому что на третьей минуте игры мы допустили ошибку, которую опытный игрок не должен был допускать. Может, в первые десять минут стоило сыграть проще. Мы сами подарили гол, и соперник этим воспользовался.
В целом, поле не позволило нам играть в тот футбол, к которому мы стремимся. Для технически сильных игроков чем качественнее поле, тем больше возможностей. Мяч не прыгает, его легче контролировать на земле. Тогда ты можешь сделать разрезающий пас, обмануть соперника один на один или отдать передачу с фланга. Каков был бы результат — никто не знает. Может, опять проиграли бы, а может, и нет. Это никто не может точно сказать.
— На "Matchday" в первом круге мы видели использование микрофонов и камер на играх "Бунёдкора". В эфире транслировались разговоры между тренерами, тактические указания. Некоторые тренеры просят убрать микрофоны, опасаясь, что соперник узнает их основные планы. Как вы относитесь к этой открытости?
— Я думаю, это должно было быть введено давно. Сейчас через Netflix можно слышать Артету, Гвардиолу, Клоппа. Они спокойно обсуждают тактику в раздевалке. В интернете почти всё в футболе уже есть — почти всё доступно. Поэтому то, что мы, тренеры в Узбекистане, говорим, не является большим секретом. Там даже лучшие тренеры мира рассказывают о своих тактиках.
Я думаю, это очень интересно для болельщиков. В Узбекистане фанаты живут футболом, они живут эмоциями. Почему бы не дать им другой контент?
Я не вижу в этом ничего плохого. Наоборот, это еще больше приближает людей к футболу. Они чувствуют эмоции тренера, видят, где именно игрок действует. Я думаю, это хорошая практика.
— У нас же, напротив, часто случается, что как только приближается камера, говорят "выключите камеру, выключите звук". Почему, по вашему мнению?
— Потому что у нас существует такое мнение: "Все меняет, значит, что-то планирует". Но на деле через пять минут всё равно на поле видно — кто где играет, кто куда движется. Люди хотят слышать, что говорят тренеры. Вы правы: болельщики хотят другой контент, другое качество.
Кто где играет, кто куда открывается — это им интересно. Поэтому я считаю, что тренеры должны быть более открытыми в этом вопросе.
— То есть вы сторонник открытости?
— Да, я считаю, что это может быть культурным достижением. Что нужно скрывать, например? Если у тебя нечего скрывать, ты открыт, работал всю неделю — почему нужно что-то скрывать?
Конечно, некоторые вещи не обязательно раскрывать. Но почему не быть открытыми? Например, если кто-то к нам приходит, мы приглашаем его, чтобы чему-то научиться. Почему мы не можем чему-то научиться сами? Фабио тоже открытый человек. С ним можно поговорить, чему-то научиться. Узнать что-то хорошее от другого специалиста — это возможность. Почему бы не воспользоваться ей? Поэтому я больше сторонник открытости. Это было бы очень хорошо.
— В текущей ситуации, почему команда играет? В клубе нет президента, есть проблемы с премиями, зарплатами. Что мотивирует игроков в таких условиях? Какова их цель?
— Очень хороший вопрос. Почему мы играем? Прежде всего, чтобы мотивировать молодежь, дать им уверенность и вдохновение. Конечно, к каждому игроку нужно иметь индивидуальный подход. Например, мотивировать взрослых игроков с семьями очень сложно. Тем не менее, они борются, не покинули команду, хотят помочь клубу. Для молодых игроков это большая возможность проявить себя.
Мы остались, не покинули клуб, поэтому на тренерский штаб легла большая ответственность. Конечно, есть риск попрощаться с Суперлигой. Но когда я остался, чтобы помочь этому клубу и этим молодым игрокам, я поставил перед собой цель: бороться до конца в каждом матче. Поэтому каждый игрок должен поставить такую же цель перед собой. Мы должны на оставшиеся силы попытаться удержаться в Суперлиге.
— А что, если судьба "Бунёдкора" уже решена?
— Если все уже давно решено, если "Бунёдкор" должен вылететь в низшую лигу или клуб должен быть расформирован, обанкротиться, это не в моих руках. Значит, так должно быть. Мы же будем играть, тренироваться, бороться и делать всё возможное до конца. Потому что на результат игры влияет много факторов. Мы тренируемся, затем судья может добавить 12 минут в конце игры, назначить пенальти, и ты проигрываешь. Что тогда? Тренер плохой? Игроки плохие? Нет. Ты всё равно продолжаешь работать. Ценность человека не зависит только от результата. Ты знаешь свою ценность, знаешь, куда идешь и что можешь сделать. Моя или ценность тренерского штаба не зависит от результата. Оценивать всё только по результату — это неправильно. Сегодня игроки хорошо сыграли в футбол. Поэтому результат — это просто внешнее проявление и ничего больше.
— Вчера в чемпионате U-20 зафиксирована победа со счетом 5:0. Сейчас они идут на втором месте в чемпионате. Не вызывает ли это у вас беспокойство? Особенно, если лидеры могут бесплатно покинуть "Бунёдкор", хотя в будущем их можно было бы продать за 100–200 тысяч долларов.
— Прежде всего, я хочу отдельно поздравить тренерский штаб нашей "дубль" команды. Они проделывают очень хорошую работу. Там очень тонкая ситуация. Нужно правильно распределить нагрузку на игроков. Некоторые ребята играли вчера, играли и сегодня. Они были на поле 45 минут, кто-то устал. Поэтому нужно учитывать их состояние. Тем не менее, мы хотим, чтобы "дубль" завершил чемпионат на как можно более высокой позиции. Почему это не должно быть?
Если клуб будет расформирован, закрыт или обанкротится, игроки могут уйти, чтобы играть где-то. Если они уедут за границу — почему бы и нет? Хороший клуб их купит — почему бы и нет? Или у нас есть ведущие клубы: "Пахтакор", "Нефтчи", "Навбахор". Почему бы не перейти туда? То, что они идут на втором месте сейчас, часто бывает, когда в клубе серьезные проблемы.
Основная команда начала падать, потому что у нас много молодых игроков в основном составе. А из "дубля" почти никто не ушел, они остались там. Это потому что молодые игроки "Бунёдкора" действительно хорошие футболисты. Поэтому они играют на таком высоком уровне. Мы рады этому. Их воспитали многие тренеры в академии "Бунёдкор". Тренеры в академии тоже хорошо работают с ними. Поэтому их результат — это прежде всего их собственная работа и заслуга тренеров академии.
— Последний вопрос. Если бы вам предложили стать помощником Фабио Каннаваро, приняли бы вы это предложение? Вы хорошо знаете итальянский футбол, его стиль. Было бы интересно работать вместе, не так ли?
— Интересный вопрос. Сейчас я живу только сегодняшним днем. Например, когда я смотрю на игроков сегодня, они очень устали. Мы все устали. Будет неправильно, если я как главный тренер оставлю их, "Ребята, удачи", скажу. Поэтому я живу день за днем и даже не знаю, что будет завтра. Может быть, завтра они придут и скажут: "Мики, большое спасибо за ваш труд. Теперь мы продолжим без вас". Если так будет, я попрощаюсь с игроками, а затем рассмотрю предложения. Куда я пойду, покажет Бог. Работать с Фабио может быть честью для любого тренера. Но у него есть свои помощники, свои хорошие специалисты. Поэтому я не могу сказать ничего конкретного об этом.
— Но он тоже ищет помощников в свой штаб, верно?
— Да, конечно. Если мы хотим расти, мы должны повышать свой уровень. Я никого не скрываю. Просто говорю, что работать с ним было бы честью для меня. Но там всё занято, у него есть свои люди. В этом вопросе есть некоторые тонкости, и я не хочу говорить о них. Это будет неправильно. Я гражданин Узбекистана, я вырос здесь. Уезжал за границу, но никогда не менял своего гражданства.
Я люблю свою страну. Сейчас мои дети тоже ходят в школу здесь. Моя жена тоже учит узбекский язык, она записалась на курсы. Поэтому я люблю свою страну. Я хочу внести все, что могу, сюда, в наш футбол, поделиться своим опытом.
— У нас также есть вопросы поддержки чемпионата, развития футбола. Что вы думаете об этом?
— Мы должны работать здесь тоже. Мы должны правильно определить направление. За границей так же — люди открыты, общаются без страха. Я тоже говорю с вами откровенно. Например, люди знают, о чем я беспокоюсь. Я не скрываю своих чувств», — приводит слова Зейтуллаева корреспондент Tribuna.uz.