ЖЧ-2026. Мессининг ассистлари эвазига Аргентина Англияни мағлуб этиб, финалга йўл олди
Жанубий америкаликлар 85-дақиқагача ортда бораётган баҳсда суперкамбек амалга ошириб, финал йўлланмасини қўлга киритди.
Жаҳон чемпионатининг яримфинал босқичида Аргентина миллий жамоаси Англияни 2:1 ҳисобида мағлуб этиб, кетма-кет иккинчи марта мундиал финалига йўл олди.
Беллашувнинг 55-дақиқасида Энтони Гордон ҳисобни очиб, Англияни олдинга олиб чиқди. Бироқ баҳснинг сўнгги дақиқаларида Лионел Месси жамоасини қутқарувчи ролини бажарди. Аввалига у 85-дақиқада Энцо Фернандесга голли узатма бериб, ҳисобни тенглаштирди. Орадан кўп ўтмай, 90+2-дақиқада Мессининг яна бир ассистидан сўнг Лаутаро Мартинес ғалаба голига муаллифлик қилди.
Шу тариқа, Аргентина финалда аввалроқ Францияни мағлуб этган Испания миллий жамоасига қарши майдонга тушади.
ЖЧ-2026. Яримфинал
Англия – Аргентина 1:2
Голлар: Гордон 55 – Энцо Фернандес 85, Лаутаро Мартинес 90+2.
Англия: Пикфорд, Геҳи, Стоунз (Айван Тони, 90+6), Рис Жеймс (Даниел Бёрн, 82), Спенс (Маркус Рэшфорд, 90+6), Деклан Райс (Нико O'Райли, 83), Эллиот Андерсон, Беллингҳэм, Морган Рожерс, Энтони Гордон (Эзри Конса, 72), Ҳарри Кейн.
Аргентина: Эмилиано Мартинес, Науел Молина (Гонсало Монтел, 73), Кристиан Ромеро, Лисандро Мартинес (Николас Отаменди, 73), Николас Таляфико (Лаутаро Мартинес, 81), Энцо Фернандес, Алексис Мак Аллистер, Леандро Паредес (Николас Гонсалес, 64), Лионел Месси, Хулиан Алварес, Хулиано Симеоне (Родриго Де Паул, 72).
Огоҳлантиришлар: Эллиот Андерсон 37, Лисандро Мартинес 42, Кристиан Ромеро 51, Родриго Де Паул 90+4.

Южноамериканцы совершили суперкамбек, проигрывая до 85-й минуты, и завоевали путёвку в финал.
В полуфинале чемпионата мира сборная Аргентины обыграла Англию со счётом 2:1 и во второй раз подряд вышла в финал мирового первенства.
На 55-й минуте встречи Энтони Гордон открыл счёт, выведя Англию вперёд. Однако в последние минуты встречи Лионель Месси стал спасителем для своей команды. Сначала на 85-й минуте он ассистировал Энсо Фернандесу, уравняв счёт. Вскоре, на 90+2-й минуте, после ещё одного ассиста Месси Лаутаро Мартинес забил победный гол.
Таким образом, в финале Аргентина встретится с национальной командой Испании, которая ранее обыграла Францию.
Англия – Аргентина 1:2
Гордон 55 – Энсо Фернандес 85, Лаутаро Мартинес 90+2.
Англия: Пикфорд, Гейи, Стоунз (Айван Тони, 90+6), Рис Джеймс (Дэниел Бьерн, 82), Спенс (Маркус Рэшфорд, 90+6), Деклан Райс (Нико О'Райли, 83), Эллиот Андерсон, Беллингем, Морган Роджерс, Энтони Гордон (Эзри Конса, 72), Харри Кейн.
Аргентина: Эмилиано Мартинес, Науэль Молина (Гонсало Монтель, 73), Кристиан Ромеро, Лисандро Мартинес (Николас Отаменди, 73), Николас Тальяфико (Лаутаро Мартинес, 81), Энсо Фернандес, Алексис Мак Аллистер, Леандро Паредес (Николас Гонсалес, 64), Лионель Месси, Хулиан Альварес, Хулиано Симеоне (Родриго Де Поль, 72).