ЖЧ-2026 финалини бошқарган Винчич ҳакамлик фаолиятини якунлади
2026 йилги жаҳон чемпионати финалининг бош ҳаками бўлган словениялик Славко Винчич ҳакамлик фаолиятини якунлади. Бу ҳақда Словения футбол иттифоқи матбуот хизмати хабар берди.
Винчич фаолиятини 2026 йилги жаҳон чемпионати тугаганидан бир ҳафта ўтиб якунлади. Мусобақа финалида Испания миллий жамоаси қўшимча бўлимларда Аргентинани 1:0 ҳисобида мағлуб этганди.
Қайд этиш лозим, Халқаро футбол тарихи ва статистикаси федерацияси (IFFHS) уни 2026 йилги жаҳон чемпионатининг энг яхши ҳаками деб топди. Шунингдек, Италияда унга жаҳон ва Европа чемпионатларининг ҳал қилувчи босқичларида энг яхши ҳакамга топшириладиган нуфузли «Жулио Кампанати» мукофоти ҳам берилди.
Маълумот ўрнида, 46 ёшли Винчич 2026 йилги жаҳон чемпионатида 4 та учрашувни бош ҳакам сифатида бошқарди.

Славко Винчич из Словении, главный арбитр финала чемпионата мира 2026 года, завершил свою судейскую карьеру. Об этом сообщила пресс-служба Футбольной ассоциации Словении.
Винчич завершил карьеру через неделю после окончания чемпионата мира 2026 года. В финале турнира сборная Испании победила Аргентину со счётом 1:0 в дополнительное время.
Отмечается, что Международная федерация футбольной истории и статистики (IFFHS) признала его лучшим арбитром чемпионата мира 2026 года. Также в Италии ему была вручена престижная премия «Джулио Кампанати», которая присуждается лучшему арбитру решающих этапов мировых и европейских чемпионатов.
Для справки, 46-летний Винчич на чемпионате мира 2026 года работал главным арбитром на четырёх матчах.