Ўзбекистон миллий терма жамоаси сардори Элдор Шомуродовнинг 2026 йилги FIFA жаҳон чемпионатида Конго ДР дарвозасига урган ажойиб голи FIFА томонидан ўтказилган «Турнирнинг энг чиройли голи» сўровномасида 2-ўринни эгаллади.
Шомуродов гуруҳ босқичининг учинчи турида Конго ДРга қарши учрашувнинг 10-дақиқасида тўпни дарвозабоннинг устидан ошириб гол киритганди. Ушбу гол мухлислар ва футбол мутахассислари томонидан мундиалнинг энг чиройли голларидан бири сифатида эътироф этилди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур гол аввалроқ FIFA мухлислари овоз беришида Жаҳон чемпионати гуруҳ босқичининг энг чиройли голи деб топилган ва турнирнинг умумий сўровномасига йўл олганди.
Маълумот ўрнида, ушбу номинация бўйича биринчи ўринни Кабо-Верде терма жамоаси футболчиси Сидни Лопес Кабралнинг Аргентина дарвозасига урган голи эгаллади.

Капитан национальной сборной Узбекистана Элдор Шомуродов занял 2-е место в опросе FIFA «Самый красивый гол турнира» на чемпионате мира по футболу 2026 года благодаря его великолепному голу в ворота Конго ДР.
Шомуродов забил гол, перебросив мяч через вратаря, на 10-й минуте встречи третьего тура группового этапа против Конго ДР. Этот гол был признан одним из самых красивых на турнире как болельщиками, так и футбольными специалистами.
Напомним, что ранее этот гол был признан лучшим голом группового этапа чемпионата мира по итогам голосования болельщиков FIFA и был включен в общий опрос турнира.
По информации, первое место в данной номинации занял гол игрока сборной Кабо-Верде Сидни Лопеса Кабрала в ворота Аргентины.