Инфантино: «Баҳсли» вазиятлар ва «ғалати» интизомий қарорлар дунёнинг топ лигаларида ҳам кузатилади»
27 июл, 10:56
FIFA президенти ЖЧ-2026 вақтида қабул қилинган шов-шувли қарорлар ҳақида гапирди.
FIFA президенти Жанни Инфантино якунланган ЖЧ-2026 давомида қабул қилинган шов-шувли қарорлар ҳақида фикр билдирди.
«Ваколатли органларнинг айрим қарорларидан норозилик — тушунарли ҳолат. Аммо, илтимос, расмий ҳужжатларга эътибор беринг — бундай қарорлар дунёнинг энг йирик чемпионатларида ҳам одатий ҳол ҳисобланади.
Ҳакамларнинг «баҳсли» қарорлари ёки «ғалати» интизомий қарорлар, масалан, нотўғри берилган бўлиши мумкин бўлган қизил ёки сариқ карточкалар, шунингдек, айрим вазиятларда футболчиларни дисквалификация қилмаслик ҳақидаги кейинги қарорлар дунёнинг энг катта лигаларида ҳам кенг тарқалган ва оддий ҳолатдир.
Қизиғи шундаки, айнан шу амалиётни қўллайдиган мамлакатлар бир вақтнинг ўзида уни танқид ҳам қилади»
, — дея Инфантинонинг сўзларини келтиради FIFA расмий сайти.
Эслатиб ўтамиз, 2026 йилги мундиалда мезбон АҚШнинг ҳужумчиси Фоларин Балогун аввалги ўйинда қизил карточка олганига қарамай, Белгияга (1:4) қарши Жаҳон 1/8 финал баҳсида майдонга тушди. Унинг 1/16 финал доирасидаги Босния ва Ҳерцеговина (2:0) билан қарши ўйинда олган қизил карточкаси учун берилган дисквалификацияси вақтинча тўхтатилди. АҚШ президенти Доналд Трамп Балогуннинг четлатилиши масаласини Инфантино билан муҳокама қилганини тан олди.

Инфантино: «Спорные ситуации и „странные“ дисциплинарные решения наблюдаются и в топовых лигах мира»
27 июля, 10:56
Президент FIFA рассказал о резонансных решениях, принятых во время ЧМ-2026.
Президент FIFA Джанни Инфантино высказался о резонансных решениях, принятых в ходе завершившегося ЧМ-2026.
«Недовольство некоторыми решениями полномочных органов — это вполне понятное явление. Однако, пожалуйста, обратите внимание на официальные документы — такие решения являются обычной практикой и в крупнейших чемпионатах мира.
Спорные решения судей или „странные“ дисциплинарные меры, например, неправильно выданные красные или жёлтые карточки, а также последующие решения не дисквалифицировать игроков в некоторых ситуациях, широко распространены и в самых крупных лигах.
Интересно, что именно те страны, которые применяют эту практику, одновременно её и критикуют»
, — приводит слова Инфантино официальный сайт FIFA.
Напомним, что на мундиале 2026 года нападающий сборной США Фоларин Балогун, несмотря на полученную в предыдущей игре красную карточку, вышел на поле в матче 1/8 финала чемпионата мира против Бельгии (1:4). Его дисквалификация за красную карточку, полученную в матче 1/16 финала с Боснией и Герцеговиной (2:0), была временно приостановлена. Президент США Дональд Трамп признал, что обсуждал вопросы отстранения Балогуна с Инфантино.