Инфантино: «Сиз нафрат ва ёлғон билан банд бўлганингизда, биз дунёдаги энг зўр спорт шоусини ўтказдик»
27 июл, 06:28
FIFA президенти ташкилотни ва Жаҳон чемпионатини танқид қилганларга кинояли мурожаат йўллади.
FIFA президенти Жанни Инфантино Жаҳон чемпионати танқидчиларига жавоб қайтарди.
2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлгача АҚШ, Канада ва Мексикада бўлиб ўтди. Финалда Испания Аргентина устидан қўшимча бўлимларда 1:0 ҳисобида ғалаба қозонди.
«Менинг мурожаатим ҳаммага...
Гўзал ўйинимизни, ҳис-туйғуларни, байрамларни, кулгуни, кўз ёшларни ва қувончни ўтказиб юборган барчага. Болалар, чақалоқлар, ота-оналар, бобо-бувилар гўзал футбол туфайли бир жойга жам бўлганини кўра олмаган барчага. Ўйинлар якунлангани учун ва сиз бу қувонч ҳамда бирдамликни ҳис қила олмаганингиз учун узр сўрайман. Нафрат ва танқид билан шу қадар банд бўлганингиз сабаб буларнинг барчасини ўтказиб юборганингиз учун ҳам узр.
Қўлида қалам ва қоғоз билан экран ортида ўтириб, нафрат ва ёлғон миш-мишларни тарқатаётганларга шуни айтмоқчиманки, сиз четда ўтирганингизда, биз FIFA'да олдинги сафдамиз — мусобақани ташкил этяпмиз, тинмай меҳнат қиляпмиз ва дунёдаги энг буюк спорт томошасини ўтказяпмиз. Сиз яшириниб ўтирганингизда, биз Канада, Мексика ва АҚШ кўчаларида юриб, мухлислар билан мулоқот қилдик, одамлар билан яқиндан ишладик ва ҳар бир инсоннинг хавфсизлигини таъминладик. Сиз барчани ажратаётган бир пайтда, биз бирлаштирдик. Инсонлар оила сифатида, мухлис сифатида, ягона жамоа сифатида бирлашди.
Бу Жаҳон чемпионати инсониятнинг энг яхши фазилатларини намоён этди. Кичик давлатлар миллий жамоаларининг энг нуфузли баҳсларда ғурур билан майдонга тушганини кўрдик. Улар ўзига ишонди, ҳақиқий профессионаллардек ҳаракат қилди ва ўз мамлакатларига фахр бағишлади. Энг муҳими, улар ҳар қандай инсон, қаердан келганидан қатъи назар, футбол оламида ўз ўрнига эга бўлиши ва муваффақият қозониши мумкинлигига умид берди. Биз барчамиз тенгмиз — мухлислар ҳам, футболчилар ҳам, оддий инсонлар ҳам. Биз FIFA'да муҳаббат, қувонч ва бирдамликка тўла шу лаҳзаларни кўриб, беқиёс фахр ва кучли ҳис-туйғуларни бошдан кечирдик.
Бизга нисбатан нафратга вақтини ва кучини сарфлаётганлардан бир дақиқа бўлса-да ўйлаб кўришни, тафаккур қилишни, ибодат қилишни ёки шунчаки футбол ўйинини томоша қилиб, одамларнинг чеҳраси, кўзи ва ҳис-туйғуларини кузатишни сўрайман. Чунки фақатгина бизнинг гўзал ўйинимиз шундай ноёб манзарани ярата оладики, унда барча бир бутунга айланади ва яна бирлашади.
Қалам ва қоғоз эгаларига, экран ортидагиларга шуни тилайман: орқангизда турган инсонлар топа олмаган муҳаббат ва хотиржамликни сиз топинг. Биз FIFA'да эришган уйғунликка сиз ҳам эришинг. Бу уйғунликни тарихдаги энг ажойиб футбол бўйича Жаҳон чемпионатини ташкил этиш орқали намоён этдик. Футбол ҳар қандай нафратдан устун бўлсин.
Ниҳоят, FIFA президенти сифатида бу улкан томошага, гарчи кичик бўлса ҳам, ўз ҳиссамни қўшганимдан беқиёс фахрланаман. Бу — ажойиб туйғу!»

Президент ФИФА Джанни Инфантино ответил критикам чемпионата мира.
Чемпионат мира по футболу 2026 года проходил с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В финале Испания победила Аргентину с минимальным счётом 1:0 в дополнительное время.
«Моё обращение ко всем...
Тем, кто пропустил нашу прекрасную игру, эмоции, праздники, смех, слёзы и радость. Всем, кто не смог увидеть, как дети, младенцы, родители, бабушки и дедушки собираются вместе благодаря прекрасному футболу. Извините, что игры завершились и вы не смогли ощутить эту радость и единство. Извините, что вы были так заняты ненавистью и критикой, что всё это прошло мимо вас.
Тем, кто сидит за экраном с ручкой и бумагой, распространяя ненависть и ложные слухи, хочу сказать: пока вы сидите в стороне, мы в ФИФА на передовой — организуем турнир, работаем без устали и проводим величайшее спортивное шоу в мире. Пока вы прячетесь, мы ходим по улицам Канады, Мексики и США, общаемся с фанатами, работаем с людьми и обеспечиваем безопасность каждого. Пока вы разделяете, мы объединяем. Люди объединились как семья, как болельщики, как одна команда.
Этот чемпионат мира продемонстрировал наилучшие качества человечества. Мы видели, как национальные команды маленьких стран с гордостью выходили на поле в самых престижных матчах. Они верили в себя, действовали как настоящие профессионалы и гордились своими странами. И самое главное, они дали надежду, что любой человек, независимо от происхождения, может найти своё место в мире футбола и добиться успеха. Мы все равны — болельщики, футболисты, простые люди. Мы в ФИФА испытывали невероятную гордость и мощные эмоции, наблюдая за этими моментами, полными любви, радости и единства.
Прошу тех, кто тратит своё время и силы на ненависть к нам, задуматься хотя бы на минуту, поразмышлять, помолиться или просто посмотреть футбольный матч, наблюдая за лицами, глазами и эмоциями людей. Потому что только наша прекрасная игра может создать такую уникальную картину, где все становятся единым целым и снова объединяются.
Желаю владельцам ручек и бумаги, тем, кто за экраном, найти ту любовь и покой, которых не могут обрести люди за вами. Достигните того же единства, которого достигли мы в ФИФА. Мы продемонстрировали это единство, организовав самый удивительный в истории чемпионат мира по футболу. Пусть футбол будет выше любой ненависти.
Наконец, как президент ФИФА, я испытываю невероятную гордость за то, что внес свой вклад, пусть даже небольшой, в это великое шоу. Это потрясающее чувство!» — говорится в обращении Инфантино.