Жаҳон чемпионатининг энг яхши ҳаками маълум қилинди
Ушбу мукофот Италия футбол ҳакамлари уюшмасига раҳбарлик қилган Жулио Кампанати шарафига таъсис этилган.
Словениялик ҳакам Славко Винчич 2026 йилги жаҳон чемпионатининг энг яхши ҳаками деб топилди.
У мусобақанинг энг муҳим учрашуви бўлган Испания ва Аргентина миллий жамоалари ўртасидаги финал (1:0)ни ҳам юқори савияда бошқарди.
Қайд этиш лозим, ушбу мукофот узоқ йиллар Италия футбол ҳакамлари уюшмасига раҳбарлик қилган ва ўз даврининг энг яхши ҳакамларидан бири ҳисобланган италиялик Жулио Кампанати шарафига таъсис этилган.
Маълумот ўрнида, Винчич Словениянинг Марибор шаҳрида туғилган. У ҳакамлик фаолиятини 2007 йилда ўз юртида бошлаган.
Славконинг иштирокидаги илк йирик мусобақа 2012 йилги Европа чемпионати бўлган. Бироқ ўша турнирда у бош ҳакам эмас, балки яна бир словениялик ҳакам Дамир Скоминанинг ассистенти сифатида ишлаган.

Словенский арбитр Славко Винчич был признан лучшим судьей чемпионата мира 2026 года.
Он также высокопрофессионально обслуживал финальный матч, в котором встретились сборные Испании и Аргентины (1:0).
Следует отметить, что эта награда учреждена в честь итальянского судьи Джулио Кампанати, который долгое время возглавлял ассоциацию футбольных судей Италии и считался одним из лучших арбитров своего времени.
К слову, Винчич родился в городе Марибор, Словения. Свою судейскую карьеру он начал в 2007 году на родине.
Первый крупный турнир, в котором Славко принял участие, был чемпионат Европы 2012 года. Однако на том турнире он работал не главным рефери, а ассистентом еще одного словенского арбитра Дамира Скомины.