Япония футбол ассоциацияси (JFA) Ҳажиме Мориясуни миллий жамоа бош мураббийи лавозимида қолдиришга қарор қилди. Бу ҳақда ассоциациянинг расмий сайтида маълум қилинди.
JFA маълумотига кўра, Мориясу 2027 йил январ–феврал ойларида бўлиб ўтадиган Осиё кубоги якунига қадар жамоани бошқаради. Шундан сўнг бош мураббийлик лавозимини ҳозирда Япониянинг 21 ёшгача бўлган жамоасини бошқараётган Го Оива эгаллайди. У бир вақтнинг ўзида икки лавозимда ишлайди.
Япония сўнгги Жаҳон чемпионатида F гуруҳида иштирок этиб, 5 очко билан иккинчи ўринни эгаллади. 1/16 финалда эса жамоа Бразилияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлди.

Официально: Мориасу покинет пост главного тренера Японии после Кубка Азии
Японская футбольная ассоциация (JFA) приняла решение оставить Хадзиме Мориасу на посту главного тренера национальной сборной. Об этом сообщается на официальном сайте ассоциации.
Согласно информации JFA, Мориасу будет руководить командой до завершения Кубка Азии, который пройдет в январе–феврале 2027 года. Затем на должность главного тренера назначат Го Оиву, который в настоящий момент возглавляет сборную Японии до 21 года. Он будет совмещать обе должности.
На последнем Чемпионате мира Япония участвовала в группе F и заняла второе место с 5 очками. В 1/16 финала сборная проиграла Бразилии со счетом 1:2.