Тарихчи Фиоренцо Сантинининг 3 йиллик тадқиқоти давомида Лионел Мессининг шажараси бразилияликларга бориб тақалиши аниқланган.
Тадқиқотга кўра, Мессининг катта бобоси 1899 йилда Италиядан Бразилияга кўчиб келган. Кейинчалик эса оила Аргентинанинг Росарио шаҳрига кўчиб ўтган.
Бразилияда яшаган даврда оила аъзоларининг фамилияси ва айрим исмлари ўзгартирилган. Кочеттини фамилияси Куччитинига айланган.
«Ўша даврда муҳожирларнинг исми ва фамилиясини ўзгартириш одатий ҳол эди. Бу уларнинг она тилидаги имло ва талаффуз хусусиятлари билан боғлиқ қийинчиликлар сабаб амалга оширилган», — дейилади тадқиқотда.
Қайд этиш лозим, Лионелнинг катта бобоси Федерико айнан Бразилияда туғилган. Аввалроқ Месси ва де Паул жаҳон чемпионати финалидан сўнг жамоа билан Аргентинага учиб кетмагани маълум қилинганди.

В ходе трёхлетнего исследования историка Фиоренцо Сантни было установлено, что родословная Лионеля Месси имеет бразильские корни.
Согласно исследованию, в 1899 году прадед Месси переехал из Италии в Бразилию. Позднее семья перебралась в аргентинский город Росарио.
Во время проживания в Бразилии фамилии и некоторые имена членов семьи были изменены. Фамилия Кочеттини стала Куччитини.
«В то время смена имени и фамилии для мигрантов была обычной практикой. Это было связано с трудностями в правописании и произношении на родном языке», — говорится в исследовании.
Следует отметить, что прадед Лионеля, Федерико, родился именно в Бразилии. Ранее сообщалось, что Месси и де Пауль не улетели с командой в Аргентину после финала чемпионата мира по имеющимся данным.