Жанубий Корея миллий жамоасининг 2026 йилги жаҳон чемпионати билан эрта хайрлашиши мамлакатда кескин норозиликка сабаб бўлди.
Мамлакат президенти Ли Жэ Мён миллий жамоанинг мусобақани эрта тарк этиш сабаблари бўйича расмий тергов ўтказишни талаб қилди ҳамда истеъфога чиққан бош мураббий Ҳон Мён Бони кескин танқид қилди.
«Мен бу кутилмаган натижадан шунчаки ҳайратда эмасман, балки бутунлай лол қолдим. Яна бир бор исботландики, кадрлар бўйича қабул қилинган қарорлар ҳамма нарсани ҳал қилади.
Бундай муҳим лавозимга лаёқатсиз инсон тайинланса, натижа кундек равшан бўлади», — деди президент.
Маълумот ўрнида, Жанубий Корея ўз гуруҳида 3-ўринни эгаллади, аммо 3-ўринни олган энг яхши жамоалар қаторига кира олмагани учун плей-офф йўлланмасидан маҳрум бўлди.
Шундан сўнг Ли Жэ Мён «Маданият, спорт ва туризм вазирлиги»га ушбу муваффақиятсизлик сабабларини ҳар томонлама ўрганиш, чуқур таҳлил қилиш ҳамда келажакда бундай ҳолатлар такрорланмаслиги учун тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берди.

Досрочное прощание сборной Южной Кореи с чемпионатом мира 2026 года вызвало в стране серьезное недовольство.
Президент страны Ли Чжэ Мён потребовал провести официальное расследование причин раннего вылета национальной команды с турнира и резко раскритиковал ушедшего в отставку главного тренера Хон Мён Бо.
«Я не просто удивлён этим неожиданным результатом, я полностью поражён. В очередной раз доказано, что кадровые решения определяют всё.
Если на такую важную должность назначить неквалифицированного человека, результат будет очевиден как день», — заявил президент.
Для справки, Южная Корея заняла 3-е место в своей группе, но не смогла попасть в число лучших команд, занявших 3-е место, и потому осталась без путёвки в плей-офф.
После этого Ли Чжэ Мён поручил «Министерству культуры, спорта и туризма» всесторонне изучить причины этой неудачи, провести глубокий анализ и разработать соответствующие меры, чтобы в будущем такие ситуации не повторялись.