Жанубий Корея бош мураббийи ЖЧ-2026дан сўнг истеъфога чиқди
Жанубий Корея миллий жамоаси бош мураббийи Хон Мён Бо ЖЧ-2026 якунланганидан сўнг ўз лавозимини тарк этишини эълон қилди.
«Корея халқидан чин дилдан узр сўрайман. Мен миллий жамоа бош мураббийлигидан кетаман. Бироқ корейс футболига бўлган муҳаббатим асло сўнмайди. Миллий жамоамиз яна мухлисларнинг ишончи ва меҳрини қозониши учун уни чин юракдан қўллаб-қувватлайман.
Миллий жамоа бош мураббийи бўлиш қарорини қабул қилиш мен учун осон бўлмаган. Менинг вазифам зиммамга юклатилган масъулиятни бажариш эди. Ҳар бир қарорим тўғри бўлганини айта олмайман. Жаҳон чемпионатида кутган натижамизга эриша олмадик ва бунинг учун тўлиқ жавобгарликни ўз зиммамга оламан», — деди Хон Мён Бо.
Эслатиб ўтамиз, Жанубий Корея ЖЧ-2026 гуруҳ босқичида 3 очко тўплаб, А гуруҳида учинчи ўринни эгаллади ва турнирни тарк этди.

Главный тренер сборной Южной Кореи Хон Мён Бо объявил, что покинет свой пост после завершения ЧМ-2026.
«Я искренне извиняюсь перед народом Кореи. Я ухожу с поста главного тренера сборной. Однако моя любовь к корейскому футболу никогда не угаснет. Я искренне поддерживаю нашу сборную, чтобы она снова завоевала доверие и любовь болельщиков.
Принять решение стать главным тренером сборной было для меня нелегко. Моя задача состояла в том, чтобы выполнять возложенные на меня обязанности. Я не могу сказать, что каждое мое решение было правильным. На чемпионате мира мы не достигли ожидаемого результата, и за это я беру на себя полную ответственность», — сказал Хон Мён Бо.
Напомним, что сборная Южной Кореи, набрав 3 очка в групповом этапе ЧМ-2026, заняла третье место в группе A и покинула турнир.