Саудия Арабистони футбол федерацияси президенти Ёсир Ал Мишал миллий жамоа 2026 йилги жаҳон чемпионати плей-офф босқичига чиқа олмаганидан сўнг ўз лавозимини тарк этди.
Грециялик мураббий Георгиос Донис бошчилигидаги жамоа гуруҳ босқичида Уругвай (1:1) ва Кабо-Верде (0:0) билан дуранг ўйнади. Шунингдек, саудияликлар Испанияга 0:4 ҳисобида мағлуб бўлди.
«Мен ва ҳамкасбларим Саудия Арабистони футболи ривожи йўлида қўлимиздан келган барча ишни қилдик ҳамда юртимиз ва мухлисларимиз орзу-умидларини рўёбга чиқаришга чин дилдан ҳаракат қилдик.
Бироқ миллий жамоамизнинг жаҳон чемпионатида кейинги босқичга чиқа олмагани умумий мақсадларимизга мос келмайдиган натижа бўлди.
Бунинг учун тўлиқ масъулиятни ўз зиммамга оламан ва миллий жамоадан янада муносиб натижа кутган барча инсонлардан узр сўрайман.
Мен ваколат муддатим якунлангунга қадар фаолиятимни давом эттирмасликка қарор қилдим. Белгиланган тартиб ва регламентларга мувофиқ, директорлар кенгашининг янги таркибини сайлаш жараёнини бошлаймиз», — деди 2019 йилдан буён ушбу лавозимда ишлаб келган функционер.

Президент футбольной федерации Саудовской Аравии ушёл в отставку после неудачи на чемпионате мира
Президент футбольной федерации Саудовской Аравии Ясир Аль-Мишаль покинул свой пост после того, как национальная команда не вышла в плей-офф чемпионата мира 2026 года. Читать далее.
Команда под руководством греческого тренера Георгиоса Дониса сыграла вничью с Уругваем (1:1) и Кабо-Верде (0:0) на групповом этапе, а также потерпела поражение от Испании со счётом 0:4.
«Мы с коллегами сделали всё возможное для развития футбола Саудовской Аравии и искренне старались воплотить в реальность мечты наших соотечественников и болельщиков.
Однако тот факт, что наша национальная команда не прошла в следующий этап чемпионата мира, стал результатом, не соответствующим нашим общим целям.
Я беру на себя полную ответственность за это и прошу прощения у всех, кто ожидал более достойного результата от национальной команды.
Я решил не продолжать свою деятельность до окончания срока моих полномочий. В соответствии с установленными процедурами и регламентами, мы начнем процесс избрания нового состава совета директоров», — сказал функционер, занимающий эту должность с 2019 года.