Ўзбекистон миллий жамоаси яримҳимоячиси Жалолиддин Машарипов «Динамо» жамоасининг бу йилги натижалари пасайиб кетгани сабаблари ҳақида фикрини билдирди.
«Суперлигада «Динамо»нинг 14-ўринга тушиб кетгани? Ўзим учун ҳам бу борадаги сюрприз – «Динамо» бўляпти. Бу жамоанинг кўрсатаётган футболи шунақа чиройлики, худди Испания клубларининг ўйинини кўраётгандек бўлади одам. Маза қилиб дам олади. «Андижон» «Динамо» билан ўйинда камбэк қилиб кетганига ҳайронман. Чунки «Динамо» Суперлигада кўп клубларни тўпсиз қолдиради. Ўйлайманки, «Динамо»даги энг муаммоли жойи – ҳимоя чизиғи. Ҳимояда хатолари жуда ҳам кўп, эътибор беринг, ҳужуми кўп гол урмоқда, ҳимояда эса хатолар кўп. Ҳужуми битта гол урса, ҳимоя иккита гол ўтказаяпти. Ҳужумчилар 2та гол урса, ҳимоя 3та ўтказяпти.
«Динамо» ўзи яхши жамоа, мухлислари ҳам қаерда бўлса қўллаб-қувватлайди. Ўйинчилари ҳам савияси бор футболчилар, буни бемалол айта оламан. Лекин ҳимояни тўғрилаш керак деб ўйлайман. Чунки ҳужум яхши бўлгани билан ҳимоя ўтказиб юбораверса, фойдаси бўлмайди – 3 очко ололмайсиз», - деди Жалолиддин Машарипов Qobiljonov.Uz ютуб-каналидаги подкастда.
Маълумот учун, «Динамо» 2025 йилги мавсумда Суперлигада 4-ўринни эгаллаган бўлса, кубок баҳсларида яримфиналгача етиб борганди. Бу мавсум эса Вадим Абрамов шогирдлари 10 ўйинда 2та ғалабага эришиб, турнир жадвалида 14-ўринда бормоқда.
Аввалроқ, клубда молиявий муаммолар кузатилаётгани, Самарқанд вилояти маҳаллий бюджети ҳисобидан клубга 10 миллиард сўм ажратилгани хабар қилинганди.

Джалолиддин Машарипов: «Сюрприз для меня – "Динамо", кажется, смотришь игры испанских клубов, но линия защиты — проблемная»
1 мая, 15:19
Из-за травмы не могущий выйти на поле Джалолиддин Машарипов принял участие в анализе матчей Суперлиги.
02.05.2026 FT Суперлига Узбекистан Dinamo Samarkand Динамо Самарканд 3 : 1 Mashal Muborak Машьал Мубарек
Полузащитник национальной сборной Узбекистана Джалолиддин Машарипов поделился своим мнением о причинах снижения результатов команды "Динамо" в этом году.
«Падение "Динамо" на 14-е место в Суперлиге? Это сюрприз и для меня – "Динамо". Игры этой команды настолько красивы, что, кажется, смотришь матчи испанских клубов. Настоящее удовольствие. Я удивлён, что "Андижон" сумел совершить камбэк в игре с "Динамо". Ведь "Динамо" в Суперлиге часто лишает соперников мяча. Думаю, самая проблемная часть у "Динамо" — это линия защиты. Ошибок в защите очень много, обратите внимание, нападение забивает много голов, но в защите допускаются ошибки. Если нападение забивает один гол, защита пропускает два. Нападающие забивают 2 гола, защита пропускает 3.
"Динамо" — хорошая команда, болельщики поддерживают её везде. Игроки тоже имеют уровень, это я могу сказать с уверенностью. Но я думаю, что нужно исправить защиту. Потому что, даже если нападение хорошее, если защита или вратарь продолжают пропускать голы, пользы не будет — не получите 3 очка», — сказал Джалолиддин Машарипов в подкасте на YouTube-канале Qobiljonov.Uz.
Для справки, в сезоне 2025 года "Динамо" заняло 4-е место в Суперлиге, а в кубковых соревнованиях дошло до полуфинала. В этом сезоне команда под руководством Вадима Абрамова одержала 2 победы в 10 матчах и занимает 14-е место в турнирной таблице.
Ранее сообщалось, что в клубе наблюдаются финансовые проблемы, и из местного бюджета Самаркандской области клубу выделено 10 миллиардов сумов, как сообщалось.