Германия миллий жамоасининг собиқ яримҳимоячиси Бастиан Швайнштайгер миллий жамоанинг сўнгги йиллардаги омадсиз натижалари ҳақида фикр билдирди.
Bild нашрига берган интервюсида у немис футболига «Бавария»ни бошқарган даврда Пеп Гвардиоланинг таъсири жуда кучли бўлганини таъкидлади.
«Менимча, биз Пеп Гвардиоланинг фалсафаси таъсирига ҳаддан ташқари берилиб кетдик. У 2013–2016 йилларда «Бавария»ни бошқарган пайтда бу таъсир жуда кучли эди. Шундан кейин Германия миллий жамоасининг қандай натижаларга эришганига қаранг», — деди Швайнштайгер.
Собиқ футболчи Евро-2016 яримфиналидан кейин жамоа аввалги даражасига қайта олмаганини ҳам қайд этди.
«Евро-2016 яримфиналидан сўнг бизнинг энг яхши натижамиз чоракфинал бўлди. Ҳолбуки, ундан аввал узоқ йиллар давомида Германия миллий жамоаси камида яримфиналгача етиб борарди», — дея қўшимча қилди у.
Маълумот учун, Пеп Гвардиола 2013–2016 йилларда Мюнхеннинг «Бавария» клубини бошқарган. Бастиан Швайнштайгер эса Германия миллий жамоаси сафида 2014 йилги жаҳон чемпионлигини қўлга киритган.

Бывший полузащитник сборной Германии Бастиан Швайнштайгер высказал своё мнение о неудачных результатах национальной команды в последние годы.
В интервью изданию Bild он подчеркнул, что влияние Пепа Гвардиолы, который руководил «Баварией» в тот период, на немецкий футбол было очень сильным.
«Я думаю, что мы слишком поддались влиянию философии Пепа Гвардиолы. В период, когда он руководил «Баварией» с 2013 по 2016 годы, это влияние было очень сильным. Посмотрите, каких результатов после этого добилась сборная Германии», — сказал Швайнштайгер.
Экс-футболист также отметил, что команда не смогла вернуться на прежний уровень после полуфинала Евро-2016.
«После полуфинала Евро-2016 нашим лучшим результатом стало четвертьфинальное достижение. Хотя до этого сборная Германии на протяжении многих лет доходила как минимум до полуфиналов», — добавил он.
Для информации, Пеп Гвардиола руководил мюнхенской «Баварией» с 2013 по 2016 годы. Бастиан Швайнштайгер, в свою очередь, завоевал титул чемпиона мира в составе сборной Германии в 2014 году.