Белгия миллий жамоаси дарвозабони Тибо Куртуа янги бош мураббий Марк ван Боммел билан ишлашга тайёрлигини маълум қилди. Бироқ у миллий жамоадаги фаолиятини давом эттириш учун битта шартни илгари сурди.
34 ёшли посбоннинг айтишича, у УEФА Миллатлар лигаси баҳсларида дам олиш имкониятига эга бўлишни истайди. Шундан сўнг Евро саралаш баҳсларига қайтиш масаласини мураббийлар штаби ва Белгия футбол федерацияси билан муҳокама қилади.
«Марк ван Боммелнинг тайинланиши мен учун кутилмаган воқеа бўлмади. Унинг номи аввалдан тилга олинаётганди. Менимча, у «Антверпен»да ўзини юқори савиядаги мураббий сифатида исботлаган. Кўплаб футболчилар у ҳақида илиқ фикр билдиради ва мен ҳам у билан ишлашни интиқлик билан кутяпман», — деди Куртуа.
Дарвозабон Ван Боммелнинг футболчилик фаолиятини ҳам алоҳида эътироф этди.
«У энг юқори даражада футбол ўйнаган ва бундай баҳсларнинг қандай ўтишини яхши билади. Бу тажриба мураббий сифатида ҳам унга катта ҳурмат келтиради», — дея қўшимча қилди у.
Маълумот учун, Тибо Куртуа Белгия миллий жамоаси сафида 115 та баҳсда майдонга тушган. Марк ван Боммел эса мураббийлик фаолияти давомида «Антверпен» билан Белгия чемпионлиги, мамлакат кубоги ва Суперкубогини қўлга киритган.

Куртуа выдвинул условие для возвращения в сборную Бельгии
Вратарь сборной Бельгии Тибо Куртуа выразил готовность работать с новым главным тренером Марком ван Боммелом. Однако он выдвинул одно условие для продолжения своей карьеры в сборной.
34-летний голкипер заявил, что хочет иметь возможность отдохнуть в матчах Лиги наций УЕФА. После этого он обсудит вопрос возвращения к отборочным матчам Евро с тренерским штабом и Федерацией футбола Бельгии.
«Назначение Марка ван Боммела не стало для меня неожиданностью. Его имя упоминалось уже давно. Думаю, он проявил себя как высококлассный тренер в "Антверпене". Многие футболисты тепло отзываются о нём, и я тоже с нетерпением жду работы с ним», — сказал Куртуа.
Вратарь также отметил игровую карьеру ван Боммела.
«Он играл на самом высоком уровне и прекрасно знает, как проходят такие матчи. Этот опыт приносит ему большое уважение и в качестве тренера», — добавил он.
Для справки, Тибо Куртуа сыграл 115 матчей за сборную Бельгии. Марк ван Боммел в своей тренерской карьере завоевал чемпионский титул Бельгии, Кубок страны и Суперкубок с "Антверпеном".