«Бунёдкор» бош мураббийи «Пахтакор»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Молиявий муаммоларга гирдобида қолган «Бунёдкор» яна мағлуб бўлди. Бу сафар Тошкентда дербисида «Пахтакор»га 1:0 ҳисобида имконият бой берилди. Бироқ «Қалдирғочлар» оғир шароитда ҳам ўз ўйини билан яхши таассурот қолдиришгани бор гап.
Ўйиндан кейинги матбуот анжуманида эса «Бунёдкор» бош мураббийи Илёс Зейтуллаев ўйин ҳақида ва шу билан бирга қийин вазиятда ишлаш қандайлиги ҳақида ҳам гапирди.
«Барчага хайрли кеч. Нима дейишим мумкин? Агар мен оддий футбол мухлиси бўлганимда, бундай ўйинни мароқ билан томоша қилиш учун албатта стадионга келган бўлардим. Шунинг учун ҳам ўйин жуда қизиқ ва мазмунли кечди. Ўйлайманки, охирги икки учрашувда — ҳам «Бухоро»га қарши, ҳам бугун «Пахтакор»га қарши — йигитлар жуда яхши ўйин намойиш этишди.
Ҳаётда ҳам, меҳнатда ҳам инсон нима экса, кейинчалик шунинг ҳосилини олади. Шунинг учун мен йигитларга айтдим: биз бошимиздан кечираётган барча қийинчиликларга қарамай, улар фидойилик, меҳнат ва жасорат уруғини экишяпти.
Ҳамма билади, биз саккиз ойдан бери ҳалол меҳнатимиз учун ҳақ олаётганимиз йўқ. Шунга қарамай, футболчилар бор кучини бериб майдонга тушишмоқда. «Бухоро»га қарши ўйиндан кейин уч нафар футболчимиз жуда оғир жароҳат олди, қолганлар ҳам турли муаммоларга дуч келди, айримлари эса клубни тарк этди. Бу жуда оғир давр. Шунга қарамасдан, улар мухлислар ва футбол учун майдонда борини беришди, астойдил ҳаракат қилишди.
Шунинг учун менинг айтадиган ягона гапим — йигитларга раҳмат. Бугун улар шундай мазмунли ва чиройли футбол намойиш этишди.
- Бир вазиятда ҳакам олдингизга келиб сиз билан ниманидир гаплашди. Шундан кейин сиз устингизга «манишка» кийдингиз. Шу ҳолат ҳақида батафсилроқ айтиб берсангиз. Нима бўлди, ўзи?
- Йўқ, йўқ. Ҳакам шунчаки мендан илтимос қилди. Нариги томондаги ёрдамчи ҳакамга футболкамнинг қора ранги халақит бераётган экан. Шунинг учун «манишка» кийишимни сўради. Мен ҳам олиб кийдим.
- Сизларда молиявий муаммолар борлиги маълум. Шундай вазиятда футболчиларни руҳий жиҳатдан тайёрлаш осон эмас. Лекин бугун иккинчи бўлимда жамоангиз «Пахтакор»дан устун ўйнади. Ахир «Пахтакор» таркиби деярли миллий жамоа даражасидаги футболчилардан иборат. «Бунёдкор»да эса барчага маълум, асосан 16–20 ёшли ёшлар ўйнаяпти. Иккинчи бўлимда ҳатто ўйин тақдирини ҳал қилиб қўйишингиз ҳам мумкин эди. Йигитларга ҳеч қандай эътироз йўқ — вазиятлар яратишди, бирга-бир чиқишди, амалга ошириш етишмади, яна бир аниқ имконият ҳам бой берилди. Сиз эса доим уларни шундай тайёрлай оляпсиз. Сирини айтсангиз: футболчиларга нима дейсиз, уларни қандай руҳлантирасиз? Бир марта бир ҳикоя айтиш мумкин, иккинчи марта бошқа мисол келтириш мумкин, Ал Пачино қатнашган фильмни ёки бошқа мотивацион роликларни кўрсатиш мумкин. Аммо буларнинг ҳам бир жойда таъсири тугайди. Хўш, «Бунёдкор»нинг сўнгги ўйинлардаги барқарор яхши ўйинининг сири нимада?
- Бундай яхши савол учун раҳмат. Демак, сиз ҳақиқатан ҳам бизнинг ҳолатимизни тушунишга ҳаракат қилибсиз. Менимча, футболчилар саккиз ой давомида маош олмайдиган, базада саккиз ойдан бери иссиқ сув бўлмайдиган, электр энергияси ўчириб қўйиладиган, ҳозир эса ҳатто овқатланиш ҳам тўхтаб қолган шундай вазиятдан қандай чиқиш ҳақида ёзилган тайёр китоб йўқ.
Бундай шароитда футболчиларга қандай мотивация белиш мумкин? Менимча, бунинг ягона жавоби ҳам йўқ. Мен бу ҳақда аввал ҳам айтганман: мен уларни мотивация қилмайман. Улар аллақачон руҳланган. Уларга фақат ўзларидан ҳам каттароқ мақсад йўлида ҳаракат қилаётганини ҳис қилдириш керак.
Сиз тўғри айтдингиз — ҳар қандай мотивациянинг ҳам чегараси бўлади. Менимча, биз ўша чегарага етиб келганмиз. Агар сиз бизнинг ўрнимизда бўлиб, ярим кун биз билан яшасангиз, ҳаммасини ўзингиз ҳис қилар эдингиз. Улар ҳар куни жароҳат олиш хавфи билан яшаб, машғулот ўтказишяпти. Балким, мавсум тугагач, биз бу даврни қандай босиб ўтганимиз ҳақида батафсилроқ гапириб берарман.
Сиз айтганидек, Ал Пачино иштирок этган фильмни кўрсатиш, Netflix'да Артета ёки Гвардиоланинг футболчиларни қандай руҳлантираётганини кўриш мумкин. Буларнинг барчасини олиш мумкин. Лекин бизнинг вазиятда бу усуллар ишламайди. Менимча, бизнинг жамоа жуда чуқур қадриятлар асосида қурилган. Бу қадриятлар бизни бир-биримизга жуда яқинлаштирган. Шунинг учун ҳам жамоадаги бирдамлик кучли. Улар бир-бирига ишонади ва биргаликда олдинга интилади. Машғулотларда ҳам жуда сидқидилдан меҳнат қилишади, ўзларини аямайди. Лекин эртага нима бўлишини билмайман. Чунки очиғини айтсам, улар аллақачон ўз имкониятларининг энг юқори чегарасида туришибди. Аммо йигитларда жуда кучли қадриятлар бор. Ўзаро муносабатлар ҳам айнан шу асосга қурилган: меҳнатсеварлик, адолат, ҳалоллик ва шунга ўхшаш инсоний фазилатлар.
- Мана шундай қийин вазиятда футболчилар тотализаторга берилиб, бундай қинғир ишларга аралашиб қолиш хавфи ҳам бўлиши мумкин. Қолаверса, U21 жамоаси учинчи ўринда кетяпти. Клубдаги бундай аҳвол уларга ҳам салбий таъсир кўрсатиши мумкинми?
- Лекин мен сизга битта нарсани айта оламан. Яна аввалги саволингизга қайтамиз: биз ўз қадриятларимизни асосий пойдевор сифатида белгилаб олганмиз. Шунинг учун ҳам йигитлар шундай ўйин кўрсатишяпти. Ҳатто хаёлимга ҳам келмайди, улардан кимдир шундай қадам ташлаши мумкин, деб. Чунки бу ҳақда биз жуда кўп гаплашамиз — ҳам ёш футболчилар билан, ҳам тажрибали ўйинчилар билан. Шунинг учун сизга пок виждон билан айта оламанки, улар жуда меҳнаткаш йигитлар. Улар бугунгача қилган ишини ўйласам... билмадим, профессионал футбол тарихида саккиз ой давомида маош олмасдан ўйнаган жамоа бўлганми-йўқми, билмайман. Менимча, бу умуман тарихдаги биринчи шундай ҳолат бўлса керак. Йигитлар саккиз ой давомида маошсиз ўйнашди. Менимча, бундай ҳолат ҳали бўлмаган.
- Мотивация ҳақида. Бошқа спорт турларида ҳам шунга ўхшаш ҳолатлар бўлади. Масалан, бугунги «Пахтакор» ёки «Насаф» каби кучли рақибларга қарши ўйинларда, таркибида миллий жамоа ўйинчилари бор жамоаларга қарши футболчиларни алоҳида руҳлантиришга ҳожат ҳам қолмайди. Чунки уларнинг ўзидаёқ каттароқ клубга ўтиш, яхши маош олиш ёки ўзини кўрсатиш каби кучли мотивация бўлади. Илгари «Локомотив» ҳам футболчиларини шу тарзда руҳлантирарди. Энди савол: сизлар «Насаф» ва «Пахтакор»ни ютдингиз. Аммо турнир жадвалининг қуйи қисмидаги жамоаларга қарши ўйинларда, барчага ҳурмат сақлаган ҳолда йигитларда шу мотивация пасайиб кетишидан хавотир олмайсизми?
- Қаранг, бу яна профессионаллик масаласи. Мен уларга ҳам футболчи, ҳам инсон сифатида айнан шу нарсани сингдиришни истайман. Футболда «Пахтакор»га қарши яхши ўйнаб, кейин, дейлик, «Машъал»га қарши бўш ўйнаш керак», деган тушунча умуман бўлмайди. Бу — менталитет ва психология масаласи.
Мен ҳам хорижда бўлганимда, «Ювентус»да шундай гапни эшитганман: энг қийин ўйинлар «Интер»га қарши эмас, балки «Перуджа» ёки «Сассуоло» каби жамоаларга қарши бўлади. Чунки «Интер»га қарши ўйинга ўзингни алоҳида тайёрлаш шарт эмас. Аслида футболчининг ҳақиқий менталитети ҳамма енгил деб ўйлайдиган рақибга қарши майдонга чиққан пайтда намоён бўлади.
Футболда енгил рақибнинг ўзи бўлмайди. Шунинг учун ҳам менимча, йигитлар футболчи сифатида ўсиб боришяпти. Бу ҳам жараён. Жуда узоқ давом этадиган жараён. Бу психология ва менталитет билан боғлиқ. Ўйлайманки, бу уларнинг келажаги учун фойдали бўлади.
Бугун майдонга ёш футболчилар чиқди ва жаҳон чемпионатида иштирок этган Ўзбекистон миллий жамоаси футболчиларига қарши жуда яхши ўйин кўрсатишди. Бу биз учун ҳам, «Бунёдкор» учун ҳам фахр. Менимча, бугун кўпчилик дебют қилди. Умуман, сўнгги ўйинларда ҳам академиямиз тарбияланувчиларидан кўплаб футболчилар асосий жамоада дебют қилишди. Шунинг учун мен улар билан фахрланаман.

Ильяс Зейтулаев: «У любой мотивации есть предел»
Оказавшийся в водовороте финансовых проблем «Бунёдкор» снова потерпел поражение. На этот раз в дерби Ташкента команде «Пахтакор» удалось одержать победу со счётом 1:0. Тем не менее, даже в таких сложных условиях «Ласточки» оставили хорошее впечатление своей игрой.
На пресс-конференции после игры главный тренер «Бунёдкора» Ильяс Зейтулаев рассказал о матче и о том, как работать в трудных условиях.
«Всем добрый вечер. Что я могу сказать? Если бы я был простым футбольным болельщиком, я бы обязательно пришёл на стадион, чтобы посмотреть такую игру с интересом. Поэтому матч был очень захватывающим и содержательным. Думаю, что в последних двух встречах — как с «Бухарой», так и сегодня с «Пахтакором» — парни показали очень хорошую игру.
В жизни и в работе человек пожинает то, что сеет. Поэтому я сказал ребятам: несмотря на все трудности, которые мы переживаем, они сеют семена самоотверженности, труда и мужества.
Все знают, что мы не получаем зарплату за нашу честную работу уже восемь месяцев. Несмотря на это, футболисты выкладываются на поле. После игры с «Бухарой» трое наших футболистов получили серьёзные травмы, остальные тоже столкнулись с различными проблемами, а некоторые даже покинули клуб. Это очень тяжёлый период. И всё же они играли, отдавая все силы на поле ради болельщиков и футбола.
Поэтому единственное, что я могу сказать, — спасибо ребятам. Сегодня они показали такую содержательную и красивую игру.
- В одной ситуации судья подошёл к вам и о чём-то поговорил. После этого вы надели манишку. Расскажите подробнее об этой ситуации. Что произошло?
- Нет, нет. Судья просто попросил меня. Оказалось, что чёрный цвет моей футболки мешал помощнику судьи на другой стороне. Поэтому он попросил надеть манишку. Я и надел.
- Известно, что у вас есть финансовые проблемы. В таких условиях психологически подготовить футболистов нелегко. Но сегодня во втором тайме ваша команда переиграла «Пахтакор». Всё же в составе «Пахтакора» почти все игроки национальной сборной. А в «Бунёдкоре», как всем известно, в основном играют молодые ребята 16-20 лет. Во втором тайме вы даже могли решить исход матча. К ребятам нет никаких претензий — они создавали моменты, выходили один на один, не хватило реализации, упустили ещё один явный шанс. И вы всегда умеете их так подготовить. Расскажите секрет: что вы говорите футболистам, как вы их вдохновляете? Один раз можно рассказать историю, другой раз привести другой пример, можно показать мотивационные ролики с участием Аль Пачино или другие. Но это тоже в какой-то момент теряет эффект. Так в чём же секрет стабильной хорошей игры «Бунёдкора» в последних матчах?
- Спасибо за такой хороший вопрос. Значит, вы действительно пытались понять наше положение. Мне кажется, что нет готовой книги о том, как выйти из ситуации, когда футболисты не получают зарплату восемь месяцев, когда на базе нет горячей воды восемь месяцев, когда электричество отключается, а сейчас даже питание прекращено.
Как мотивировать футболистов в таких условиях? Мне кажется, что нет единственного ответа. Я уже говорил об этом раньше: я их не мотивирую. Они уже вдохновлены. Им нужно лишь почувствовать, что они работают ради цели, гораздо большего, чем они сами.
Вы правильно сказали — у любой мотивации есть предел. Мне кажется, мы подошли к этому пределу. Если бы вы были на нашем месте и провели с нами полдня, вы бы почувствовали всё сами. Они каждый день живут с риском получить травму и проводят тренировки. Может быть, после окончания сезона я расскажу подробнее о том, как мы прошли через этот период.
Как вы сказали, можно показывать фильмы с Аль Пачино, смотреть на Netflix, как Артета или Гвардиола вдохновляют своих футболистов. Всё это можно использовать. Но в нашей ситуации эти методы не работают. Мне кажется, наша команда построена на очень глубоких ценностях. Эти ценности сблизили нас друг с другом. Поэтому в команде сильное единство. Они доверяют друг другу и стремятся вперёд вместе. На тренировках они работают очень усердно, не щадя себя. Но я не знаю, что будет завтра. Потому что, честно говоря, они уже на пределе своих возможностей. Однако у ребят очень сильные ценности. Их отношения строятся именно на этом: трудолюбие, справедливость, честность и подобные человеческие качества.
- В такой сложной ситуации существует риск, что футболисты могут вовлечься в тотализатор и подобные тёмные дела. К тому же, U21 команда идёт на третьем месте. Может ли подобная ситуация в клубе негативно повлиять и на них?
- Но я могу вам сказать одну вещь. Вернёмся к вашему предыдущему вопросу: мы установили наши ценности в качестве основного фундамента. Поэтому ребята показывают такую игру. Мне даже в голову не приходит, что кто-то из них может сделать такой шаг. Потому что мы много говорим об этом — как с молодыми футболистами, так и с опытными игроками. Поэтому я могу сказать вам с чистой совестью, что они очень трудолюбивые ребята. Когда я думаю о том, что они сделали до сегодняшнего дня... не знаю, была ли в истории профессионального футбола команда, которая играла восемь месяцев без зарплаты. Мне кажется, это вообще первый такой случай в истории. Ребята играли восемь месяцев без зарплаты. Мне кажется, такого ещё не было.
- О мотивации. В других видах спорта тоже бывают подобные ситуации. Например, в играх с сильными соперниками, такими как сегодняшний «Пахтакор» или «Насаф», где в составе есть игроки национальной сборной, нет необходимости дополнительно мотивировать футболистов. Потому что у них самих есть сильная мотивация перейти в более крупный клуб, получить хорошую зарплату или проявить себя. Ранее «Локомотив» тоже таким образом мотивировал своих футболистов. Теперь вопрос: вы обыграли «Насаф» и «Пахтакор». Но не боитесь ли, что мотивация ребят уменьшится в матчах против команд из нижней части турнирной таблицы, сохраняя при этом уважение ко всем?
- Видите ли, это снова вопрос профессионализма. Я хочу внедрить в них это как футболистам, так и как людям. В футболе нет такого понятия, как «нужно хорошо играть против «Пахтакора», а потом слабо сыграть против, скажем, «Машъала». Это вопрос менталитета и психологии.
Когда я был за границей, в «Ювентусе», я слышал: самые сложные игры не против «Интера», а против таких команд, как «Перуджа» или «Сассуоло». Потому что на игру против «Интера» не нужно специально настраиваться. Истинный менталитет футболиста проявляется, когда он выходит на поле против соперника, которого все считают лёгким.
В футболе нет лёгких соперников. Поэтому, как мне кажется, ребята растут как футболисты. Это тоже процесс. Очень длительный процесс. Это связано с психологией и менталитетом. Думаю, это будет полезно для их будущего.
Сегодня на поле вышли молодые футболисты и показали очень хорошую игру против футболистов национальной сборной Узбекистана, которые участвовали в чемпионате мира. Это гордость как для нас, так и для «Бунёдкора». Мне кажется, сегодня многие дебютировали. В целом, в последних матчах много воспитанников нашей академии дебютировали в основном составе. Поэтому я горжусь ими.