«Пахтакор» устози «Бунёдкор»га қарши ўйиндан сўнг ўз фикрларини билдирди.
Ушбу учрашув тақдирини ягона гол ҳал қилди ва бу «Пахтакор» томонидан киритилди. Натижада «шерлар» муҳим уч очкони қўлга киритишди.
Ўйиндан кейин эса «Пахтакор» бош мураббийи Камолиддин Тожиев матбуот анжуманида қатнашди.
- Ўйинни яхши бошладик. 30-сонияда бирга-бир чиқиб, гол ура олмадик. Яна вазиятлардан фойдалана олмадик. 1:0 қалтис ҳисоб. Яна гол ўтказиб юборишдан қўрқяпмиз. Кўриб чиқамиз ва яратилган вазиятлардан унумли фойдаланишга ҳаракат қиламиз.
- Ёзги танаффусдан кейинги бу учинчи ўйин. Имкониятлар етарлича. Лекин статистика шуни кўрсатяптики, 90 дақиқа давомида дарвозага фақат битта аниқ зарба – бу жуда ҳам паст кўрсаткич. Олдинги ўйинларда ҳам голли вазиятлар кўп бўлганди...
- Шуни устида ишлаяпмиз. Йигитларга кўрсатяпмиз, машғулотларда ишлаяпмиз. Кейинги учрашувларда ҳар бир вазиятлардан унумли фойдалансак яхши бўларди. Биз ҳам кўриб чиқяпмиз. Вазиятларимиз ростдан бор, бироқ фойдалана олмаяпмиз.
- Футболчиларда қўрқув борлигини айтдингиз, шунингдек, руҳий муаммо ҳам. Ўтган йилги интервюларингиздан бирида бош мураббий ҳам, руҳшунос ҳам ўзимман деган экансиз. Камолиддин Тожиев қай даражада яхши руҳшунос?
- Танаффусдан олдин руҳият яхши эди. Жаҳон чемпионатидан кейин билмадим, балки йигитларда ўзига бўлган ишонч бироз йўқолиб қолдими?! Буни устидан ишлаяпмиз, гаплашяпмиз. Йигитларни қайтарамиз, Худо хоҳласа.
- «Пахтакор» охирги марта октябрь ойида йирик ҳисобда – 3:0 натижаси билан ғалаба қозонган. Шундан бери жамоангиз асосан битта ёки нари борса иккита тўп фарқи билан ғалаба қозоняпти. Вазиятлардан фойдаланиш бўйича ишлаяпмиз дедингиз. Балки клубга яхшироқ ҳужумчи керакдир?
- Узоғи билан 3-4 кунда яна бир янги ҳужумчи келади. Деярли аниқ бўлди. Биз билан ҳамма жамоалар ҳам очиқ футбол ўйнашмайди. Балки шунинг учун камроқ голлар урилаётгандир. Лекин имкониятлар бор. Агар бўлмаётган бўлса ҳам майли эди. Шунчаки, яратилган вазиятлардан унумли фойдаланишда қийналяпмиз.
- Иккинчи таймда «Бунёдкор»да яққол голли имкониятлар кузатилди. Миллий жамоани деярли ярми «Пахтакор»дан ташкил топган. Ҳимояда муаммолар кузатиляпти...
- Буни кўриб чиқамиз. Футболчилар хотиржамликка берилиб кетишяпти. Шуни эвазига шундай вазиятлар бўляпти.
- «Пахтакор» ва «Бунёдкор» бир-бири учун азалий рақиблар саналишади. Сиз ҳам ўз вақтида футболчи сифатида ушбу ўйинларда иштирок этгансиз. Айнан футболчилик фаолиятингизда ушбу ўйинлардан ёрқин хотиралар қолганми? Керак бўлса, сизни голингиз ягоналигича қолиб, жамоангизга ғалаба ҳам келтирган.
- Дерби барибир дерби бўларди. Боримизни берардик. Қизиқарли ўтарди, эсда қоларли вазиятлар бўлган.
- Ўша пайтларда «Пахтакор» билан «Бунёдкор» икки гигант сифатида бошқалардан ажралиб қолган. Ҳозир чемпионлик учун бир нечта жамоалар курашяпти. Сизга қайси бири маъқулроқ: иккита гигант бўлгани яхшими ёки чемпионлик учун у қадар гигант бўлмаса-да, 3-4 та жамоани чемпионлик учун курашгани яхшироқми?
- Иккита гигант эмас. Гигант деганингиз билан ҳеч ким билан ҳозир енгил ўйнаб ғалаба қозона олмайсиз. Деярли ҳамма тенг. Ҳозир ҳамма бир хил. Барча билан кучи тенг бўлса, ўйнаш ҳам қийин.
- Ҳозирги пайтда «Пахтакор»ни «Нефтчи» билан чемпионлик учун курашига қарайдиган бўлсак, жамоангиз чемпионликка қанчалик ҳақли?
- Ёнма-ён кетяпмиз. Охиригача курашамиз.
- Мавсум бошланишидан аввал дарвозабон Санжар Қувватовни клубга қайтардинглар. Владимир Назаров эса ўтган мавсумда Суперлиганинг энг яхши дарвозабони эди. Ҳа, Қувватов ҳам яхши қўриқлаяпти. Аммо кейинчалик вазият ўзгариб қолсачи?

Сегодня в Суперлиге стартовал 14-й тур. Тур начался с ташкентского дерби – матча между «Бунёдкором» и «Пахтакором».
Судьбу этого поединка решил единственный гол, забитый «Пахтакором». В результате «львы» завоевали важные три очка.
После игры главный тренер «Пахтакора» Камолиддин Тожиев принял участие в пресс-конференции.
- Мы хорошо начали игру. На 30-й секунде вышли один на один, но не смогли забить. Также не смогли воспользоваться другими моментами. Счет 1:0 – это скользкий результат. Боимся пропустить гол. Будем разбирать и стараться лучше использовать созданные моменты.
- Это уже третья игра после летнего перерыва. Возможностей было достаточно. Но статистика показывает, что за 90 минут всего один точный удар по воротам – это очень низкий показатель. В предыдущих матчах тоже было много голевых моментов...
- Мы работаем над этим. Показываем ребятам, работаем на тренировках. Было бы хорошо, если бы в следующих матчах мы использовали каждый момент. Мы тоже анализируем. Моменты действительно есть, но мы не можем их реализовать.
- Вы сказали, что у футболистов есть страх, а также психологическая проблема. В одном из прошлогодних интервью вы говорили, что вы и главный тренер, и психолог. Насколько хороший психолог Камолиддин Тожиев?
- До перерыва психологическое состояние было хорошим. После чемпионата мира не знаю, возможно, у ребят немного потерялась уверенность в себе?! Мы работаем над этим, разговариваем. Вернем ребят, если на то будет воля Бога.
- «Пахтакор» в последний раз одерживал крупную победу в октябре – со счетом 3:0. С тех пор ваша команда в основном побеждает с разницей в один или максимум два мяча. Вы сказали, что работаем над реализацией моментов. Может быть, клубу нужен более хороший нападающий?
- Через 3-4 дня к нам придет еще один новый нападающий. Уже почти определено. Все команды не играют в открытый футбол против нас. Возможно, поэтому забивается меньше голов. Но возможности есть. Даже если их не было бы, все равно ладно. Просто испытываем трудности с эффективным использованием созданных моментов.
- Во втором тайме у «Бунёдкора» были явные голевые возможности. Почти половина национальной сборной состоит из игроков «Пахтакора». В обороне наблюдаются проблемы...
- Мы будем разбирать это. Футболисты слишком расслабились. Из-за этого и возникают такие ситуации.
- «Пахтакор» и «Бунёдкор» считаются извечными соперниками друг для друга. Вы тоже когда-то принимали участие в этих играх в качестве игрока. Остались ли яркие воспоминания об этих матчах в вашей футбольной карьере? Возможно, ваш единственный гол принес победу вашей команде.
- Дерби – это всегда дерби. Мы выкладывались на все сто. Проходило интересно, были запоминающиеся моменты.
- В те времена «Пахтакор» и «Бунёдкор» выделялись как два гиганта. Сейчас за чемпионство борются несколько команд. Как вам кажется, что лучше: когда есть два гиганта или когда за чемпионство борются 3-4 команды, даже если они не такие гиганты?
- Не лучше, когда есть два гиганта. Даже с гигантами сейчас никто не может легко играть и побеждать. Сейчас все равны. Все примерно на одном уровне. Когда все равны по силе, играть тоже сложно.
- Если смотреть на борьбу «Пахтакора» за чемпионство с «Нефтчи», насколько ваша команда заслуживает чемпионства?
- Мы идем бок о бок. Будем бороться до конца.
- В начале сезона вы вернули в клуб вратаря Санджара Кувватова. Владимир Назаров был лучшим вратарем Суперлиги в прошлом сезоне. Да, Кувватов тоже хорошо защищает. Но что если ситуация изменится в будущем?