Каталония клуби бир қатор сабабларга жаҳон чемпионини трансфер қилишни хоҳламаяпти.
Mundo Deportivo нашрининг хабар беришича, «Атлетик» ҳимоячиси Жаҳон чемпионати вақтида ўз хизматларини Каталония клубига таклиф қилган. Бироқ Испания чемпиони уни жамоага таклиф қилмоқчи эмас.
«Барселона»да 32 ёшли футболчининг маҳорати ва Испания миллий жамоасидаги ўйини юқори баҳоланади. Шунга қарамай, у 2026/27 йилги мавсум учун спорт раҳбарияти режаларига кирмайди.
Бош мураббий Ҳанс-Дитер Флик марказий ҳимоя чизиғини кучайтиришни устувор вазифа деб ҳисобламайди. Шунингдек, клуб чап марказий ҳимоячи позициясида Жерар Мартинга ишонади. Бундан ташқари, Флик Эрик Гарсия, Андреас Кристенсен, Роналд Араухо, Жюл Кунде ҳамда клуб тарбияланувчиси Алваро Кортес хизматларидан ҳам фойдаланиши мумкин.
Лапортнинг «Атлетик» билан шартномаси 2028 йил ёзига қадар амал қилади. «Барселона»га келиб тушган маълумотларга кўра, футболчининг шартномасида товон пули кўрсатилмаган. Шу сабабли каталонияликлар уни трансфер қилиш учун Бильбао клуби билан тўғридан тўғри музокара олиб боришига керак эди.
«Барселона» 2024 ва 2025 йил ёзларида Нико Уилямс трансфери атрофида юзага келган ҳолатлардан кейин «Атлетик» билан янги можароларни истамаяпти. Бу эса Лапортни жамоага олиб келишга бўлган ҳар қандай уринишга нуқта қўймоқда.

Каталонский клуб по ряду причин не хочет подписывать чемпиона мира.
По сообщению издания Mundo Deportivo, защитник «Атлетика» предложил свои услуги каталонскому клубу во время чемпионата мира. Однако, чемпион Испании не собирается приглашать его в команду.
В «Барселоне» высоко оценивают мастерство 32-летнего футболиста и его игру в составе сборной Испании. Тем не менее, он не входит в планы спортивного руководства на сезон 2026/27.
Главный тренер Ханс-Дитер Флик не считает усиление центральной линии обороны приоритетной задачей. Также клуб доверяет позицию левого центрального защитника Жерару Мартину. Кроме того, Флик может воспользоваться услугами Эрика Гарсии, Андреаса Кристенсена, Роналда Араухо, Жюля Кунде, а также воспитанника клуба Альваро Кортеса.
Контракт Лапорта с «Атлетиком» действителен до лета 2028 года. По информации, поступившей в «Барселону», в контракте футболиста не указана сумма отступных. Поэтому каталонцам пришлось бы вести прямые переговоры с клубом из Бильбао для его трансфера.
После ситуации вокруг трансфера Нико Уильямса летом 2024 и 2025 годов, «Барселона» не хочет новых конфликтов с «Атлетиком». Это ставит точку в любых попытках привести Лапорта в команду.