«Тоттенҳэм»нинг собиқ бош мураббийи Гарри Реднапп Англия футбол ассоциациясига Пеп Гвардиолани миллий жамоага таклиф қилиш борасида огоҳлантириш билан чиқди.
Тhe Sun хабарига кўра, Реднапп Гвардиолани буюк тактик мутахассис деб ҳисоблашини, бироқ у Англия футболидаги барча муаммоларни ҳал қила олмаслигини айтди.
«Ҳамма Пепни гўёки сеҳрли таёқча деб ўйлайди. У шубҳасиз тактик даҳодир. Аммо уни Англия терма жамоасига олиб келиш билан совринлар автоматик равишда қўлга киритилмайди. Клуб футболида у ҳар доим катта маблағларга эга бўлган. Терма жамоада эса ҳеч қандай чек дафтарчаси йўқ. Сиз фақат мамлакатингиз етиштирган футболчилар билан ишлайсиз», — деди Реднапп Goal нашрига.
Унинг фикрича, Англия Италия йўлидан кетмаслиги учун ёш футболчиларни тайёрлаш тизимига жиддий эътибор қаратиши лозим.
«Италия биз учун огоҳлантирувчи мисол бўлиши керак. Шундай футбол мамлакати кетма-кет учта жаҳон чемпионатига чиқа олмагани даҳшат. Агар эҳтиёт бўлмасак, бизни ҳам худди шундай тақдир кутиши мумкин», — дея қўшимча қилди мутахассис.
Реднапп, шунингдек, Англия миллий жамоаси бош мураббийи Томас Тухелни қўллаб-қувватлашга чақирди.
«Бизда йирик турнирларда ғолиб чиқишга қодир жуда кучли таркиб бор. Пеп ҳақида ўйлашни бас қилиб, Тухелни тўлиқ қўллаб-қувватлашимиз керак», — деди у.
Маълумот учун, Томас Тухел бошчилигидаги Англия миллий жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатида учинчи ўринни эгаллаганди.

Реднапп порекомендовал не приглашать Гвардиолу в сборную Англии
Бывший главный тренер «Тоттенхэма» Харри Реднапп выступил с предупреждением в адрес Футбольной ассоциации Англии о приглашении Пепа Гвардиолы в национальную сборную.
По сообщению The Sun, Реднапп считает Гвардиолу великим тактическим специалистом, однако утверждает, что он не сможет решить все проблемы английского футбола.
«Все думают, что Пеп — это словно волшебная палочка. Он, безусловно, тактический гений. Но приглашение его в сборную Англии не приведёт автоматически к завоеванию трофеев. В клубном футболе у него всегда были большие финансовые ресурсы. В сборной же нет чековой книжки. Вы работаете только с игроками, которые выросли в вашей стране», — сказал Реднапп в интервью Goal.
По его мнению, Англия должна всерьёз сосредоточиться на системе подготовки молодых игроков, чтобы не пойти по пути Италии.
«Италия должна быть для нас предостерегающим примером. Это ужасно, что такая футбольная страна не смогла подряд попасть на три чемпионата мира. Если мы не будем осторожны, нас может ожидать та же участь», — добавил специалист.
Реднапп также призвал поддержать главного тренера сборной Англии Томаса Тухеля.
«У нас есть очень сильный состав, способный выигрывать на крупных турнирах. Нужно перестать думать о Пепе и полностью поддержать Тухеля», — заявил он.
Напомним, что сборная Англии под руководством Томаса Тухеля заняла третье место на чемпионате мира 2026 года.