«Мен Белгияни жаҳоннинг энг кучли саккизта жамоаси қаторида қолдиряпман», — дейди мутахассис.
Мамлакат Қироллик футбол ассоциацияси (RBFA) 62 ёшли мутахассис билан 31 июлгача мўлжалланган шартномани узайтирмаслигини маълум қилди.
Гарсия жамоа бошқарувини 2025 йил 1 феврал куни Доменико Тедескодан қабул қилиб олганди. Унинг қўл остида Белгия 2026 йилги Жаҳон чемпионатида чоракфиналгача етиб борди ва ушбу босқичда Испанияга 1:2 ҳисобида мағлуб бўлди.
«RBFA билан ўтказилган муҳокамалардан кейин сўнгги 18 ой давомида босиб ўтган ажойиб йўлимизни давом эттирмасликка қарор қилдик. Мен Белгияни UEFA Миллатлар лигасининг А дивизионида ва жаҳоннинг энг кучли саккизта жамоаси қаторида қолдиряпман.
Биз билан бирга меҳнат қилган ажойиб футболчилар жамоасига, спорт директори Венсан Маннартга ҳамда бутун Жаҳон чемпионати давомида қўллаб-қувватлаган мухлисларга миннатдорлик билдираман. Белгияга авлодлар алмашинувини муваффақиятли давом эттиришда омад тилайман. Бу жараённи бошлашга ҳисса қўшганимдан фахрланаман»

Руди Гарсия покинул должность главного тренера национальной сборной Бельгии.
Королевская футбольная ассоциация страны (RBFA) объявила, что не будет продлевать контракт с 62-летним специалистом, рассчитанный до 31 июля.
Гарсия принял управление командой 1 февраля 2025 года от Доменико Тедеско. Под его руководством Бельгия дошла до четвертьфинала Чемпионата мира 2026 года и уступила на этой стадии Испании со счётом 1:2.
«После обсуждений с RBFA мы решили не продолжать наш замечательный путь, который длился последние 18 месяцев. Я оставляю Бельгию в Лиге А Лиги Наций УЕФА и в числе восьми сильнейших команд мира.
Я хотел бы поблагодарить замечательную команду футболистов, с которыми я работал, спортивного директора Венсана Маннарта, а также всех болельщиков, поддерживавших нас на протяжении всего Чемпионата мира. Я желаю Бельгии удачи в успешном продолжении смены поколений. Я горжусь тем, что внес свой вклад в начало этого процесса», — говорит французский специалист.