Бугун Суперлигада 13-турга старт берилди. Тошкентда «Пахтакор» «Хоразм»ни қабул қилди.
Ўйинда гарчи урганчликлар биринчи бўлиб ҳисобни очишганига қарамай, якунда 2:1 ҳисобида мағлубиятга учрадилар.
Мазкур учрашувдан сўнг «Хоразм» бош мураббийи Сергей Токов матбуот анжуманида журналистларнинг саволларига жавоб қайтарди.
- Ассалому алайкум. Ўйин оғир кечди. Биринчи бўлиб гол урдик, аммо устунликни сақлаб қола олмадик ва гол ўтказиб юбордик. Бу ерда мувозанат етишмади. Иккинчи бўлимни ҳам негадир оғир бошладик, кўп нарса ўхшамади. Лекин бу футбол. «Пахтакор»да деярли тенг кучли икки таркиб бор, шунинг учун бизга бироз қийин бўлди. Улар яхши футболчиларни жамлаган. Шунга қарамай, мухлисларимизни хурсанд қилиш учун ҳаракат қилдик.
- «Хоразм»нинг Суперлигадаги ғалабасиз серияси бешта ўйинга етди. Наҳотки, 2,5 ой давомида хатоларни бартараф этишнинг иложи бўлмади? Нима сабабдан бу амалга ошмади?
- Хатоларни тузатдик, лекин ҳаммасини эмас. Агар барча хатоларни бартараф этганимизда, чемпионлик учун курашаётган бўлардик. Ҳозирча олдинга кичик қадамлар билан ҳаракат қиляпмиз. Қаранг, рақибларимиз кимлар бўлди: яхши таркибга эга «Андижон», кучли футболчилари бор «Сўғдиёна», «Пахтакор». Шунинг учун мен бу ерда ҳеч қандай фожиа кўрмаяпман. Олдинга қараб ҳаракат қилишимиз керак.
- Биринчи бўлимнинг 35-дақиқалари атрофида сиз ён чизиқ ёнида мураббийлар штаби томон қараб, «ўтувчи ҳовли» деган иборани ишлатдингиз. Бу қайси футболчи ҳақида айтилди? Бундай ҳиссиётга нима сабаб бўлди?
- Бу менинг эмоцияларим. Улар менинг шахсий эмоцияларим ва жамоамизнинг ички масаласи. Қайси футболчи ҳақида эканини айтмайман. Нимага айтишим керак? Бу оддий мураббийлик ҳиссиётлари. Агар инсон ҳамма нарсани ичига ютиб юраверса, саломатлигига ҳам зарар. Шунинг учун эмоцияларни майдонга эмас, ҳеч кимни ҳақорат қилмайдиган томонга чиқаришга ҳаракат қиламиз.
- Ўша футболчи 25 дақиқадан кейин алмаштирилди. Демак, унинг ўйинидан норози бўлдингизми?
- Ҳа, айнан шундай. Биз унинг ўйинидан қониқмадик, шунинг учун алмаштирдик.
- Янги қоидалар ҳақида фикрингиз қандай? Масалан, бугун футболчингиз вақтни чўзди. Кейин айнан ўша футболчи майдонни тарк этиш учун қарийб икки дақиқа вақт сарфлади.
- Мен бу ҳақда футболчим билан гаплашдим. Унга, аввало, жамоа ҳақида ўйлаш кераклигини тушунтирдим, шахсий эҳтиросларини эмас. Унинг айтишича, «Пахтакор» футболчиси уни ҳақорат қилган, ёмон сўзлар айтган. Шунинг учун у шундай жавоб қайтарган. Биз бу борада ишлаймиз, тушунтириш берамиз. Менимча, ҳакамлар ҳам бу ҳолатга эътибор қаратиши керак эди. Менинг билишимча, майдонда ҳақоратли сўзлар ишлатиш ҳам мумкин эмас. Провокацияларга ҳам ҳакамлар чек қўйиши лозим. Бу менинг шахсий фикрим.
- Бу ҳолат сизга маъқулми? Чунки «Пахтакор» ҳисобда олдинда бўлганида ҳам икки марта алмаштириш қилди. Жамоа мураббийи ҳатто Собирхўжаевга: «Тезроқ чиқиш керак», деди.
- Йўқ, албатта. Мен ўйин суръати ошиши тарафдориман. Янги қоидаларнинг асосий мақсади ҳам шу. Фақат улар бир томонлама ишламаслиги, ўйинни яхшилаши керак. Мен тезкор футбол тарафдориман. Менимча, бу жиҳатдан ҳаммаси тўғри бўлди. Бу қоидалар бўйича менда ҳеч қандай салбий фикр йўқ, фақат ижобий.
- Июль ойи бошида клуб раҳбарияти танқидий йиғилиш ўтказгани ҳақида маълумотлар чиққанди. Шу ҳақда батафсилроқ айта оласизми? Қандай вазифалар қўйилди?
- Биласизми, мен ўша йиғилишда қатнашмаганман, шунинг учун бу ҳақда ҳеч нарса айта олмайман. Бу маълумот сизга қаердан келди? Бизда клуб раҳбари бор, ўша йиғилишда у иштирок этган. Шу саволни унга берсангиз яхши бўлади. Мен у киши номидан гапира олмайман, чунки ўзим у ерда бўлмаганман. Агар қатнашганимда, албатта, сизларга айтардим. Аммо мен у йиғилишда иштирок этмаганман, шунинг учун бу масала юзасидан изоҳ бера олмайман», - дея Токовнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Сегодня в Суперлиге стартовал 13-й тур. В Ташкенте «Пахтакор» принимал «Хоразм».
После этого матча главный тренер «Хоразма» Сергей Токов ответил на вопросы журналистов на пресс-конференции.
- Ассалому алайкум. Игра была тяжелой. Мы первыми забили гол, но не смогли удержать преимущество и пропустили. Здесь нам не хватило баланса. Второй тайм тоже почему-то начали тяжело, многое не получалось. Но это футбол. У «Пахтакора» практически два равноценных состава, поэтому нам было немного сложно. У них собраны хорошие игроки. Тем не менее, мы старались порадовать наших болельщиков.
- Безвыигрышная серия «Хоразма» в Суперлиге достигла пяти игр. Неужели за 2,5 месяца не удалось исправить ошибки? Почему это не удалось?
- Мы исправили ошибки, но не все. Если бы устранили все, боролись бы за чемпионство. Пока мы движемся вперед маленькими шагами. Посмотрите, какие у нас были соперники: «Андижон» с хорошим составом, сильные игроки в «Согдиане», «Пахтакор». Поэтому я не вижу здесь никакой трагедии. Нам нужно двигаться вперед.
- На 35-й минуте первого тайма вы обратились к тренерскому штабу со словами «проходной двор». О ком из игроков это было сказано? Что вызвало такие эмоции?
- Это мои эмоции. Это мои личные эмоции и внутренняя проблема нашей команды. О каком игроке шла речь, не скажу. Почему я должен это говорить? Это обыкновенные тренерские эмоции. Если человек все держит в себе, это вредно для здоровья. Поэтому мы стараемся выплескивать эмоции не на поле, а в сторону, где никого не оскорбляем.
- Тот игрок был заменен через 25 минут. Значит, вы были недовольны его игрой?
- Да, именно так. Мы были недовольны его игрой, поэтому заменили.
- Каково ваше мнение о новых правилах? Например, сегодня ваш игрок тянул время. Затем он потратил почти две минуты, чтобы покинуть поле.
- Я обсудил это с моим игроком. Я объяснил ему, что в первую очередь нужно думать о команде, а не о личных эмоциях. Как он сказал, игрок «Пахтакора» оскорбил его, сказал плохие слова. Вот почему он так ответил. Мы будем работать над этим, объяснять. Думаю, судьи тоже должны были обратить внимание на эту ситуацию. Насколько я знаю, на поле нельзя использовать оскорбительные слова. Судьи должны пресекать провокации. Это мое личное мнение.
- Вас устраивает эта ситуация? Ведь когда «Пахтакор» лидировал в счете, они тоже сделали две замены. Тренер команды даже сказал Сабирхужаеву: «Нужно выходить быстрее».
- Нет, конечно. Я за увеличение темпа игры. Главная цель новых правил — это тоже. Только они должны работать не в одну сторону, а улучшать игру. Я сторонник быстрого футбола. Мне кажется, в этом плане все сделано правильно. У меня нет никаких негативных мыслей по поводу этих правил, только положительные.
- В начале июля поступила информация о критическом собрании руководства клуба. Можете рассказать об этом подробнее? Какие задачи были поставлены?
- Знаете, я не участвовал в том собрании, поэтому ничего не могу об этом сказать. Откуда у вас эта информация? У нас есть руководитель клуба, который принимал участие в том собрании. Лучше задать этот вопрос ему. Я не могу говорить от его имени, потому что сам там не был. Если бы участвовал, конечно, рассказал бы вам. Но раз я не присутствовал на том собрании, то не могу дать комментарии по этому вопросу», — передает слова Токова корреспондент Tribuna.uz.