«Пахтакор» бош мураббийи «Хоразм»га қарши баҳсдан сўнг ўз фикрларини билдирди.
«Пахтакор» клуби ушбу турда муҳим ғалабани қўлга киритди. Ўтган турда очко йўқотган «Шерлар» бу сафар мухлисларини хурсанд қила олди. Гарчи «Хоразм»га қарши беллашув қийин ўтганига қарамай, мезбонлар 2:1 ҳисобидаги иродали ғалабани қўлга киритишди.
Баҳсдан кейин «Пахтакор»нинг устози Камолиддин Тожиев матбуот анжуманида иштирок этди.
- Бугун ўйин бошида гол ўтказиб юборганимиз барибир руҳий тарафдан таъсир қилади. Кейин ўзимизга келдик ва гол урдик. Яхши вазиятлар яратдик. Футболчилар бугун яхши ҳаракат қилишди, охиригача курашишди, иккинчи голни ҳам урдик. Кўп имкониятлардан фойдалана олмадик. Ҳар ўйин шундай курашмасак ғалаба қозона олмаймиз. Бугун барча футболчилар охиригача курашиб, ғалабага эришганимиздан хурсандман.
- Иккинчи ўйиндирки, «Пахтакор»да босим ҳолати кузатиляпти. Голдан кейин олдинга ўтишдан тўхтаб қоляпти, орқага ўтиб оляпти. Нега бундай бўляпти?
- Ўтган сафар ҳам 1:0 дан кейин шунақа бўлганди. Буни устида йигитлар билан гаплашиб ишлаяпмиз. Руҳий томонлама ҳам иш олиб боряпмиз. Уларга ётиб олинглар демаганмиз. Гол ўтказиб юборишдан қўрқишяптими, билмайман. Лекин кўп учрашувларда шу нарса кузатиляпти.
- Эшитишимизча, футболчилар май ойидан бери маош олишмаётган экан. Агар рост бўлса, бу ҳам натижаларга таъсир қилмаяптими?
- Йўқ, ўтган ўйиндан олдин маошларни тўлаб беришди. Бундан эмас. Кимдир жаҳон чемпионатига борди, барибир ўзини чарчоғи бор.
- Олдин трансферлар ҳақида сўралганида сиз аниқ режалар борлиги хусусида айтгандингиз. Режалар қай тарзда бажарилди ёки яна янги трансферларни кўришимиз мумкинми?
- Ҳали ҳам шуни устида ишлаяпмиз. Яна бир-иккита футболчи олиш режамизда бор.
- Жамоага сербиялик мураббий ҳам қўшилибди. У жамоадаги қайси камчиликларни ёпади, қайси жиҳатларни ривожлантиришга ёрдам беради?
- Уни таклиф қилдик. Кузатиб боргандик. Тактика томонлама ёрдам беришга чақирганмиз.
- Жамоангизнинг ироқлик футболчиси жаҳон чемпионатида қатнашди. Бироқ ироқлик мухлислар унга таҳдид қилишди. Унинг руҳий ҳолати қандай?
- Алоҳида гаплашдик. Ҳали ҳам руҳий ҳолати жойида эмас. Бунинг устида ишлаяпмиз. У ҳам ҳали қилган қўпол хатоларидан ҳаяжонда. Ҳаммаси билан гаплашяпмиз. Худо хоҳласа, кейинги учрашувлардан барчасини руҳий ҳолати жойига тушиб қолади.
- «Пахтакор» кейинги турни «Бунёдкор»га қарши ўтказади. Лекин «Пахтакор» охирги иккита учрашувда ушбу рақибини таслим қила олмаган. «Бунёдкор»нинг ҳозирги ҳолатидан кўпчилик хабардор. Шу ҳолат жамоангизга қўшимча устунлик бериши мумкинми?
- Йўқ. Бизга қарши ҳамма 200 фоиз куч билан ўйнайди. Ҳар бир учрашув биз учун қийин кечади. Бу олдиндан бўлиб келган дерби. Барибир биз билан ўйинга ҳамма «настрой» қилади. Қийин аҳволдами-йўқми, ўзини кўрсатишга ҳаракат қилишади», - дея бош мураббийнинг сўзларидан келтиради Tribuna.uz мухбири.

Клуб «Пахтакор» в этом туре одержал важную победу. После потери очков в предыдущем туре «Львы» на этот раз смогли порадовать своих болельщиков. Несмотря на то, что игра против «Хорезма» была сложной, хозяева добились волевой победы со счётом 2:1.
После матча тренер «Пахтакора» Камолиддин Тожиев участвовал в пресс-конференции.
- Сегодня пропущенный в начале игры гол всё же оказал психологическое давление. Затем мы собрались и забили гол. Создали хорошие моменты. Игроки сегодня хорошо играли, боролись до конца, забили второй гол. Многие моменты не удалось реализовать. Если мы не будем так бороться в каждой игре, то не сможем побеждать. Сегодня все игроки сражались до конца, и я рад, что мы одержали победу.
- Уже второй матч подряд у «Пахтакора» наблюдается состояние давления. После гола команде трудно идти вперёд, она отходит назад. Почему так происходит?
- В прошлый раз тоже было так после 1:0. Мы работаем над этим с ребятами. Проводим психологическую работу. Мы не говорили им отходить назад. Боюсь, что они боятся пропустить мяч, не знаю. Но это наблюдается во многих встречах.
- Слышали, что игроки не получали зарплату с мая. Если это правда, разве это не влияет на результаты?
- Нет, перед последней игрой зарплаты были выплачены. Дело не в этом. Кто-то ездил на чемпионат мира, у некоторых всё равно есть усталость.
- Ранее, когда вас спрашивали о трансферах, вы говорили, что есть конкретные планы. Были ли они выполнены, или мы можем увидеть новые трансферы?
- Мы всё ещё работаем над этим. У нас есть планы взять ещё одного-двух игроков.
- К команде присоединился сербский тренер. Какие слабости он закроет, в чём поможет улучшить команду?
- Мы пригласили его. Наблюдали за ним. Призвали помочь в тактических аспектах.
- Игрок вашей команды из Ирака участвовал в чемпионате мира. Однако иракские болельщики угрожали ему. Каково его психологическое состояние?
- Мы разговаривали с ним отдельно. Его психологическое состояние всё ещё не в порядке. Работаем над этим. Он также беспокоится из-за своих грубых ошибок. Мы разговариваем со всеми. С Божьей помощью, к следующим матчам его состояние улучшится.
- «Пахтакор» проведёт следующий тур против «Бунёдкора». Однако в последних двух матчах «Пахтакор» не смог победить этого соперника. Многие осведомлены о текущем состоянии «Бунёдкора». Может ли это дать вашей команде дополнительное преимущество?
- Нет. Все играют против нас на 200 процентов. Каждый матч для нас труден. Это дерби, которое всегда было таким. Все настраиваются на игру с нами. В каком бы состоянии они не находились, они стараются проявить себя», - приводит слова главного тренера корреспондент Tribuna.uz.