«Барселона»нинг собиқ ҳимоячиси Жерар Пике Лионел Мессининг 2026 йилги Жаҳон чемпионатидаги иштироки ҳақида фикр билдирди.
ESPN хабарига кўра, испаниялик собиқ футболчи Аргентина миллий жамоаси финалда мағлуб бўлганига қарамай, Месси яна бир бор ўзининг буюклигини намойиш этганини таъкидлади.
«Жаҳон чемпионати финалида мағлуб бўлиш жуда оғир. Аммо Месси яна бир бор тарихдаги энг буюк футболчи эканини исботлади. Лео кўплаб голлар урди ва Аргентинанинг финалга чиқишига ёрдам берди. У чемпион бўла олмаган бўлса-да, эришган натижалари билан фахрланишига ишонаман», — деди Пике.
Маълумот учун, Лионел Месси 2026 йилги Жаҳон чемпионатида 8 та баҳсда майдонга тушиб, 8 та гол ва 4 та голли узатмага муаллифлик қилди. У мундиаллар тарихидаги энг яхши ассистент (12) бўлиб қолмоқда. Турнир якунида эса унинг Жаҳон чемпионатларидаги голлари сони 21 тага етди. Килиан Мбаппе 22 та гол билан ушбу кўрсаткичда Мессидан ўзиб кетди.

Пике: «Месси вновь доказал, что он величайший футболист в истории»
Бывший защитник «Барселоны» Жерард Пике прокомментировал выступление Лионеля Месси на Чемпионате мира 2026 года.
По сообщению ESPN, испанский экс-футболист подчеркнул, что несмотря на поражение сборной Аргентины в финале, Месси вновь проявил свою величие.
«Проиграть в финале Чемпионата мира очень тяжело. Однако Месси вновь доказал, что он величайший футболист в истории. Лео забил множество голов и помог Аргентине выйти в финал. Хотя он и не стал чемпионом, я уверен, он может гордиться своими достижениями», — сказал Пике.
Для справки, Лионель Месси принял участие в 8 матчах на Чемпионате мира 2026 года, забил 8 голов и сделал 4 результативные передачи. Он остается лучшим ассистентом в истории мундиалей (12). По итогам турнира количество его голов на чемпионатах мира достигло 21. Килиан Мбаппе обошел Месси в этом показателе, забив 22 гола.