Инфантино ЖЧ ҳуқуқларини сотишга рози бўлган мамлакатларга 40 млн доллардан таклиф қилди
Жанни Инфантино Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини сотишдан тушган даромаддан FIFA'га аъзо мамлакатларга улуш таклиф қилмоқда.
Аввалроқ FIFA президенти турнир ҳуқуқларининг бир қисмини ташқи инвесторларга сотишни режалаштираётгани маълум бўлганди.
The Times маълумотларига кўра, Инфантино унинг режаси қўллаб-қувватланадиган тақдирда ташкилотга аъзо бўлган 211 та ассоциациянинг ҳар бирига 40 миллион доллардан тўлашга ваъда берган. Шу билан бирга, уларда таклифни қабул қилиш учун атиги 53 кун бор.
«Бу таклифни қабул қилиш ёки қилмаслик бўйича қарор тўлиқ сизларнинг ихтиёрингизда. Агар сиз уни қабул қилишни истасангиз, 10 миллиард долларлик пакет 2027 йил 1 январдан бошлаб амалга киритилади ва бу бизнинг умумий йўлимизнинг кейинги босқичи бошланганини англатади.
Агар сиз мавжуд ҳолатни сақлаб қолишга ва бу таклифни рад этишга қарор қилсангиз, биз аввал айтилганидек, молиялаштиришни оширишга қаратилган Forward дастурини 2,7 миллиард долларга кенгайтиришга тайёрмиз.
Умуман олганда, 2027 йил 1 январдан бошланадиган навбатдаги цикл давомида ҳар бир аъзо-ассоциация ушбу таклиф доирасида 40 миллион долларгача маблағ олиши мумкин»
, — дейилади Инфантинонинг хатида.
Ташқи инвесторлар билан тузилиши мумкин бўлган келишувга қаршилар Инфантинонинг молиялаштиришни ошириш ҳақидаги таклифини «пора бериш» деб аташди.

Джанни Инфантино предлагает странам-членам FIFA долю от доходов, полученных от продажи части прав на Чемпионат мира.
Ранее стало известно, что президент FIFA планирует продать часть прав на турнир внешним инвесторам.
Согласно информации The Times, Инфантино пообещал выплатить по 40 миллионов долларов каждой из 211 ассоциаций, входящих в организацию, в случае, если его план будет поддержан. При этом у них есть всего 53 дня на принятие решения.
«Решение о принятии или отклонении этого предложения полностью зависит от вас. Если вы хотите его принять, пакет в размере 10 миллиардов долларов вступит в силу с 1 января 2027 года, и это будет означать начало следующего этапа нашего общего пути.
Если вы решите сохранить нынешнее положение и отклонить это предложение, мы, как уже говорилось, готовы расширить программу Forward до 2,7 миллиарда долларов для увеличения финансирования.
В целом, в течение следующего цикла, начинающегося 1 января 2027 года, каждая ассоциация-член может получить до 40 миллионов долларов в рамках этого предложения», — говорится в письме Инфантино.
Противники возможной сделки с внешними инвесторами назвали предложение Инфантино об увеличении финансирования «взяткой».