Неймар 2026 йилги Жаҳон чемпионати 1/8 финалида Норвегиядан (1:2) учралган мағлубиятдан сўнг Бразилия миллий жамоасидаги фаолиятини якунлаганини эълон қилди.
Беллашув Ню-Йоркдаги «Метлайф Стэдиум»да бўлиб ўтди. Айнан шу аренада Неймар 2010 йилда АҚШга қарши ўртоқлик ўйинида Бразилия сафида дебю қилганди.
34 ёшли футболчи фаолиятидаги тўртинчи Жаҳон чемпионатида қатнашди ва яна ғолиб бўлолмади.
«Жаҳон чемпионатини ютишга ҳаракат қилдим, ҳаракат қилдим. Аммо энди ҳаммаси тугади. Мен шу стадионда бошлаганман, шу ерда якунлайман», — деди Неймар.
Неймар Бразилия учун 130 ўйинда 80 та гол урган ва 58 та голли узатма берган. У миллий жамоа тарихидаги энг яхши тўпурар ҳисобланади.
Ҳужумчи «пентакампеонлар» билан 2013 йилда Конфедерациялар кубогини қўлга киритган, 2016 йилда эса Олимпиада чемпиони бўлган.

Неймар объявил о завершении своей карьеры в национальной сборной Бразилии после поражения от Норвегии (1:2) в 1/8 финала чемпионата мира 2026 года.
Матч прошел на стадионе «Метлайф» в Нью-Йорке. Именно на этом стадионе Неймар дебютировал за сборную Бразилии в 2010 году в товарищеской игре против США.
34-летний футболист участвовал в своем четвертом чемпионате мира и вновь не смог стать победителем.
«Я старался выиграть чемпионат мира, старался. Но теперь всё закончилось. Я начал на этом стадионе, здесь и завершаю», — сказал Неймар.
За Бразилию Неймар провел 130 матчей, забил 80 голов и отдал 58 голевых передач. Он является лучшим бомбардиром в истории национальной сборной.
Нападающий выиграл Кубок конфедераций с «пентакампеонами» в 2013 году и стал олимпийским чемпионом в 2016 году.