Португалия бош мураббийи Роберто Мартинес жамоасининг Жаҳон чемпионати гуруҳ босқичини иккинчи ўринда якунлаб, плей-оффга чиққанини изоҳлади.
– Сиз бир неча бор Хорватия Европа жамоаси эканини таъкидлаган эдингиз, энди эса навбатда Испания турибди. Португалия гуруҳда биринчи ўринни эгаллашни истаганди, аммо иккинчи поғона учун унчалик хафа бўлмагандек туюлди. Чунки бу орқали Аргентина ва Гана билан эртароқ тўқнаш келмасликка эришган бўлиши мумкин. Бу фикрда мантиқ борми?
– Афсуски, йўқ. Бунда ҳеч қандай мантиқ йўқ. Биз ҳар бир ўйинда ғалаба қозонишни истаймиз. Жаҳон чемпионатига келганимизда асосий мақсадимиз турнир давомида янада кучайиш ва барча футболчиларни ўйинларга тайёрлаш эди.
Барча баҳсларда ғалаба қозониб, гуруҳда биринчи ўринни эгаллашни хоҳлаганмиз. Аммо Жаҳон чемпионати осон мусобақа эмас. Бу ерда доимий равишда ривожланиш, турли вариантларни синаб кўриш ва ўйин тамойилларини такомиллаштириш талаб этилади.
Турнир йўлига келсак, бу ҳақда аввал ҳам айтганман: рақибни танлаб бўлмайди.
Энг муҳими — қайси рақиб ёки қайси йўл тўғри келишидан қатъи назар, ўзимизнинг энг яхши футболимизни намойиш этиш. Ҳозир эса бутун эътиборимизни 1/8 финал баҳсига қаратганмиз, — дея испаниялик мутахассиснинг сўзларини келтиради Record.
Мартинес: «Гуруҳда 1-ўринни олмоқчи эдик. Аммо ЖЧ осон эмас — турнир йўли ва рақибни танлаш имконсиз»
5 июл, 17:45
Португалия бош мураббийи жамоаси Аргентинадан қочгани ҳақидаги гапларда мантиқ йўқлигини таъкидлади.

Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес прокомментировал выход своей команды в плей-офф, заняв второе место в группе на Чемпионате мира.
– Вы несколько раз подчеркивали, что Хорватия является европейской командой, а теперь предстоит встреча с Испанией. Португалия хотела занять первое место в группе, но не выглядела слишком расстроенной по поводу второго места. Возможно, это позволило избежать ранней встречи с Аргентиной и Ганой. Есть ли логика в этом?
– К сожалению, нет. В этом нет никакой логики. Мы хотим побеждать в каждом матче. Когда мы приехали на Чемпионат мира, наша основная цель заключалась в том, чтобы прогрессировать по ходу турнира и подготовить всех игроков к играм.
Мы стремились победить во всех встречах и занять первое место в группе. Но Чемпионат мира — это не простое соревнование. Здесь требуется постоянное развитие, проба различных вариантов и совершенствование игровых принципов.
Что касается пути турнира, я уже говорил об этом раньше: выбрать соперника невозможно.
Самое главное — независимо от того, какой соперник или какой путь выпадет, показывать свой лучший футбол. Сейчас мы полностью сосредоточены на матче 1/8 финала, — приводит слова испанского специалиста Record.
Мартинес: «Мы хотели занять 1-е место в группе. Но ЧМ не простое соревнование — выбрать путь и соперника невозможно»
5 июля, 17:45
Главный тренер сборной Португалии отметил, что нет смысла в утверждениях о том, что его команда избегала Аргентины.