Дешам: «У ўртоқлик ўйинларида гол уришни истамайди»
Франция миллий жамоаси бош мураббийи Жаҳон чемпионати 1-тур ўйинидан кейин форвард Килиан Мбаппе ҳақида гапирди.
16.06.2026 FT Жаҳон чемпионати Франция Франция 3 : 1 Сенегал Сенегал
Франция миллий жамоаси бош мураббийи Дидие Дешам жаҳон чемпионати-2026 гуруҳ босқичи 1-тур доирасидаги Сенегалга қарши баҳсдан кейин (3:1) ҳужумчи Килиан Мбаппе ҳақида гапирди.
Маълумот учун, ўйинда Мбаппе жамоасининг иккита голига муаллифлик қилди
«Нима бўлганда ҳам, у менга ўртоқлик ўйинларида гол уришни унчалик ҳам истамаслиги айтди. У жаҳон чемпионати финал босқич баҳсларида гол уришни истайди, сабаби ушбу голларнинг ўзгача аҳамияти бор», — дея Дешам сўзларидан иқтибос келтирди BeFootball.
Сенегал дарвозасига йўлланган голлардан кейин Мбаппе миллий жамоа тарихидаги энг яхши тўпурарга айланди. Унинг ҳисобида 99 ўйинда 58 та гол бор.
Эслатиб ўтамиз, 2-турда Франция миллий жамоаси 23 июн куни Ироқ билан баҳс олиб боради, 3-турда эса — Норвегия билан (26 июн).

«Не хочет забивать в товарищеских матчах». Дешам — о дубле Мбаппе в игре ЧМ с Сенегалом
Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам высказался о нападающем «трёхцветных» Килиане Мбаппе после победы своей команды в стартовом матче группового этапа чемпионата мира 2026 года, в котором его команда была сильнее Сенегала со счётом 3:1, а футболист забил два гола.
«В любом случае он сказал мне, что не хочет забивать в товарищеских матчах. Он предпочитает забивать на чемпионате мира, потому что это имеет большее значение», — приводит слова Дешама BeFootball.
После голов в матче с Сенегалом Мбаппе стал лучшим бомбардиром в истории национальной команды. В его активе 58 голов в 99 играх.
Во 2-м туре группы I французская национальная команда встретится с Ираком (23 июня), в 3-м туре — с Норвегией (26 июня).