Суперлиганинг 13-турида воҳа дербиси доирасида «Машъал» ҳамда «Насаф» ўзаро куч синашишди ва ушбу баҳсда ғолиб аниқланмади – 1:1.
Бу эса охирги ўринда бораётган «Машъал» учун ғалабага тенг дуранг. Албатта, «Насаф» икки очкони йўқотди.
Мазкур ўйиндан сўнг қаршиликлар бош мураббийи Рўзиқул Бердиев журналистлар саволларига жавоб қайтарди.
- Албатта, биз очко йўқотдик. Сабабини, ўзинглар кўрдинглар. Ҳисобда олдинда бўлганимизда вазифамиз енгиллашарди. Рақиб жамоаси жуда чуқур, зич ҳимояланди. Ёриб ўтиш қийин бўлди. Агар имкониятлардан фойдаланганимизда рақиб очилишга мажбур бўларди ва бизга янада осонроқ кечарди. Ўйин бошидан уларни қониқтирадиган ҳисоб бўлиб турибди. Шу боис чуқур ҳимояланиб, қарши ҳужумларни кутди. Ўйлайманки, рақибни бу натижа албатта қониқтиради.
- Ўтган йили «Машъал» Қаршида ғалаба қозонганди. Бу сафар эса дуранг бўлди. Нега айнан «Машъал» билан шундай бўлади?
- Биласизлар, «Машъал» ҳар йили биз билан катта иштиёқ билан ўйнаяпти. Озгина бўлса ҳам буни дерби мақоми бор. Шу боис ҳар доим бизга қарши икки карра куч билан ўйнайди. Ўтган йили мағлубиятга учрагандик, бу йил дуранг. Кейинги сафар демак, ютамиз.
- Лушан бошчилигидаги «Машъал»ни қанчалик кучайган деб ўйлайсиз?
- Олдинги ўйинлари билан таққосласак, «Қўқон-1912» билан ўйинини ҳам кўрдим. Айнан ушбу учрашувни кузатганимиз биз учун етарли эди. Жамоа янги мураббий билан тартиблироқ, зичроқ ҳимоя асосан 5-4-1 схемасида ўйнашга ҳаракат қиляпти. Нафақат 5 нафар, балки керак бўлса, 7 кишилаб ҳам ҳимояланяпти. Қайсидир
маънода тўғри қарор деб биламан. Ҳозир «Машъал» жамоаси учун ҳам очколар жуда зарур. Қолаверса, янги мураббийга футболчилар албатта ўзларини кўрсатишга ҳаракат қилишяпти. Уларда иштиёқ ҳам борлиги кўриниб турибди. Шунинг учун иккита ўйин улар учун ижобий якунланди. Қўқонликларга қарши учрашувда ҳам улар худди шу схемада ўйнаганди ва уч очко келтирди. Бу сафар ҳам жуда чуқур, керак бўлса 9 кишилаб ҳимояланишди. Бу ҳар қандай жамоа учун қийинчилик туғдиради. Биз ҳисобда олдинга чиқиб олганимида «Машъал» очилишга мажбур бўларди. Футболда ҳаммаси уларни режаси бўйича кетди.
- Отубанжо бу учрашувда майдонга тушмади. Кейинги ўйинларга ёрдам бера оладими?
- Ҳа, у бугунги ўйинни ўтказиб юборди. Балки ёрдами тегарди. Қисқа жойларда у яхши ўйнарди. Биринчи бўлимда вазиятларимиз яхши бўлди. Агар қайсидирларини голга айлантирганимизда ёки иккинчи бўлимда Шароф Муҳитдинов ўз имкониятидан фойдаланганида...Бўлди, биз очко йўқотдик, энди кейинги учрашувга тайёргарлик кўрамиз.
- «Насаф» ҳозир 8-ўринда кетяпти. Чемпионлик ёки учинчи ўрин ё Ўзбекистон Кубогини қўлга киритиш мақсади борми?
- «Насаф»ни ўз ўрни ва мавқеи бор. Чемпионлик мақсади олдимизда тургани йўқ. Бироқ мавқени тиклашимиз ва юқори ўринлар учун ҳаракат қилишимиз лозим. Олдимизда ўйинлар кўп, халқаро баҳслар ҳам бор. Буларга яхшироқ тайёргарлик кўришимиз даркор.
- Ҳимоячи Алибек Давронов бу ўйинда олдинроқда ҳаракат қилди…
- Зич ҳимояни юқори паслар билан ўйнашга қарор қилганимиз учун Алибекни олдинга ўтказдик. Давроновни бош билан яхши ўйнаш сифати бор. Шу мақсадда олдинга қўйдик. Барибир операциядан сўнг Алибекни ҳолати зўр эмаслиги бугунги ўйинда кўриниб турибди. Бу унинг позицияси эмасди, таваккалчилик эди. Охирги вариантимиз бўлгани учун ҳужумда ўйнатдик.
- Мана шундай ўйинлардан кейин асосий куч мураббийга қаратилади. Айниқса, ижтимоий тармоқларда. Ижтимоий тармоқларни кузатмайман деб кўп интервю бергансиз. Мана шундай руҳият билан боғлиқ ҳолатлардан қандай чиқиб кетасиз? Керак бўлса, жамоани ҳам топшираман, деган фикрлар ҳам ўтадими?
- Мураббий аввало бу нарсага руҳан тайёр бўлиши керак. Чунки футболни паст-баландликлари бўлади. Ҳар ўйиндан кейин эсдан чиқариб, кейинги учрашувларга тайёргарлик кўриш керак. Агар четдан эшитиладиган гапларга ёки ҳар хил фикрларга эътибор қаратсак, жуда ҳам чалғишимиз мумкин. Совуққон бўлишимиз керак. Бу ҳар қандай мураббийни атрофида бўладиган нарса. Дам олиш ҳақида...Тўғрисини айтаман, 2024 йилги мавсум якунланганида танаффус олишни раҳбариятдан сўрагандим. Буни айтмагандим, ҳозир мажбур қилдингиз. Ўша 2024 йили чемпион бўлганимиздан кейин раҳбариятга менга танаффус беринглар, клубда хоҳлаган ишда ишлаб тураман, дедим. Лекин менга айтишди: 10 кун сизга дам, кейин ишни давом эттираверинг, дейишди. Шунинг учун ҳозирги қийин вазиятда ҳам мен ҳеч нимадан нолиётганим йўқ. Мен шу ерликман, шу жамоа мени уйим. Мени қадрли жамоам. Қанча керак бўлса ва ҳар қандай ҳолатда ҳам ёрдам беришга тайёрман.
- Ўтган ўйиндаги матбуот анжуманида янги ўйинчилар олишимиз керак дегансизу, аммо қайси чизиққа кераклигини очиқламагандингиз.
- Имкониятимиз ҳақида бир нима дея олмайман. Агар шу ҳолатда бўлса имкониятимиз балки нолга тенг бўлар. Ўйлайманки, вазият яхши тарафга ўзгаради. Қанотларда ва ҳужумкор ўйинчилар жуда ҳам зарур.
- Акрам Афифни «Насаф»га келиши мумкинлигини эшитиб хурсанд бўлдим…
- Бу ҳақида қаерда ўқидинглар?
- Миш-мишда…
- 100 карра аминман, Афиф Ўзбекистонга келмайди. Керак бўлса, уни Европа даражасидаги клублар ҳам таклиф қилиши мумкин. Биласизми, Акром Афифни ўз жамоасида қанча даромад қилишини? Бутун бир клубни эгаси бўлиши мумкин. Бунақа фикрлар бўлади. Ижтимоий тармоқлар ҳақида гапирдингларку, улар қизиқтириш, одам йиғиш учун ҳар хил нарсаларни чиқараверади. Бундан олдин ҳам шунга ўхшаш ҳолатлар бўлган. Жамоамизга Англиядан ўйинчилар келаркан деб ёзишарди. Шу боис бунақаларни камроқ ўқишга ва камроқ эътибор қаратишга ҳаракат қиламан», - дея Бердиевнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

«Акром Афиф? Я на сто процентов уверен, он не приедет в Узбекистан» – Рузикул Бердиев о целях, состоянии и слухах «Насафа»
23 июля, 06:05
Тренер «Насафа» поделился своими мыслями после матча против «Машъала».
22.07.2026 FT Суперлига Узбекистан Mashal Muborak Машьал Мубарек 1 : 1 Nasaf Qarshi Насаф Карши
В 13-м туре Суперлиги в дерби оазиса «Машъал» и «Насаф» выясняли отношения, и в этом поединке победитель не был определен – 1:1.
Это равносильно победе для «Машъала», который занимает последнее место. Однако «Насаф» потерял два очка.
После этого матча главный тренер каршинцев Рузикул Бердиев ответил на вопросы журналистов.
- Конечно, мы потеряли очки. Причину вы видели сами. Если бы мы вели в счете, задача была бы проще. Команда соперника защищалась очень глубоко и плотно. Пробить их было сложно. Если бы мы использовали свои возможности, соперник был бы вынужден открыться, и нам было бы легче. С самого начала была ситуация, которая их устраивала. Поэтому они оборонялись глубоко и ждали контратак. Думаю, этот результат их определенно устраивает.
- В прошлом году «Машъал» победил в Карши. Сейчас была ничья. Почему именно против «Машъала» так происходит?
- Знаете, «Машъал» каждый год играет с нами с большим энтузиазмом. Хоть немного, но это имеет статус дерби. Поэтому они всегда играют с удвоенной силой против нас. В прошлом году мы проиграли, в этом году ничья. В следующий раз, думаю, победим.
- Как вы оцениваете усиление «Машъала» под руководством Лушана?
- Если сравнить с предыдущими играми, я видел и матч с «Кокандом-1912». Наблюдение за этим матчем было для нас достаточно. Команда с новым тренером играет более дисциплинированно, плотно обороняется, в основном по схеме 5-4-1. Не только пять, но если нужно, и семью защищаются. В каком-то смысле это правильное решение. Сейчас команде «Машъал» очень нужны очки. Кроме того, игроки стараются показать себя новому тренеру. Видно, что у них есть желание. Поэтому две игры закончились для них положительно. В матче против кокандцев они играли по той же схеме и привезли три очка. И в этот раз оборонялись очень глубоко, если нужно, даже девятью игроками. Это создает трудности для любой команды. Если бы мы вышли вперед в счете, «Машъал» был бы вынужден открыться. В футболе всё пошло по их плану.
- Отубанжо не вышел на поле в этом матче. Сможет ли он помочь в следующих играх?
- Да, он пропустил сегодняшний матч. Возможно, он бы помог. На коротких отрезках он играет хорошо. В первом тайме у нас были хорошие моменты. Если бы мы реализовали некоторые из них или Шароф Мухитдинов использовал свой шанс во втором тайме... Всё, мы потеряли очки, теперь будем готовиться к следующему матчу.
- Сейчас «Насаф» находится на 8-м месте. Есть ли цель выиграть чемпионат или занять третье место или завоевать Кубок Узбекистана?
- У «Насафа» есть своё место и статус. Цели выиграть чемпионат перед нами нет. Но мы должны восстановить статус и бороться за высокие места. Перед нами много игр, есть международные матчи. Нужно к ним хорошо подготовиться.
- Защитник Алибек Давронов играл в этом матче на более высокой позиции…
- Мы решили играть против плотной защиты высокими навесами, поэтому отправили Алибека вперед. У Давронова есть качество хорошо играть головой. С этой целью мы его и выдвинули. Всё же после операции состояние Алибека не на высоте, это было видно в сегодняшней игре. Это не его позиция, это был риск. Это был наш последний вариант, поэтому мы использовали его в атаке.
- После таких матчей основная критика направляется на тренера. Особенно в социальных сетях. Вы часто говорили в интервью, что не следите за социальными сетями. Как вы справляетесь с такими ситуациями, связанными с настроением? Бывают ли мысли даже передать команду?
- Тренер прежде всего должен быть морально готов к этому. Потому что футбол имеет свои взлёты и падения. После каждого матча нужно забывать и готовиться к следующим встречам. Если мы будем обращать внимание на разговоры со стороны или различные мнения, мы можем сильно отвлечься. Нужно оставаться хладнокровными. Это то, что окружает любого тренера. О отдыхе... Честно говоря, в конце сезона 2024 года я просил руководство сделать перерыв. Я об этом не говорил, но вы меня вынудили сейчас. После того, как мы стали чемпионами в 2024 году, я сказал руководству, дайте мне перерыв, я буду работать на любой должности в клубе. Но мне сказали: 10 дней вам отдых, потом продолжайте работу. Поэтому и в нынешней сложной ситуации я ничем не жалуюсь. Я местный, эта команда мой дом. Это моя любимая команда. Готов помочь, сколько нужно и в любой ситуации.
- На прошлой пресс-конференции вы говорили, что нам нужны новые игроки, но не уточнили, на какую линию.
- О наших возможностях я ничего не могу сказать. Если будет так, возможно, наши возможности равны нулю. Думаю, ситуация изменится в лучшую сторону. Очень нужны фланговые и атакующие игроки.
- Я был рад услышать, что Акрам Афиф может прийти в «Насаф»…
- Где вы это прочитали?
- В слухах…
- Я на сто раз уверен, Афиф не приедет в Узбекистан. Если нужно, его могут пригласить клубы уровня Европы. Знаете ли, какой доход получает Акрам Афиф в своем клубе? Он может владеть целым клубом. Такие мысли возникают. Вы говорили о социальных сетях, они выводят разные вещи, чтобы заинтересовать, привлечь людей. Ранее были подобные случаи. Писали, что к нам придут игроки из Англии. Поэтому стараюсь меньше читать и обращать внимание на такие вещи», - приводит слова Бердиева журналист Tribuna.uz.