Италия чемпионатининг сўнгги турида Европа Чемпионлар Лигасига йўлланма олган яна икки жамоа номи маълум бўлди.
3-ўриндаги «Милан» (70) ўз уйида «Каляри»га ютқазиб қўйиб, 6-поғонага тушиб кетди ва ЕЧЛда эмас, Европа Лигасида қатнашадиган бўлди.
Аллегри жамоасининг муваффақиятсизлигидан «Рома» (73, 3-ўрин) ва «Комо» (71, 4-ўрин) унумли фойдаланиб, охирги турдаги ғалаба орқали ЕЧЛга йўлланма қўлга киритди. Аввалроқ чемпион «Интер» ва вице-чемпион «Наполи» буни уддалаганди.
Айни вақтда «Торино»ни мағлуб этаётган (1:0 — биринчи бўлимдан кейин) «Ювентус» (71) ҳам Европа лигасида ўйнайди, чунки туринликлар ўзаро ўйинларда «Комо»га имкониятни бой беришган.
Шунингдек, лигани тарк этган учинчи жамоа ҳам маълум бўлди — «Кремонезе» «Пиза» ва «Верона» ортидан Б Серияга равона бўлди.

Сенсация в Серии А: «Комо» и «Рома» в Лиге чемпионов, а «Милан» уступает «Кальяри» и теряет путёвку
Команда Аллегри, набравшая всего 4 очка в последних 5 турах, упустила шанс в самый последний момент.
24.05.2026 FT Серия А Италия AC Milan Милан 1 : 2 Cagliari Кальяри
В последнем туре чемпионата Италии стало известно ещё две команды, получившие путёвки в Лигу чемпионов.
Находившийся на 3-м месте «Милан» (70) проиграл дома «Кальяри» и скатился на 6-е место, выйдя в Лигу Европы вместо Лиги чемпионов.
Неудачей команды Аллегри умело воспользовались «Рома» (73, 3-е место) и «Комо» (71, 4-е место), обеспечив себе путёвки в Лигу чемпионов благодаря победам в последнем туре. Ранее это удалось чемпиону «Интер» и вице-чемпиону «Наполи».
Тем временем «Ювентус», обыгрывающий «Торино» (1:0 после первого тайма), также сыграет в Лиге Европы, так как туринцы уступили «Комо» в личных встречах.
Также определилась третья команда, покидающая лигу — вслед за «Пизой» и «Вероной» в Серию B отправляется «Кремонезе».