Жо Харт «Манчестер Сити» Марескага босим ўтказмаслигига ишонмоқда
«Шаҳарликлар» собиқ дарвозабони янги мураббийдан илк мавсумдаёқ юқори натижалар талаб қилинмаслиги кераклигини айтди.
«Манчестер Сити»нинг собиқ дарвозабони Жо Харт жамоанинг янги бош мураббийи Энцо Марескага илк мавсумида ҳаддан ташқари юқори талаблар қўйилмаслиги керак, деб ҳисоблайди. Италиялик мутахассис ёзда «шаҳарликлар»ни 9 йил давомида бошқарган Пеп Гвардиоланинг ўрнини эгаллади.
«Албатта, клуб барча совринлар учун курашишни хоҳлайди, аммо бу мавсумда Марезкага аввалгидек босим ўтказилмайди. Жамоани тарк этган ва ҳали келмаган футболчиларни ҳисобга олсак, бу табиий. Албатта, ташқаридан босим ва шов-шув барибир бўлади. Шу билан бирга, клубнинг ортида етарлича катта муваффақиятлар ва тажриба бор. Улар АПЛ ва Чемпионлар лигасида муваффақият қозониш қанчалик қийин эканини тушунишади. Улар муваффақиятга шу қадар берилиб кетмаган-ки, иккинчи, учинчи ёки тўртинчи ўрин жамоа пасайиб кетганини англатади, деб ҳисобласин. Улар Марескага ишонишади ва унинг тайинланишини таваккал қарор деб билишмайди», — деди Харт BBC нашрига.
«Манчестер Сити» мавсумни Англия Суперкубогида «Арсенал»га қарши мағлубият билан бошлади. Хартнинг фикрича, клуб битта муваффақиятсиз учрашувдан сўнг шошма-шошарлик билан хулоса чиқармайди.
«Бу жуда реалист клуб. Уларга янги қарашлар керак, аммо ҳозир вазиятни назорат қилиш, ҳамманинг хотиржамлиги ва диққатини сақлаш учун эски мактаб вакиллари ишни ўз қўлига олиши керак. «Манчестер Сити» бу натижага ҳаддан ташқари муносабат билдиради, деб ўйламайман. Бу ёмон ўйин бўлди, айрим футболчилар эса етарлича эркин ҳаракат қила олишмади», — дея қўшимча қилди Харт.
Маълумот учун, «Манчестер Сити» Англия Суперкубогида «Арсенал»га 0:3 ҳисобида имкониятни бой берди.
Эслатиб ўтамиз, «шаҳарликлар» янги АПЛ мавсумидаги илк учрашувини 23 август куни «Борнмут»га қарши ўтказади.

Джо Харт уверен, что «Манчестер Сити» не будет оказывать давление на Мареску
Бывший вратарь «горожан» заявил, что от нового тренера не должны требовать высоких результатов в первый же сезон
Бывший вратарь «Манчестер Сити» Джо Харт считает, что на нового главного тренера команды Энцо Мареску не следует сразу возлагать чрезмерно высокие ожидания. Итальянский специалист этим летом сменил Пепа Гвардиолу, руководившего «горожанами» в течение 9 лет.
«Конечно, клуб хочет бороться за все трофеи, но в этом сезоне давление на Мареску будет не таким, как прежде. Учитывая, что некоторые игроки ушли, а новые ещё не пришли, это естественно. Конечно, будет давление и шумиха извне. Однако у клуба за плечами достаточно успехов и опыта. Они понимают, насколько сложно добиться успеха в АПЛ и Лиге чемпионов. Они не настолько увлечены успехом, чтобы считать второе, третье или четвёртое место признаком регресса. Они доверяют Мареске и не считают его назначение рискованным», — сказал Харт изданию BBC.
«Манчестер Сити» начал сезон с поражения от «Арсенала» в Суперкубке Англии. По мнению Харта, клуб не будет делать поспешных выводов после одного неудачного матча.
«Это очень реалистичный клуб. Им нужны новые взгляды, но сейчас представители старой школы должны взять ситуацию под контроль, чтобы сохранить спокойствие и сосредоточенность всех. Не думаю, что «Манчестер Сити» отреагирует чрезмерно на этот результат. Это была плохая игра, и некоторые игроки не смогли проявить себя в полной мере», — добавил Харт.
Напомним, что «Манчестер Сити» уступил «Арсеналу» в Суперкубке Англии со счётом 0:3.
Также напомним, что «горожане» проведут свой первый матч нового сезона АПЛ 23 августа против «Борнмута».