Ўзбекистон Футбол ҳакамлар маркази Суперлиганинг 17-тур учрашувлари таҳлили давомида бир қатор вазиятларни кўриб чиқди ва ўз хулосасини маълум қилди.
«Андижон» — «Нефтчи» учрашувининг 50-дақиқасида «Андижон» футболчиси рақибга бутсанинг таг қисми билан қорин қисмига зарба берди. Футболчи ушбу жиддий қоидабузарлиги сабабли бош ҳакам томонидан тўғридан-тўғри майдондан четлатилди.
«Бухоро» — ОКМК учрашувининг 90+1-дақиқасида ОКМК ҳимоячиси узоқ масофадан келаётган тўпга қўли билан тегди. Бош ҳакам ва VAR ҳаками ушбу вазиятда ўйинни давом эттириш қарорини қабул қилди. Лекин қўлнинг тўпга нисбатан ҳаракати сабабли ушбу вазиятда пеналти белгилаш зарур эди.
«Навбаҳор» — «Бунёдкор» учрашувининг 17-дақиқасида «Бунёдкор» футболчиси ўз жарима майдони ичида рақиб ҳужумчисининг оёғига зарба бериб, қоида бузди. Шу сабабли ушбу ҳолатда бош ҳакам вазиятни тўғри баҳолаб, пеналти белгилади.
«Навбаҳор» — «Бунёдкор» учрашувининг 86-дақиқасида «Бунёдкор» ҳимоячиси жарима майдонида тўп учун кураш жараёнида қўлини чўзиб, тана ҳажмини нотабиий равишда кенгайтирган ва шу орқали тўп йўлини тўсиб қўйган. Ҳакамлар жамоасининг пеналти белгилаш қарори тўғри бўлган.
«Насаф» — «Пахтакор» учрашувининг 37-дақиқасида «Пахтакор» жарима майдони ичида ҳимоячи ва ҳужумчи ўртасида тўқнашув содир бўлди. Ушбу вазиятда «Пахтакор» ҳимоячиси биринчи бўлиб тўпга ўйнади ва тўп рақиб ҳужумчисига тегиб, майдонни тарк этди. Ҳимоячининг ҳаракатида қўшимча ҳаракатлар қайд этилмади ва тўпга ўйнагандан кейинги тўқнашув оддий футбол контакти ҳисобланади.
Майдондаги қарор бурчак зарбаси бўлганлиги сабабли VAR ҳакамлари янги VAR протоколига мувофиқ, тўп ҳужумчидан чиқиб кетганлиги ва дарвоза зарбаси белгиланиши кераклиги ҳақида маълумот берди», — дейилади хабарда.

Центр футбольных арбитров Узбекистана в ходе анализа матчей 17-го тура Суперлиги рассмотрел ряд ситуаций и сообщил свои выводы.
На 50-й минуте матча «Андижон» — «Нефтчи» футболист «Андижона» ударил соперника бутсой в область живота. Игрок был немедленно удален с поля главным арбитром за это серьёзное нарушение правил.
На 90+1-й минуте матча «Бухара» — ОКМК защитник ОКМК коснулся мяча рукой при дальнем ударе. Главный арбитр и VAR судья приняли решение продолжить игру. Однако из-за движения руки к мячу необходимо было назначить пенальти.
На 17-й минуте матча «Навбахор» — «Бунёдкор» футболист «Бунёдкора» нарушил правила, ударив по ноге нападающего соперника в своей штрафной площади. Поэтому главный арбитр правильно оценил ситуацию и назначил пенальти.
На 86-й минуте матча «Навбахор» — «Бунёдкор» защитник «Бунёдкора» в борьбе за мяч в штрафной площади вытянул руку и ненатурально расширил объём тела, тем самым заблокировав путь мячу. Решение судейской команды назначить пенальти было верным.
На 37-й минуте матча «Насаф» — «Пахтакор» произошло столкновение между защитником и нападающим «Пахтакора» в штрафной площади. В этой ситуации защитник «Пахтакора» первым сыграл в мяч, и, после касания мяча нападающим соперника, мяч покинул поле. Дополнительных действий со стороны защитника не зафиксировано, а столкновение после игры в мяч считается обычным футбольным контактом.
Поскольку решение на поле было угловым ударом, судьи VAR, в соответствии с новым протоколом VAR, сообщили, что мяч вышел от нападающего и должен быть назначен удар от ворот», — говорится в сообщении.