Жаҳон чемпионати иштирокчиларини таништиришда давом этамиз. G гуруҳи хилма-хиллиги билан хурсанд қилади. Тўртта жамоа турли қитъалар вакили. Бутунлай фарқли футбол маданиятларига эга.
Белгия «олтин авлод» меросидан фойдаланишда давом этмоқда, гарчи янги қон ҳам етиб келаётган бўлса-да.
Миср таркибида бирданига АПЛнинг икки юлдузи бор. Эроннинг жаҳон чемпионатидаги иштироки атрофида янгиликлар кўп бўлди, чунки жамоанинг тайёргарлиги сиёсий вазият, хавфсизлик масалалари ва логистика туфайли мураккаблашди, лекин миллий жамоа барибир турнирга келди. Янги Зеландия эса савия етишмаса-да, жамоавий руҳ ва курашчанлик билан хурсанд қилиши керак.
Белгия
Бош мураббий: Руди Гарсия миллий жамоани 2025 йилда қабул қилиб олганди. Унинг вазифаси – «олтин авлод» кетганидан сўнг ўйинни қайта қуриш ва янгилик олиб кириш. Белгияликлар аста-секин ўзгармоқда: фахрийларга ишонадилар, лекин таркиб асосига ёш ўйинчиларни жалб қилмоқда. Гарсия миллий жамоага Тибо Куртуани қайтарди ва клубдаги ўйин муаммоларига қарамай, Ромелу Лукакуга таянди.
Юлдуз: Жамоанинг асосий юлдузлари ҳали ҳам кетаётган авлод вакиллари ҳисобланади. Биринчи навбатда, бу «Наполи»нинг машҳур яримҳимоячиси Кевин Де Брюйне. Жароҳат туфайли у мавсумнинг ярмини ўтказиб юборди, бироқ яримҳимоячи соғлом ва яхши спорт формасида бўлса, у ҳали ҳам юқори савиядаги футбол намойиш этиши мумкин.
Ромелу Лукаку ўтган мавсумда жароҳат туфайли деярли ўйнамади, кейин эса «Наполи» билан келишмовчилик юзага келди. Унинг спорт формаси қандай эканлиги номаълум, лекин унинг ноёб сифатлари ўзида сақланиб қолган. Дарвозада эса «Реал»дан дунёнинг энг яхши дарвозабонларидан бири Тибо Куртуа туради.
Дарвозабонлар: Тибо Куртуа («Реал»), Сенне Ламменс («Манчестер Юнайтед»), Майк Пендерс («Страсбург»)
Ҳимоячилар: Артур Теате («Айнтрахт»), Брандон Мечеле («Брюйге»), Натан Нгой («Лилл»), Кони де Винтер («Милан»), Зено Дебаст («Спортинг»), Максим де Кёйпер («Брайтон»), Томас Мене («Лилл»), Тимоти Кастан («Фулҳэм»), Хоакин Сейс («Брюгге»).
Яримҳимоячилар: Николас Раскин («Рейнжерс»), Аксел Витцел («Жирона»), Ҳанс Ванакен («Брюгге»), Юри Тилеманс («Астон Вилла»), Шарлс Де Кетеларе («Аталанта»), Амаду Онана («Астон Вилла»), Кевин Де Брюйне («Наполи»).
Ҳужумчилар: Жереми Доку («Манчестер Сити»), Алекс Салемакерс («Милан»), Маттиас Пардо («Лилл»), Диегу Морейра («Страсбург»), Ромелу Лукаку («Наполи»), Леандро Троссар («Арсенал»), Доди Лукебакио («Бенфика»).
Чемпионликка эришиш эҳтимолий имкониятлари (Opta талқинига кўра): 2,4 фоиз.
Миср
Бош мураббий: Миср жамоасини араб футболи афсонаси Ҳоссам Ҳассан бошқармоқда. Унинг қўл остида Миср ЖЧ-2026 саралашини муваффақиятли ўтказди. Уларнинг асосий қуроли қарши ҳужумлар бўлиб, бўш ҳудудлардан ажойиб фойдалана оладиган жаҳон юлдузлари бор. Агар рақиб кучсизроқ бўлса, Миср босим ўтказади, қўрқмайди ва етарлича гол уриши мумкин.
Юлдуз: Жамоа етакчиси ва юраги — «Ливерпул»ни тарк этаётган 33 ёшли Муҳаммад Салоҳ. Бу унинг сўнгги жаҳон чемпионати бўлиши мумкин, шунинг учун у ўз номини тарихга ёзиб қўйишни истайди. Энди унинг ҳужумда юлдуз шериги, яъни «Манчестер Сити» форварди Омар Мармуш борлиги умидларни оширади. Энди рақиблар Мисрнинг бир эмас, бир йўла икки етакчисига алоҳида эътибор қаратишлари керак бўлади.
Дарвозабонлар: Муҳаммад Эл Шеннави, Мустофа Шобеир, Эл Маҳди Солиман, Муҳаммад Алаа.
Ҳимоячилар: Муҳаммад Ҳани, Тарек Алаа, Ҳамди Фатҳи, Рами Рабия, Яссер Иброҳим, Ҳоссам Абделамагуид, Муҳаммад Абделмонем, Аҳмед Фаттоуҳ, Карим Ҳафез.
Яримҳимоячилар: Марван Аттия, Моҳаннад Лашеен, Набил Эмад Дунга, Маҳмуд Сабер, Аҳмед Сайед Зизо, Маҳмуд Трезеге, Энам Ашур, Мустофа Зико, Иброҳим Адел, Ҳаитҳам Ҳассан, Муҳаммад Салоҳ.
Ҳужумчилар: Омар Мармуш, Актай Абдуллоҳ, Ҳамза Абдел Карим.
Чемпионликка эришиш эҳтимолий имкониятлари (Opta талқинига кўра): 0,4 фоиз.
Эрон
Бош мураббий: Карлуш Кейруш давридан сўнг миллий жамоани Амир Ғаленойи қабул қилиб олди. Вазифа — тарихда биринчи марта Эронни плей-оффга олиб чиқиш. Ғаленойи ўзидан аввалги мураббийнинг энг яхши ютуқларини сақлаб қолиб, жамоани янада тартиблироқ қилди.
Юлдуз: Асосий юлдуз — тажрибали ҳужумчи Меҳди Торемий. У аллақачон чўққидан ўтган, бироқ «Олимпиакос»да яхши мавсум ўтказди: жамоанинг асосий таркибдаги муқим ҳужумчиси бўлмаса-да, Греция чемпионатида 10 та гол урди. Шунингдек, «Ростов» яримҳимоячиси Муҳаммад Муҳибий бор. У ҳам етакчилардан бири бўлиши мумкин.
Дарвозабонлар: Алиризо Бийронванд («Трактор»), Ҳусайн Ҳусайни («Сипохон»), Паям Ниёзманд («Персеполис»)
Ҳимоячилар: Шожа Ҳалилзода («Трактор»), Ҳусайн Каноний («Персеполис»), Али Немати («Фулад»), Даниял Эйри («Малаван»), Эҳсон Ҳожисафи («Сипохон»), Милод Муҳаммади («Персеполис»), Солиҳ Ҳардани («Истиқлол»), Рамин Ризоиён («Фулад»)
Яримҳимоячилар: Саман Ғоддос («Калба»), Саид Иззатуллоҳий («Шабоб Ал Аҳли»), Рўзбеҳ Чашми («Истиқлол»), Амир Муҳаммад Разагния («Истиқлол»), Муҳаммад Ғорбани («Ал Ваҳда», БАА), Маҳдий Гаеди («Ан Наср», БАА), Ария Юсуфи («Сипохон»), Алиризо Жаҳонбахш («Дендер»), Майҳдий Туробий («Трактор»), Муҳаммад Моҳеби («Ростов»)
Ҳужумчилар: Маҳдий Торемий («Олимпиакос»), Амирҳусайн Ҳусайнзода («Трактор»), Денис Даргоҳи («Стандард»), Али Алипур («Персеполис»), Шаҳриёр Моғанлу («Калба»).
Чемпионликка эришиш эҳтимолий имкониятлари (Opta талқинига кўра): 0,2 фоиз.
Янги Зеландия
Бош мураббий: Даррен Бейзли 2009 йилдан бери Янги Зеландия футболи тизимидаги барча босқичлардан ўтди. Ниҳоят асосий миллий жамоагача етиб келди. ЖЧ-2026 нинг янги формати Океанияга тўғридан-тўғри йўлланма берди.
Бу эса авваллари ўтиш ўйинларида муваффақиятсизликка учраган жамоага 2010 йилдан бери биринчи марта жаҳон чемпионатига чиқиш имконини берди. Иқтидорлар етишмаслиги сабабли Янги Зеландиянинг ўйин услуби содда: тўпсиз ўйин, кураш, қарши ҳужумлар ва бўйдор ўйинчилардан фойдаланган ҳолда стандарт вазиятларга таяниш.
Юлдуз: Кўп йиллардан бери миллий жамоанинг асосий юлдузи «Ноттингҳэм Форест» ҳужумчиси Крис Вуд бўлиб қолмоқда. 2024/25 йилги мавсумда у АПЛда нақ 20 та гол урди, аммо ўтган мавсумда омадсизроқ иштирок этди. Тўғри, бунга асосан жароҳатлар сабаб бўлди, шу туфайли Крис кўп ўйинларни ўтказиб юборди, бундан ташқари жамоадаги мураббийлар алмашинуви ва позиция бўйича рақобатчиларнинг мавжудлиги ҳам таъсир қилди.
Аммо «Веллингтон Феникс» ҳимоячиси Тим Пейнга ҳам эътибор қаратиш лозим. Эҳтимол, сиз ҳайрон қоларсиз, лекин уни бутун дунё мухлислари жуда қизғин кутиб олишлари аниқ. Гап шундаки, аргентиналик блогер El Scarso «ЖЧнинг энг номаълум ўйинчиси»ни танлаб, уни турнирнинг «бош қаҳрамони»га айлантиришга қарор қилди. Танлов Пейнга тушди. Бир неча кун ичида Тимнинг ижтимоий тармоқлардаги обуначилари сони бир неча мингдан бир неча миллионгача ўсди.

Продолжаем знакомиться с участниками чемпионата мира. Группа G радует своим разнообразием. Четыре команды представляют разные континенты. Обладают совершенно различными футбольными культурами.
Бельгия продолжает использовать наследие «золотого поколения», хотя и новая кровь уже подступает.
В составе Египта сразу две звезды АПЛ. Участие Ирана в чемпионате мира сопровождалось новостями, поскольку подготовка команды осложнилась из-за политической ситуации, вопросов безопасности и логистики, но национальная сборная всё же прибыла на турнир. Новая Зеландия, несмотря на недостаток уровня, должна удивить командным духом и боевитостью.
Главный тренер: Руди Гарсия принял национальную команду в 2025 году. Его задача — перестроить игру и привнести новизну после ухода «золотого поколения». Бельгийцы постепенно изменяются: доверяют ветеранам, но в основу привлекают молодых игроков. Гарсия вернул в национальную команду Тибо Куртуа и, несмотря на проблемы в клубной игре, сделал ставку на Ромелу Лукаку.
Звезда: Основные звёзды команды все еще представители уходящего поколения. В первую очередь, это известный полузащитник «Наполи» Кевин Де Брюйне. Из-за травмы он пропустил половину сезона, но если полузащитник здоров и в хорошей спортивной форме, он по-прежнему может демонстрировать футбол высокого уровня.
Ромелу Лукаку в прошлом сезоне из-за травмы почти не играл, а затем возникли разногласия с «Наполи». Какая у него спортивная форма неизвестно, но его уникальные качества сохранились. В воротах же стоит один из лучших голкиперов мира из «Реала» Тибо Куртуа.
Вратари: Тибо Куртуа («Реал»), Сенне Ламменс («Манчестер Юнайтед»), Майк Пендерс («Страсбург»)
Защитники: Артур Теат («Айнтрахт»), Брандон Мечеле («Брюгге»), Натан Нгой («Лилль»), Кони де Винтер («Милан»), Зено Дебаст («Спортинг»), Максим де Кёйпер («Брайтон»), Томас Менье («Лилль»), Тимоти Кастань («Фулхэм»), Хоакин Сейс («Брюгге»).
Полузащитники: Николас Раскин («Рейнджерс»), Аксель Витсель («Жирона»), Ханс Ванакен («Брюгге»), Юри Тилеманс («Астон Вилла»), Шарль Де Кетеларе («Аталанта»), Амаду Онана («Астон Вилла»), Кевин Де Брюйне («Наполи»).
Нападающие: Жереми Доку («Манчестер Сити»), Алекс Салемакерс («Милан»), Маттиас Пардо («Лилль»), Диогу Морейра («Страсбург»), Ромелу Лукаку («Наполи»), Леандро Троссар («Арсенал»), Доди Лукебакио («Бенфика»).
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 2,4%.
Главный тренер: Команду Египта возглавляет легенда арабского футбола Хоссам Хассан. Под его руководством Египет успешно прошел квалификацию на ЧМ-2026. Их главным оружием являются контратаки, а звезды мирового уровня могут великолепно использовать свободные зоны. Если соперник слабее, Египет оказывает давление, не боится и может забить достаточно голов.
Звезда: Лидер и сердце команды — покидающий «Ливерпуль» 33-летний Мохаммед Салах. Это может быть его последний чемпионат мира, поэтому он хочет записать своё имя в историю. Теперь же у него в атаке появилась звёздная пара — форвард «Манчестер Сити» Омар Мармуш, что увеличивает надежды. Теперь соперникам Египта нужно уделять внимание не одному, а сразу двум лидерам.
Вратари: Мохаммед Эл Шеннави, Мустафа Шобеир, Эл Махди Солиман, Мохаммед Алаа.
Защитники: Мохаммед Хани, Тарек Алаа, Хамди Фатхи, Рами Рабия, Яссер Ибрахим, Хоссам Абделмагвид, Мохаммед Абдельмонем, Ахмед Фаттоу, Карим Хафез.
Полузащитники: Марван Аттия, Моханнад Лашин, Набиль Эмад Дунга, Махмуд Сабер, Ахмед Сайед Зизо, Махмуд Трезеге, Энам Ашур, Мустафа Зико, Ибрахим Адель, Хайтам Хассан, Мохаммед Салах.
Нападающие: Омар Мармуш, Актай Абдулла, Хамза Абдель Карим.
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 0,4%.
Иран
Главный тренер: После эпохи Карлуша Кейруша национальную команду принял Амир Галеноий. Задача — впервые в истории вывести Иран в плей-офф. Галеноий сохранил лучшие достижения предыдущего тренера и сделал команду ещё более дисциплинированной.
Звезда: Главная звезда — опытный нападающий Мехди Тареми. Он уже прошел пик карьеры, но провел хороший сезон в «Олимпиакосе»: хоть и не был основным нападающим команды, но забил 10 голов в чемпионате Греции. Также есть полузащитник «Ростова» Мохаммад Мохеби. Он тоже может быть одним из лидеров.
Вратари: Алиреза Бейранванд («Трактор»), Хуссейн Хоссейни («Сепахан»), Пайам Ниязманд («Персеполис»)
Защитники: Шожа Халилзаде («Трактор»), Хуссейн Канани («Персеполис»), Али Немати («Фулад»), Даниал Эйри («Малаван»), Эхсан Хаджсафи («Сепахан»), Милод Мохаммади («Персеполис»), Салих Хардани («Эстеглал»), Рамин Резаен («Фулад»)
Полузащитники: Саман Годдос («Калба»), Саид Эзатоллахи («Шабаб Аль Ахли»), Роозбех Чешми («Эстеглал»), Амир Мохаммад Разагния («Эстеглал»), Мохаммад Горбани («Аль Вахда», ОАЭ), Мехди Гаеди («Ан Наср», ОАЭ), Ария Юсуфи («Сепахан»), Алиреза Джаханбахш («Дендер»), Мейхди Туроби («Трактор»), Мохаммад Мохеби («Ростов»)
Нападающие: Мехди Тареми («Олимпиакос»), Амирхуссейн Хоссейни-Заде («Трактор»), Денис Даргах («Стандард»), Али Алипур («Персеполис»), Шахриар Моганлу («Калба»).
Вероятность завоевания чемпионства (по версии Opta): 0,2%.
Новая Зеландия
Главный тренер: Даррен Бэйзли прошел все уровни футбольной системы Новой Зеландии с 2009 года. Наконец, он дошел до основной национальной команды. Новый формат ЧМ-2026 дал прямую путевку для Океании.
Это дало команде, которая ранее терпела неудачи в стыковых матчах, возможность впервые с 2010 года попасть на чемпионат мира. Из-за нехватки талантов стиль игры Новой Зеландии прост: игра без мяча, борьба, контратаки и опора на стандартные положения с использованием высоких игроков.
Звезда: Много лет основной звездой национальной команды остается нападающий «Ноттингем Форест» Крис Вуд. В сезоне 2024/25 он забил аж 20 голов в АПЛ, но в прошлом сезоне выступил менее удачно. Правда, в основном из-за травм, из-за чего Крис пропустил много матчей, а также на это повлияли изменения тренеров в команде и наличие конкурентов по позиции.
Однако стоит обратить внимание и на защитника «Веллингтон Феникс» Тима Пейна. Возможно, вас это удивит, но встреча его будет точно тепло принята болельщиками по всему миру. Дело в том, что аргентинский блогер El Scarso выбрал «самого неизвестного игрока ЧМ» и решил сделать его «главным героем турнира». Выбор пал на Пейна. Всего за несколько дней количество его подписчиков в социальных сетях выросло с нескольких тысяч до нескольких миллионов.
Вратари: Макс Кроукомб, Алекс Паулсен, Майкл Вуд.
Защитники: Тайлер Биндон, Майкл Боксол, Либерато Какаче, Фрэнсис де Врис, Каллан Эллиот, Тим Пейн, Нандо Пижнакер, Томми Смит, Финн Сурман.
Полузащитники: Локлан Бэйлисс, Джо Белл, Алекс Руфер, Марко Стаменич, Райан Томас.
Нападающие: Коста Барбарусес, Мэтью Гарбетт, Эли Жаст, Каллум Маккоуотт, Бен Олд, Джесси Рэндалл, Сарприт Сингх, Бен Уэйн, Крис Вуд.