Халқаро футбол федерацияси (ФИФА) Сенегал миллий жамоасидан 2026 йилги Жаҳон чемпионати учун мўлжалланган либосидаги юлдузни олиб ташлашни талаб қилди. Бу ҳақда журналист Майки Жуниор ижтимоий тармоқдаги саҳифасида маълум қилди.
Гап шундаки, қоидаларга кўра, эмблема устидаги юлдузлар фақат Жаҳон чемпионатидаги ғалабалар сонини англатиши мумкин. Бошқа мусобақалардаги ютуқлар учун юлдуз қўйишга рухсат берилмайди. Сенегал эса 2021 йилда Африка Миллатлар кубогини қўлга киритганидан кейин либосига бир юлдуз қўшганди.
Шунга ўхшаш ҳолат Миср миллий жамоаси билан ҳам юз берди — ФИФА улардан ҳам либосидаги юлдузларни олиб ташлашни сўраган.
2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлга қадар АҚШ, Канада ва Мексикада ўтказилмоқда. Сенегал гуруҳ босқичида Франция, Норвегия ва Ироққа қарши ўйнайди.

ФИФА попросила Сенегал и Египет убрать звезды с формы
Международная федерация футбола (ФИФА) потребовала от национальной сборной Сенегала убрать звезду с формы, предназначенной для чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщил журналист Майки Джуниор на своей странице в социальной сети.
Дело в том, что согласно правилам, звезды над эмблемой могут обозначать только количество побед на чемпионатах мира. Разрешение на звезды за успехи в других турнирах не предоставляется. Сенегал добавил звезду на форму после победы в Кубке африканских наций 2021 года.
Аналогичная ситуация произошла и со сборной Египта — ФИФА также попросила их убрать звезды с формы.
Чемпионат мира по футболу 2026 года пройдет с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. Сенегал сыграет на групповом этапе против Франции, Норвегии и Ирака.