Аввалроқ ижтимоий тармоқларда тарқалган видеодан сўнг айрим ОАВлар Сенегал миллий жамоаси аъзолари гиёҳванд моддалар мавжудлиги бўйича текширувдан ўтказилгани ҳақида хабар тарқатганди.
FCF эса бу маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмаслигини маълум қилди.
Федерация баёнотига кўра, видеодаги жараён жамоанинг Сан-Антониога етиб келганидан кейин эмас, балки Роли аэропортидан АҚШ ичкарисига учиш олдидан амалга оширилган.
Қайд этилишича, Сенегал миллий жамоасини олиб келган автобус меҳмонхонадан тўғридан-тўғри аэропорт учиш-қўниш йўлагига йўл олган. Футболчилар ва делегация аъзолари самолётга чиқишдан аввал хавфсизлик ҳамда полиция назоратидан ўтган.
Федерация ушбу амалиётнинг асосий мақсади логистика жараёнларини соддалаштириш ва жамоанинг хусусий рейсга тезроқ чиқишини таъминлаш бўлганини таъкидлади.
Шунингдек, барча текширувлар амалдаги авиация хавфсизлиги қоидаларига тўлиқ риоя қилинган ҳолда ўтказилгани ва ҳеч қандай нохуш ҳолат қайд этилмагани маълум қилинди.
Маълумот учун, Сенегал миллий жамоаси 2026 йилги Жаҳон чемпионатининг I гуруҳида Франция, Норвегия ва Ироқ миллий жамоаларига қарши баҳс олиб боради.

Сенегальская федерация футбола (FSF) выпустила официальное заявление по поводу видео, на котором показано, как игроки и тренеры национальной сборной проходят проверку в аэропорту США.
Ранее, после распространения видео в социальных сетях, некоторые СМИ сообщили, что члены сенегальской сборной были проверены на наличие наркотических веществ.
Однако FSF заявила, что эта информация не соответствует действительности.
По заявлению федерации, процедура на видео была проведена не по прибытии команды в Сан-Антонио, а перед вылетом из аэропорта Роли на внутренний рейс в США.
Как отмечается, автобус, который привез сборную Сенегала, направился из отеля прямо на взлётно-посадочную полосу аэропорта. Игроки и члены делегации прошли через контроль безопасности и полиции перед посадкой на самолет.
Федерация подчеркнула, что основной целью этой процедуры было облегчение логистических процессов и обеспечение быстрого вылета команды на частном рейсе.
Также сообщается, что все проверки были проведены с полным соблюдением действующих правил авиационной безопасности и никаких неблагоприятных инцидентов зафиксировано не было.
Для справки, национальная сборная Сенегала в отборочной группе I чемпионата мира 2026 года сыграет с командами Франции, Норвегии и Ирака.