Ўзбекистон кубоги. «Нефтчи» ва «Гулистон» плей-офф йўлланмасини қўлга киритди, амалдаги финалчи «Бухоро» эса сенсацион тарзда гуруҳда қолиб кетди
26 май, 10:02
D гуруҳида 3-тур баҳслари бўлиб ўтди.
Foto: Neftchi FK
26.05.2026 FT Ўзбекистон Кубоги Нефтчи Нефтчи 6 : 2 Buxoro University Buxoro University
D гуруҳида 3-тур учрашувлари сермаҳсул ва кескин курашларга бой тарзда ўтди. «Нефтчи» ўз баҳсида БухДУ дарвозасига олтита гол урган бўлса, «Гулистон» ҳам «Бухоро» устидан ишончли ғалабани қўлга киритди. Мазкур натижалардан кейин ҳар икки жамоа плей-офф босқичига йўл олди.
«Гулистон» учрашув бошида ҳисобда ортда қолганига қарамай, тезда ташаббусни қўлга олди. Алишер Собиржонов мувозанатни тиклади, Асилбек Умирзоқов эса дубл қайд этиб жамоасининг устунлигини мустаҳкамлади. Якуний нуқтани Шохназар Норбеков қўйди.
«Нефтчи» эса БухДУга қарши баҳсда илк дақиқаларданоқ устунликни қўлга олди. Стипе Перица дубл муаллифига айланди, Хуршид Ғиёсов, Рустамбек Фомин, Нурбек Сарсенбаев ва Ратинио ҳам ўз номини таблога ёздириб қўйди.
Мазкур натижалардан кейин «Нефтчи» 7 очко билан гуруҳни биринчи ўринда якунлади. «Гулистон» эса 6 очко билан иккинчи поғонани эгаллаб, плей-офф йўлланмасини қўлга киритди. «Бухоро» 4 очко билан учинчи, БухДУ эса очкосиз ҳолда гуруҳда қолиб кетди.
Ўзбекистон кубоги. 3-тур
Гулистон – Бухоро 4:1
Шаҳзодбек Убайдуллаев 9 (0:1), Алишер Собиржонов 27 (1:1), Асилбек Умирзоқов 45+2 (2:1), Асилбек Умирзоқов 72 (3:1), Шохназар Норбеков 76 (4:1).
Гулистон: Сарвар Ҳусанов, Аслиддин Смоилов, Озодбек Ражабов, Бунёд Шодиев, Алишер Собиржонов, Шохназар Норбеков, Азамат Абдуҳалилов, Ихтиёр Тошпўлатов, Шаҳзодбек Ғофурбеков, Асилбек Умирзоқов, Турдибек Омонов.
Бухоро: Ширинбой Абдуллаев, Велко Филипович, Сардор Қулматов, Равшан Хайруллаев, Хуршидбек Мухторов, Шаҳзод Убайдуллаев, Михеил Башелеишвили, Муҳаммад Йўлдошев, Владимир Родич, Доминик Бегич, Шаҳбоз Жўрабеков.
Нефтчи – БухДУ 6:2
Стипе Перица 12 (1:0), Рустамбек Фомин 28 (2:0), Стипе Перица 36 (3:0), Хуршид Ғиёсов 45 (4:0), Саиджон Ашуров 55 (4:1), Нурбек Сарсенбаев 69 (5:1), Ратинио 73 (6:1), Акобир Тўраев (6:2).
Нефтчи: Иброҳим Шокиров, Иззатилло Пўлатов, Боян Сигер, Икром Алибоев, Хуршид Ғиёсов, Асилбек Жумаев, Нурмуҳаммад Абдуғаниев, Стипе Перица, Муҳсин Убайдуллаев, Рустамбек Фомин, Ратинио.
БухДУ: Асадуллахон Полвонов, Беҳруз Тўраев, Муҳриддин Шамсиддинов, Акобир Тўраев, Хуррамбек Ҳамитов, Сардор Салимов, Жасурбек Убайдуллоев, Амир Азаматов, Беҳруз Шодмонов, Муҳаммадсафо Фозилов, Ислом Бойсариев.

Матчи 3-го тура группы D прошли в атмосфере высокой результативности и напряженной борьбы. «Нефтчи» в своем поединке забил шесть мячей в ворота БухДУ, а «Гулистан» также одержал уверенную победу над «Бухарой». После этих результатов обе команды вышли в стадию плей-офф.
Несмотря на то, что «Гулистан» проигрывал в начале встречи, команда быстро взяла инициативу в свои руки. Алишер Собиржонов восстановил равновесие, Асилбек Умирзоков оформил дубль, укрепив преимущество своей команды. Окончательную точку поставил Шохназар Норбеков.
«Нефтчи» же в матче против БухДУ с первых минут захватил лидерство. Стипе Перица отметился дублем, Хуршид Гиясов, Рустамбек Фомин, Нурбек Сарсенбаев и Ратиньо также внесли свои имена в протокол.
После этих результатов «Нефтчи» завершил группу на первом месте с 7 очками. «Гулистан» занял вторую строчку с 6 очками, обеспечив себе путевку в плей-офф. «Бухара» с 4 очками на третьем месте, а БухДУ остался в группе без очков.
Гулистан – Бухара 4:1
Голы: Шахзодбек Убайдуллаев 9 (0:1), Алишер Собиржонов 27 (1:1), Асилбек Умирзоков 45+2 (2:1), Асилбек Умирзоков 72 (3:1), Шохназар Норбеков 76 (4:1).
Гулистан: Сарвар Хусанов, Асриддин Смоилов, Озодбек Раджабов, Бунёд Шодиев, Алишер Собиржонов, Шохназар Норбеков, Азамат Абдухалилов, Ихтиёр Тошпулатов, Шахзодбек Гофурбеков, Асилбек Умирзоков, Турдибек Омонoв.
Бухара: Ширинбой Абдуллаев, Велко Филипович, Сардор Кулматов, Равшан Хайруллаев, Хуршидбек Мухторов, Шахзод Убайдуллаев, Михаил Башелеишвили, Мухаммад Ёлдошев, Владимир Родич, Доминик Бегич, Шахбоз Журабеков.
Нефтчи – БухДУ 6:2
Голы: Стипе Перица 12 (1:0), Рустамбек Фомин 28 (2:0), Стипе Перица 36 (3:0), Хуршид Гиясов 45 (4:0), Саиджон Ашуров 55 (4:1), Нурбек Сарсенбаев 69 (5:1), Ратиньо 73 (6:1), Акобир Тураев (6:2).
Нефтчи: Иброхим Шокиров, Иззатилло Пулатов, Боян Цигер, Икром Алибоеев, Хуршид Гиясов, Асилбек Жумаев, Нурмухаммад Абдуганиев, Стипе Перица, Мухсин Убайдуллаев, Рустамбек Фомин, Ратиньо.
БухДУ: Асадуллахон Полвонов, Бехруз Тураев, Мухриддин Шамсидинов, Акобир Тураев, Хуррамбек Хамитов, Сардор Салимов, Жасурбек Убайдуллоев, Амир Азаматов, Бехруз Шодмонов, Мухаммадсафо Фозилов, Ислам Бойсариев.