Риисе: «Роналдунинг борлиги Португалия миллий жамоасини кучсизлантирмоқда»
Норвегия миллий жамоасининг собиқ футболчиси Йон-Арне Риисе ҳужумчи Криштиану Роналду ҳақидаги фикрлари билан ўртоқлашди.
– Криштиану Роналду Еврогача фаолиятини якунлаши керакми?
– Ҳа. Биламан, Роберто Мартинес Роналдуни яхши кўради, лекин, менимча, ушбу жаҳон чемпионатида Роналду билан боғлиқ бутун вазият анча ачинарли бўлди. Бир пайт у гол уришни тўхтатди, кейин бир-иккита голдан сўнг қайтганини эълон қилди, сўнгра яна ғойиб бўлди.
Менимча, Мартинес бу вазиятда нотўғри йўл тутди. У каттароқ қатъият кўрсатиши ва жамоани алоҳида ўйинчидан устун қўйиши керак эди. Роналду Еврога тайёр бўлади деб ўйламайман. Ҳозир у Португалия учун бундай даражада ўйнай оладиган даражада яхши ҳолатда эмас, деб ҳисоблайман.
У халқаро фаолиятини якунлаши ва ёш ўйинчиларга имконият бериши керак. Замонавий футбол жисмоний жиҳатдан ўта талабчан, агар сен Месси бўлмасанг, барча 11 ўйинчи жамоа учун югуриши ва курашиши керак. Роналду энди буни қилмаяпти ва ўйлайманки, унинг таркибга киритилиши Португалия жамоасига ёрдам беришдан кўра, уни кучсизлантирмоқда, – деди Риисе.

Бывший футболист сборной Норвегии Йон-Арне Риисе поделился своими мыслями о нападающем Криштиану Роналду.
– Должен ли Криштиану Роналду завершить карьеру до Евро?
– Да. Я знаю, что Роберто Мартинес любит Роналду, но, по-моему, вся ситуация с Роналду на этом чемпионате мира была довольно печальной. В какой-то момент он перестал забивать, затем после пары голов объявил о своем возвращении, а потом снова исчез.
Мне кажется, Мартинес в этой ситуации поступил неправильно. Ему следовало проявить больше решительности и ставить команду выше отдельного игрока. Я не думаю, что Роналду будет готов к Евро. На данный момент, считаю, Роналду не в той форме, чтобы играть на таком уровне за Португалию.
Ему следует завершить международную карьеру и дать шанс молодым игрокам. Современный футбол очень требователен физически, и если ты не Месси, то все 11 игроков должны бегать и бороться за команду. Роналду больше этого не делает, и, думаю, его включение в состав больше ослабляет сборную Португалии, чем помогает ей, – сказал Риисе.