«Онам мендан тезкорроқ. Мукофотга у мендан кўра лойиқ» — Нико олтин медалини онасига берди
Испанлар вингери Жаҳон чемпионати медалини азобли йўллар орқали Ганадан Испанияга келган онасига берди.
2026 йилги Жаҳон чемпионати финалида Испания миллий жамоаси Аргентина устидан 1:0 ҳисобида ғалаба қозонганидан сўнг байрам тадбирларидаги энг таъсирли лаҳзалардан бири Нико Уилямснинг қилган иши бўлди.
«Атлетик» вингери иккинчи бўлимда захирадан майдонга тушди, қўшимча вақтда эса ҳал қилувчи голни урган Ферран Торресга ассистни амалга оширди.
Ўйиндан кейин Уилямс трибунада бўлган онаси Мария Артурнинг ёнига борди ва унга жаҳон чемпионатининг олтин медалини топширди.
Кейинроқ Нико нега айнан онасига бу мукофотни берганини тушунтирди.
«Мен тезкорман, аммо онамдан тезроқ эмасман. У ўлимдан қочиб, Саҳройи Кабир чўлини кесиб ўтиш орқали Ганадан Испанияга етиб келган. Чемпионлик медалимни унга бердим, чунки у бу медалга мендан ҳам кўпроқ лойиқ эди», — деди футболчи.
1993 йилда Уилямслар оиласи яхшироқ ҳаёт излаб Ганани тарк этган, йўлнинг бир қисмини Саҳройи Кабир орқали босиб ўтган ва кейинчалик Испаниядан қўним топган.

"Моя мама быстрее меня. Она заслужила награду больше, чем я" — Нико отдал свою золотую медаль матери
20 июля, 09:05
Испанский вингер отдал медаль чемпионата мира своей матери, которая преодолела нелёгкий путь из Ганы в Испанию.
После финала чемпионата мира 2026 года, в котором сборная Испании одержала победу над Аргентиной с счётом 1:0, одним из самых трогательных моментов праздничных мероприятий стал поступок Нико Уильямса.
Вингер «Атлетика» вышел на поле во втором тайме и сделал голевую передачу Феррану Торресу, который забил решающий гол в дополнительное время.
После игры Уильямс подошел к своей матери Марии Артур, которая была на трибунах, и вручил ей золотую медаль чемпионата мира.
Позже Нико объяснил, почему именно маме он отдал эту награду.
«Я быстрый, но не быстрее моей мамы. Она спасалась от смерти, пересекла пустыню Сахара и добралась из Ганы в Испанию. Я отдал ей свою чемпионскую медаль, потому что она заслуживает её больше, чем я», — сказал футболист.
В 1993 году семья Уильямс покинула Гану в поисках лучшей жизни, часть пути преодолев через пустыню Сахара, и в конечном итоге осела в Испании.