2026 йилги Жаҳон чемпионати давомида Испания миллий жамоаси рақиблари ҳар бир ўйинда ўртача 0,3 та голли вазият (xG) яратган.
Луис де ла Фуэнте бошчилигидаги жамоа финалда Аргентина устидан 1:0 ҳисобида (қўшимча бўлимларда) ғалаба қозониб, жаҳон чемпионига айланди.
Испания бутун турнир давомида рақибларига бор-йўғи 2,3 та xG яратиш имконини берди. Улар 8 та баҳсда фақат бир марта тўп ўтказиб юборишди — чоракфиналда Белгияга (2:1) қарши ўйинда.
Ўртача ҳисобда испанларнинг рақиблари ҳар бир баҳсда атиги 0,3 та кутилган гол яратган. Бу 1996 йилдан бери (ушбу статистика ҳисоблаб борила бошланганидан буён) Жаҳон чемпионатларидаги энг яхши кўрсаткич ҳисобланади.
Испания ЖЧ-2026да ҳар бир ўйинда рақибларга ўртача 0,3 xG яратишга имкон берди. Бу — рекорд
20 июл, 10:15
«Қизил фурия» рақибларга голли имконият бермаслик бўйича мундиаллар тарихидаги энг яхши натижани қайд этди.

Во время чемпионата мира 2026 года сборная Испании позволяла соперникам в среднем создавать 0,3 голевых момента (xG) за матч.
Под руководством Луиса де ла Фуэнте команда одержала победу над Аргентиной в финале с минимальным счётом 1:0 (в дополнительное время), став чемпионом мира.
На протяжении всего турнира Испания позволила соперникам создать всего 2,3 xG. Они пропустили лишь один раз за 8 матчей — в четвертьфинале против Бельгии (2:1).
В среднем соперники испанцев создавали всего 0,3 ожидаемого гола за матч. Это лучший показатель на чемпионатах мира с 1996 года, с тех пор как начала вестись эта статистика.
Испания на ЧМ-2026 позволила соперникам в среднем создавать 0,3 xG за матч. Это рекорд
20 июля, 10:15
"Красная фурия" отметилась лучшим результатом в истории мундиалей по недопущению голевых моментов у соперников.