КОНМЕБОЛ президенти ЖЧ-2030да иштирокчи жамоалар сони 64та бўлишини айтди
КОНМЕБОЛ президенти Алехандро Домингес 2030 йилги жаҳон чемпионатида иштирокчилар сони 64 тани ташкил этишини маълум қилди.
Унинг айтишича, мусобақани кенгайтириш таклифи турнирнинг 100 йиллик юбилейи муносабати билан илгари сурилган. Айни пайтда бу масала ФИФА томонидан кўриб чиқилиши кутилмоқда.
Маълумки, 2030 йилги мундиал тарихдаги энг ноодатий мусобақалардан бири бўлади. Турнирнинг очилиш учрашувлари жаҳон чемпионатининг 100 йиллиги шарафига Аргентина, Уругвай ва Парагвайда ўтказилади. Қолган барча ўйинлар эса Испания, Португалия ва Марокаш майдонларида бўлиб ўтади.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирча FIFA расман 2030 йилги жаҳон чемпионати формати ўзгарганини тасдиқламаган. Амалдаги режага кўра, турнир 48 та жамоа иштирокида ўтказилиши белгиланган.

Президент КОНМЕБОЛ Алехандро Домингес объявил, что количество участников чемпионата мира 2030 года составит 64 команды.
По его словам, предложение о расширении турнира было выдвинуто в связи со 100-летним юбилеем соревнования. В настоящее время ожидается, что данный вопрос будет рассмотрен FIFA.
Известно, что мундиаль 2030 года станет одним из самых необычных в истории. Открывающие матчи турнира пройдут в Аргентине, Уругвае и Парагвае в честь 100-летия чемпионата мира. Все остальные игры состоятся на полях Испании, Португалии и Марокко.
Напомним, что пока FIFA официально не подтвердила изменение формата чемпионата мира 2030 года. Согласно действующему плану, турнир должен пройти с участием 48 команд.