15-турнинг яна бир ўйини Бухорода «Бухоро» ҳамда «Локомотив» жамоалари ўртасида ўтказилди. Ушбу ўйин 2:1 ҳисобида майдон эгаларининг фойдасига ҳал бўлди.
Баҳсдан кейин эса матбуот анжумани уюштирилди. Унда меҳмонлар бош мураббийи Мирко Еличи қатнашиб, ўз фикрларини билдириб ўтди.
- Бугунги ўйинингиз ҳақида фикрингиз қандай?
- Аввало, рақибни қўлга киритилган очколар билан табриклаймиз. Бугунги натижа биз учун муҳим эди. Жамоа ҳар бир очкони қўлга киритиш учун ҳаракат қилди. Албатта, осон бўлмади. Рақиб ҳам яхши ўйнади, футболчиларимиз ҳам кўп ҳолатларда бир-бирини қўллаб-қувватлашди. Иккала жамоа фақат уч очко учун курашишди. Жамоанинг ҳаракати, футболчиларнинг меҳнати менга ёқди.
- Ҳакамлик ҳақида фикрингиз қандай?
- Бу ҳақда аввал ҳам айтганман. Ҳозир ҳакамлар сунъий интеллект ёки технологиялар таъсирида ҳар бир кичик вазиятни қайта-қайта кўриб чиқишяпти. Кун охирида бу тўғри қарор бўлиши мумкин, лекин баъзан ўйиннинг табиий руҳини ҳам ҳис қилиш керак.
Футболда ўйиннинг суръати, таъсири, ҳиссиёти бор. Ҳар бир майда ҳолатга аралашавериш ҳар доим ҳам яхши эмас. Менимча, энг яхши ҳакам - майдонда деярли кўринмайдиган, ўйинни табиий бошқарадиган ҳакам.
Бугун эса эътибор жуда кўп ҳакамга қаратилди. Менимча, бу унга ҳам ёрдам бермайди. Буни кўриш мумкин. Чемпионатда ҳам бу услуб тобора кўпроқ қўлланиляпти. Ҳакамларнинг роли анча ошган. Шахсан мен бунга унчалик ижобий қарамайман», - дея Еличични сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Мирко Еличич: «Мне кажется, лучший судья - тот, который на поле почти незаметен и естественно управляет игрой»
1 августа, 15:17
Наставник «Локомотива» поделился мыслями после матча с «Бухарой».
01.08.2026 FT Суперлига Узбекистан Buxoro Бухара 2 : 1 Lokomotiv Tashkent Локомотив Ташкент
Ещё один матч 15-го тура прошёл в Бухаре между командами «Бухара» и «Локомотив». Эта игра завершилась со счётом 2:1 в пользу хозяев поля.
После матча была организована пресс-конференция. На ней главный тренер гостей Мирко Еличич выразил свои мысли.
- Каковы ваши впечатления от сегодняшней игры?
- Прежде всего, поздравляем соперника с набранными очками. Сегодняшний результат был важен для нас. Команда старалась за каждое очко. Конечно, это было нелегко. Соперник тоже играл хорошо, и наши игроки часто поддерживали друг друга. Обе команды боролись только за три очка. Мне понравилась самоотдача команды, труд футболистов.
- Как вы оцениваете судейство?
- Я уже говорил об этом ранее. Сейчас судьи под влиянием искусственного интеллекта или технологий пересматривают каждый мелкий эпизод. В итоге это может быть правильное решение, но иногда нужно почувствовать естественный дух игры.
В футболе есть ритм, интенсивность, эмоции. Вмешательство в каждую мелочь не всегда хорошо. Мне кажется, лучший судья - тот, который на поле почти незаметен и естественно управляет игрой.
Сегодня же слишком много внимания было уделено судье. Мне кажется, это ему тоже не помогает. Это видно. В чемпионате этот стиль используется всё чаще. Роль судей значительно возросла. Лично я не отношусь к этому слишком положительно», - приводит слова Еличича журналист Tribuna.uz.