Қатар футбол ассоциацияси президенти Ҳамад бин Халифа бин Аҳмад Ол Таний UEFA билан юзага келган келишмовчилик ва Жаҳон чемпионати ҳуқуқларининг бир қисмини сотиш режасидан воз кечилиши ортидан FIFA президенти Жанни Инфантинони қўллаб-қувватлашини билдирди.
«FIFA президенти Жанни Инфантинонинг FIFA Forward Enterprise лойиҳаси бўйича таклифдан воз кечиш қарорини олқишлаймиз.
Ушбу таклифнинг ўзига хос афзалликлари бўлганига қарамай, FIFA'га аъзо ассоциациялар бирдамлигини энг устувор масала сифатида танлаган қарорни юксак қадрлаймиз.
Қатар футбол ассоциацияси президент Инфантинонинг бутун дунёда футболни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлайди», — дейилади баёнотда.
Журналист Бен Жейкобс маълумотига кўра, Қатар футбол ассоциациясининг ушбу баёноти Носир Ал Хилайфийнинг шахсий позициясини акс эттирмайди. «ПСЖ» президентининг шахсан ўзи бу масалада UEFA'нинг позициясини тўлиқ қўллаб-қувватламоқда.

Президент Футбольной ассоциации Катара Хамад бин Халифа бин Ахмад Аль Тани выразил поддержку президенту FIFA Джанни Инфантино после разногласий с UEFA и отказа от планов по продаже части прав на Чемпионат мира.
«Мы приветствуем решение президента FIFA Джанни Инфантино отказаться от предложения по проекту FIFA Forward Enterprise.
Несмотря на уникальные преимущества этого предложения, мы высоко ценим решение, которое выбрало солидарность среди ассоциаций-членов FIFA как главный приоритет.
Футбольная ассоциация Катара полностью поддерживает усилия президента Инфантино по дальнейшему развитию и укреплению футбола во всем мире», — говорится в заявлении.
По информации журналиста Бена Джейкобса, это заявление Футбольной ассоциации Катара не отражает личной позиции Нассера Аль-Хелайфи. Президент «ПСЖ» лично поддерживает позицию UEFA по этому вопросу.
Катарская ФА выразила поддержку Инфантино
1 августа, 17:48
В то время как Нассер Аль-Хелайфи поддерживает сторону UEFA, страна наоборот поддерживает главу FIFA.