Голсиз, аммо жанговар дуранг дея таъриф берилаётган «Андижон» - «Пахтакор» иштирокидаги учрашув чиндан кескин ва шиддатли тарзда кечди. Учрашувда учта қизил карточка кўрсатилди, иккитаси мезбонларга, биттаси меҳмонларга берилди.
Мана шундай тарзда якунланган учрашувдан сўнг мезбонлар устози Ислом Аҳмедов матбуот анжуманида саволларга жавоб берди.
- Ўйинни қийин ўтишини билардик. «Пахтакор» гранд жамоа, таркибида кучли футболчилар борлигини биламиз. Кучли мураббийга эга. Шунинг учун оғир кечишини сезгандик, шунга қараб тайёргарлик кўрдик. Ўз фалсафамиздан кечмаган ҳолда иложи борича тўпни назорат қилиш, ҳужумкор ўйин кўрсатишга ҳаракат қилдик. Барибир «Пахтакор» бунга қаршилик кўрсатди ва биз хоҳлагандек ўйин кўрсата олмадик. Рақиб кучли эди. Ўз майдонимизда мухлисларимизни ғалаба билан хурсанд қилишни истагандик. Лекин дуранг бўлиб қолди.
- Битта учрашувда иккита қизил карточка – бу тартиб-интизом масаласида ўйлантирадиган ҳолат. Бу бўйича қандай изоҳ берасиз?
- Биринчи вазиятга келадиган бўлсак, ҳимоячимиз пас орқали вазиятдан чиқиб кетмоқчи эди. Буни ўзимиз ўйинчиларимизга тушунтирамиз. Ҳа, хато бўлди. Охирги фолни қўллади. Бу ерда тажовузкорлик йўқ эди. Бу вазиятда ўзини тўхтата олмаслиги ҳам мумкин, чунки у охирги ҳимоячи. Дарвозага тўп кириб кетиши мумкинлигини ўйлаган ҳолда ўз-ўзидан рақибни ушлаб қолиш ҳолати бўлади. Иккинчи вазиятни оқламаган бўлардим. Тўғри айтяпсиз, кўриб чиқиб тегишли чора кўрамиз.
- Кўпчилик яна Хамидулло Каримовдан гол кутганди. Бу футболчи белгиланган вақтда тушмагандек туюлди. У ҳақида фикр билдирсангиз.
- Аввалги ўйинларда Каримов ўйин охирларида майдонга тушаётганди. Бугун эса бироз эртароқ майдонга туширдим. Кўпроқ вақт бермоқчи бўлдик. Лекин мажбурий ўзгаришлар ҳам бўлди, жароҳати сабабли ўйинчимиз ўйинни охиригача давом эттира олмади. Хоҳлайсизми-йўқми, Хамидулло Каримовга қарши миллий жамоа ўйинчиси ўйнади. Ўзини имкониятини кўрсатиш қийин бўлади.
- Майдон марказини кучайтириш мақсадида Шохмалик Комиловни майдонга туширсангиз бўлмасмиди?
- Бўларди. Аммо Шохмалик жамоамизга яқиндагина қўшилди. Ўйин фалсафамизни тушунтириб боряпмиз. Вақти келиб, уни ҳам майдонга туширамиз.
- Қанот ҳимоячиси Маҳмуд Махамаджонов ўзини яхши томондан кўрсатаётганди. Алмаштирилишига нима сабаб бўлди?
- Мажбурий ўзгариш бўлди. Унинг ўзи жароҳати сабабли захирага олишимизни сўради. Натижада алмаштиришга мажбур бўлдик», - дея Аҳмедовнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz журналисти.

Нулевая, но боевая ничья, так описывается встреча между «Андижаном» и «Пахтакором», которая действительно прошла в напряженной и динамичной атмосфере. В матче было показано три красные карточки: две хозяевам и одна гостям.
После столь напряженной игры главный тренер хозяев Ислам Ахмедов ответил на вопросы на пресс-конференции.
- Мы знали, что матч будет тяжелым. «Пахтакор» - гранд-команда, у них сильные игроки. Знаем, что у них и опытный тренер. Поэтому понимали, что игра обещает быть сложной, и подготовились соответствующим образом. Мы старались контролировать мяч и играть атакующий футбол, не отступая от своей философии. Тем не менее, «Пахтакор» оказал сопротивление, и мы не смогли показать желаемую игру. Соперник был силен. Хотелось порадовать наших болельщиков победой на домашнем поле. Но в итоге ничья.
- Две красные карточки за один матч - это настораживает в плане дисциплины. Как вы это прокомментируете?
- Если говорить о первой ситуации, наш защитник пытался выйти из неё через пас. Мы объясним это нашим игрокам. Да, была ошибка. Последний фол он совершил. Агрессии там не было. В этой ситуации он мог и не сдержаться, так как был последним защитником. Понимая, что мяч может оказаться в воротах, он инстинктивно остановил соперника. Вторую ситуацию я бы не оправдывал. Вы правы, рассмотрим её и примем меры.
- Многие ожидали гола от Хамидуллы Каримова. Сложилось впечатление, что этот игрок не вышел в нужное время. Что вы можете сказать о нём?
- В предыдущих играх Каримов выходил на поле ближе к концу. Сегодня мы выпустили его немного раньше. Хотели дать ему больше времени. Но были вынужденные замены, из-за травмы наш игрок не смог доиграть матч. Хотите вы того или нет, но против Хамидуллы Каримова играл национальный игрок. Показать свои возможности ему было сложно.
- Не стоило ли выпустить на поле Шохмалика Комилова для усиления центра?
- Можно было. Но Шохмалик присоединился к нашей команде недавно. Мы постепенно объясняем ему нашу игровую философию. Со временем выпустим его на поле.
- Защитник фланга Махмуд Махамаджонов показывал себя с хорошей стороны. Почему его заменили?
- Замена была вынужденной. Он сам попросил снять его из-за травмы. В результате мы были вынуждены сделать замену», - так передает слова Ахмедова журналист Tribuna.uz.