Малдини Италия футбол федерациясидан истеъфога чиқиши мумкин
Агар Италия футбол федерацияси Пирлони бош мураббий этиб тайинлашга тўсқинлик қилса, Паоло лавозимини тарк этмоқчи.
Италия футбол федерацияси (FIGC) техник директори Паоло Малдини агар ташкилот Андреа Пирлони Италия миллий жамоаси бош мураббийи этиб тайинлашга тўсқинлик қилса, истеъфога чиқиши мумкин. Бу ҳақда La Gazzetta dello Sport хабар берди.
Маълум қилинишича, Малдини FIGCдаги лавозимини фақат янги бош мураббий номзодини мустақил танлаш ҳуқуқи сақланиб қолиши шарти билан қабул қилган. Агар федерация раҳбарияти Пирло номзодини рад этса, Паоло буни ўз ваколатларининг чекланиши сифатида баҳолаб, истеъфо масаласини кўриб чиқиши мумкин.
Хабар қилинишича, Малдини аввалроқ Антонио Конте ва Роберто Манчини номзодларини рад этган. Унинг фикрича, Контенинг клубларни тез-тез алмаштириши салбий омил бўлган. Манчинининг эса 2023 йилда Италия миллий жамоасини тарк этганидан кейинги фаолияти етарлича ишончли таассурот қолдирмаган.
Хосеп Гвардиола билан музокаралар муваффақиятсиз якунланганидан сўнг, Паоло ва федерация маслаҳатчиси Леонардо 47 ёшли Андреа Пирло номзодига тўхталган. Улар Пирлони замонавий футбол концепциясига мос мутахассис деб ҳисобламоқда.
Бироқ Пирлонинг Россия букмекерлик компаниясининг глобал элчиси сифатидаги фаолияти баҳс-мунозараларга сабаб бўлмоқда ва унинг Италия миллий жамоаси бош мураббийи этиб тайинланишини қийинлаштирмоқда.
Пирло ушбу вазият юзасидан расмий баёнот билан чиққан бўлса-да, Италия футбол федерацияси президенти Жованни Малаго тайинлов жараёнини вақтинча тўхтатиб қўйган.

Мальдини может покинуть Итальянскую федерацию футбола
Если Итальянская федерация футбола воспрепятствует назначению Пирло главным тренером, Паоло намерен уйти в отставку.
Технический директор Итальянской федерации футбола (FIGC) Паоло Мальдини может уйти в отставку, если организация помешает назначению Андреа Пирло главным тренером сборной Италии. Об этом сообщила La Gazzetta dello Sport.
Сообщается, что Мальдини принял должность в FIGC только при условии, что сохраняется право самостоятельно выбирать кандидатуру нового главного тренера. Если руководство федерации отклонит кандидатуру Пирло, Паоло может расценить это как ограничение своих полномочий и рассмотреть вопрос об отставке.
Известно, что ранее Мальдини отклонил кандидатуры Антонио Конте и Роберто Манчини. По его мнению, частая смена клубов Контеном являлась отрицательным фактором. А деятельность Манчини после ухода из сборной Италии в 2023 году не оставила достаточно убедительного впечатления.
После неудачных переговоров с Хосепом Гвардиолой Паоло и советник федерации Леонардо остановились на кандидатуре 47-летнего Андреа Пирло. Они считают Пирло специалистом, который соответствует современной концепции футбола.
Однако деятельность Пирло в качестве глобального посла российской букмекерской компании вызывает споры и усложняет его назначение на пост главного тренера сборной Италии.
Хотя Пирло выступил с официальным заявлением по этому поводу, президент Итальянской федерации футбола Джованни Малаго временно приостановил процесс назначения.