Италиялик собиқ футболчи миллий жамоа бош мураббийи этиб тайинланиши мумкин.
Италия миллий жамоаси собиқ яримҳимоячиси Андрея Пирло бош мураббийлик учун асосий номзод ҳисобланади.
Нашрнинг хабарига кўра, Италия футбол федерациянинг янги техник директори Паоло Малдини уни мазкур лавозим учун идеал номзод деб билади.
Аввалроқ, федерация «Манчестер Сити» собиқ бош мураббийи Ҳосеп Гвардиолани бош мураббийликка таклиф қилган, аммо рад жавобини олган. La Gazzetta dello Sport маълумотига кўра, Пирло билан музокаралар давом этмоқда, Гвардиоланинг рад жавобидан кейин музокаралар тезлашиши ҳамда барча зарур деталлар ҳал этилиши кутилмоқда.
Тахминларга кўра Пирлонинг шартномаси ЖЧ-2030 якунигача мўлжалланган бўлади. Италиялик собиқ футболчининг маоши 1,5 млн евродан ошмайди. Мураббийлик фаолияти давомида Пирло «Ювентус», «Карагюмрюк» ва «Сампдория»да ишлашга улгурган, ҳозирда БААнинг «Дубай Юнайтед» клубини бошқармоқда.

Бывший полузащитник сборной Италии Андрея Пирло является главным кандидатом на пост тренера национальной команды.
Как сообщает издание La Gazzetta dello Sport, новый технический директор Итальянской федерации футбола Паоло Мальдини считает его идеальным претендентом на эту роль.
Ранее сообщалось, что новое руководство сборной хотело пригласить на вакантную должность бывшего главного тренера «Манчестер Сити» Хосепа Гвардиолу, но получило отказ. По данным источника, переговоры с Пирло продолжаются, а после отказа Гвардиолы все детали должны быть согласованы довольно быстро.
Ожидается, что контракт Пирло будет действовать до чемпионата мира 2030 года. Зарплата экс-футболиста в сборной Италии, как сообщается, не будет превышать € 1,5 млн. В своей тренерской карьере Пирло работал в «Ювентусе», «Карагюмрюке» и «Сампдории», а сейчас возглавляет «Дубай Юнайтед» из ОАЭ.