«Ливерпул» Слотнинг Нидерландия миллий жамоасига ўтишини қўллаб-қувватламоқчи
«Ливерпул» собиқ бош мураббийи Арне Слот Нидерландия миллий жамоасини бошқарса, унга маълум миқдорда компенсация тўлашни давом эттиришга тайёр. Бу ҳақда De Telegraph хабар берди.
Манбага кўра, бундай қарор «Ливерпул»га шартнома муддатидан олдин бекор қилингани учун тўланиши керак бўлган компенсация харажатларини бир неча миллион еврога камайтириш имконини беради.
Слот ўтган мавсум якунида «Ливерпул»дан истеъфога чиқарилган эди. Уч йиллик шартномасининг яна бир йили қолган 47 ёшли мутахассис 10 миллион евродан ортиқ компенсация олиш ҳуқуқига эга. Агар у кейинги мавсум давомида ишсиз қолса, клуб ушбу суммани тўлиқ тўлаб бериши керак бўлади.
Арне Слот «Ливерпул»ни 2024 йил 1 июндан 2026 йилгача бошқарди. У илк мавсумидаёқ жамоани Англия чемпионига айлантирди. Бироқ иккинчи мавсумда мерсисайдликлар чемпионликни ҳимоя қила олмади ва АПЛни бешинчи ўринда якунлади.
Эслатиб ўтамиз, Роналд Куманнинг 30 июн куни лавозимини тарк этганидан сўнг Нидерландия терма жамоаси бош мураббийлиги вакант бўлиб қолган. Арне Слот ушбу лавозим учун номзодлар қисқа рўйхатидан ўрин олган. Ундан ташқари, собиқ «Манчестер Юнайтед» устози Эрик тен Ҳаг ҳам даъвогарлар сафида.

«Ливерпуль» поддержит переход Слота в сборную Нидерландии
«Ливерпуль» готов продолжать выплачивать компенсацию своему бывшему главному тренеру Арне Слоту, если он возглавит сборную Нидерландии. Об этом сообщает De Telegraaf.
По данным источника, такое решение позволит «Ливерпулю» сократить расходы на компенсацию, которую необходимо выплатить за досрочное расторжение контракта, на несколько миллионов евро.
Слот был уволен из «Ливерпуля» в конце прошлого сезона. 47-летний специалист, у которого оставался еще год по трехлетнему контракту, имеет право на компенсацию в размере более 10 миллионов евро. Если он останется без работы в течение следующего сезона, клуб будет вынужден выплатить эту сумму полностью.
Арне Слот руководил «Ливерпулем» с 1 июня 2024 года по 2026 год. Уже в первом сезоне он сделал команду чемпионом Англии. Однако во втором сезоне мерсисайдцы не смогли защитить титул и закончили АПЛ на пятом месте.
Напомним, что после ухода Рональда Кумана 30 июня пост главного тренера сборной Нидерландии остается вакантным. Арне Слот входит в шорт-лист кандидатов на эту должность. Кроме него, в числе претендентов также находится бывший наставник «Манчестер Юнайтед» Эрик тен Хаг.