Испания ҳакамлар қўмитаси (CTA) маълум қилишича, мамлакатда UEFA мусобақаларидаги каби футболчи суҳбат вақтида оғзини қўли билан беркитгани учун қизил карточка олмайди.
CTA ҳам, UEFA ҳам футболчи нима деганини ёки нима дейиши мумкинлигини аниқ билмасдан туриб, уни майдондан четлатиш мумкин эмас, деб ҳисоблайди.
Рақибга оғзини беркитган ҳолда мурожаат қилган футболчиларни четлатиш қоидаси Жаҳон чемпионати бошланишидан олдин жорий этилганди. Бунга Чемпионлар лигасида «Реал» ҳужумчиси Винисиус Жуниор ва «Бенфика» вингери Жанлука Престианни ўртасида юз берган можаро сабаб бўлган.
2026 йилги мундиал давомида оғзини ёпиб гапиргани учун икки футболчига қизил карточка кўрсатилди: Парагвайдан Мигел Альмирон ва Эквадордан Пиеро Ҳинкапи.

Испанский комитет арбитров (CTA) сообщил, что в стране, как и в турнирах УЕФА, футболист не получит красную карточку за то, что прикрывает рот рукой во время разговора.
Ни CTA, ни УЕФА не считают возможным удаление игрока с поля, не зная точно, что он сказал или мог сказать.
Правило об удалении футболистов, обращающихся к сопернику с закрытым ртом, было введено перед началом чемпионата мира. Причиной стал инцидент между нападающим "Реала" Винисиусом Жуниором и вингером "Бенфики" Джанлукой Престианни в Лиге чемпионов.
Во время мундиаля 2026 года двум футболистам показали красные карточки за разговор с закрытым ртом: Мигелю Альмирону из Парагвая и Пьеро Инкапие из Эквадора.