Шу йилнинг август ойида «Нефтчи» клуби Франция Лига 1 иштирокчиси «Мец» жамоасидан ҳимоячи Коффи Коауoни ўз сафига қўшиб олди.
Ивуарлик футболчи таркибига қўшилгани ҳамон кетма-кет 3 та баҳсда майдонга тушиб, дебют голини ҳам уришга муваффақ бўлди.
Клуб матбуот хизмати ҳимоячи билан интервю уюштирди.
— Коффи, келинг, суҳбатимизни энг бошидан бошласак. Кот-д'Ивуарнинг қайси шаҳри ёки қишлоғида туғилиб ўсгансиз ва болалигингиз қандай ўтган? У ердаги муҳит ҳақида гапириб берсангиз.
— Мен Абиджандан 20 километр узоқликда жойлашган Ассини шаҳрида туғилганман ва у ердаги бошқа болалар каби болалигимни ўтказдим - бу балиқ овлаш қишлоғи бўлгани учун бироз қийин бўлган - лекин бу тажриба мени бугунги ҳолатимга олиб келди. Бу менга яхши қадриятларни сингдирди.
— «Нефтчи»дан таклиф тушгунга қадар Ўзбекистон деган давлат ва бу ердаги футбол ҳақида эшитганмидингиз? Агар эшитган бўлсангиз, хотирангизда биринчи бўлиб нималар жонланган эди?
— Ростини айтсам, йўқ. Мен ўзбек футболи ҳақида умуман ҳеч нарса билмасдим, шунинг учун «Нефтчи»нинг қизиқиши ҳақида эшитганимда, дарҳол «Пахтакор»да ўйнаган бразилиялик футболчидан баъзи маълумотларни олдим.
— Фарғона клуби билан шартнома имзолашдан аввал Франция оммавий ахборот воситаларига берган интервюингизда «Нефтчи» лойиҳаси сизда жуда катта қизиқиш уйғотганини айтгандингиз. Бугун шу лойиҳанинг ичида турган инсон сифатида айтинг-чи, ушбу клубни танлашингизга замин яратган энг асосий учта омил нима эди?
— Аввало, мен эркин агент эдим, шунинг учун келгуси мавсумда қаерга боришни ҳал қилиш учун вақтим бор эди. Ўзимга янги чақирув кераклигини айтдим ва «Нефтчи»даги имконият ўша пайтдаги энг яхши лойиҳа сифатида ажралиб турди — клуб чемпионлик учун, шунингдек, Осиё Чемпионлар лигаси учун курашиши менинг қароримда муҳим рол ўйнади.
— Сиз Кот-д'Ивуарнинг дунёга машҳур «АСEК Мимозас» академияси тарбияланувчисисиз, ундан кейин Португалия ва Франция сингари Европанинг кучли чемпионатларида тўп тепдингиз. Фарғонага келганингиздан сўнг кундалик ҳаётда ёки машғулотлар жараёнида сизни энг кўп ҳайратда қолдирган жиҳат нима бўлди?
— Ростни айтсам, бугунги кунда футбол фақат дунёнинг энг яхши беш ёки ўнта лигаси билан чекланиб қолмайди; ҳар бир мамлакат ва ҳар бир лига яхшиланмоқда. Шунинг учун, мен келганимда ўйин даражасидан ҳайратланмадим — шунчаки лигани кўришни ва жамоадошларимга ёрдам беришни жуда хоҳлардим.
— Майдонда шерикларни тушуниш — муваффақиятнинг ярми. Қисқа фурсат ичида ҳимоя ва ҳужум чизиғидаги футболчилар билан тил топишиб улгурдингизми? Жамоада ким билан кўпроқ ва қайси тилда мулоқот қиляпсиз?
— Мақолда айтилганидек, футбол универсал тил, шунинг учун мен учун энг муҳими майдонда нималарга қодир эканлигимни кўрсатиш эди. Мен ҳамма билан мулоқот қилишга ҳаракат қиламан; албатта, инглиз тилини яхши биладиган ўйинчилар бор, бу менга бошқалар билан ҳам мулоқот қилишимга ёрдам беради.
— «Нефтчи» таркибига яқиндагина келиб қўшилган бўлсангиз ҳам, қисқа вақт ичида кетма-кет учта учрашувда майдонга тушдингиз ва дебют голингизни нишонлашга улгурдингиз. Очиғини айтинг, янги жамоа, янги чемпионат ва мутлақо бошқа маданиятга бунчалик тез мослашиб (адаптация бўлиб) кетишингизни кутганмидингиз? Бунда сизга кимлар кўпроқ ёрдам берди?
— Ҳаммаси шу қадар тез содир бўлдики, ўзимга ҳеч қандай савол беришга вақтим йўқ эди. Мен жуда дўстона гуруҳга қўшилдим, бу менга жамоага мослашишга ёрдам берди; ҳамма менга ёрдам берди ва мен бутун клубга жараённи осонлаштиргани учун миннатдорчилик билдирмоқчиман.
— Айнан ўша дебют голингиз урилган вазият ва ундан кейинги ҳис-туйғуларингизни ички кечинмалар билан тасвирлаб бера оласизми? Ўша голни фаолиятингиздаги алоҳида воқеа сифатида кимгадир бағишладингизми?
— Табиийки, биринчи ўйинимда содир бўлган воқеадан жуда хурсанд бўлдим — деярли уч ой ўйнамаганимдан кейин дебютимда гол уриш шахсан жуда қониқарли эди. Мен бу голни Фарғонага келганимдан бери доим ёнимда бўлган акамга бағишладим.
— Ортда қолган учта ўйин сизга Ўзбекистон Суперлигаси ҳақида дастлабки хулосаларни чиқаришга имкон берган бўлса керак. Фарғоналик ва умуман ўзбекистонлик ишқибозларнинг стадиондаги қўллаб-қувватлаши, яратилган муҳит сизда қандай таассурот қолдирмоқда?
— Бошида айтганимдек, мен учун ҳозирги кунда барча лигалар рақобатбардош ва энг муҳими, биз ҳамма мағлуб этишни истаган жамоамиз, шунинг учун бу автоматик равишда шиддатли ва рақобатбардош ўйинларни келтириб чиқаради. Бу, шунингдек, умуман футболнинг ривожланиши учун жуда муҳимдир. Мухлисларга келсак, бутун мамлакатнинг футболга қанчалик иштиёқли эканлигини кўриб жуда ҳайрон бўлдим - ва, албатта, Фарғона мухлислари энг зўри
— Агар соф профессионал нигоҳ билан қарасак, Ўзбекистон чемпионатидаги жисмоний курашлар, футболчиларнинг тезлиги ва тактик савиясини ўзингиз ўйнаган Франция Лига 1 ёки Лига 2 мусобақалари даражаси билан қандай солиштирган бўлардингиз.
— Стандарт нуқтайи назаридан, иккала лига ҳам юқори даражадаги жисмоний қобилиятни талаб қилади, айниқса дуэлларда; аммо, техника ва тактика борасида футбол ҳар йили ривожланиб бормоқда ва тобора рақобатбардош бўлиб бормоқда, бу эса турли клубларга ўз даражаларини оширишга имкон беради.
— Маҳаллий чемпионат ўйинларини кузатиш ёки унда қатнашиш давомида ўзбек футболи ҳақидаги аввалги тасаввурларингиз қанчалик ўзгарди? Сиз кутган даража билан ҳозир кўраётган реаллик ўртасида фарқ борми?
— Айтганимдек, мен Ўзбекистон лигаси билан умуман таниш эмас эдим — гарчи мен «Нефтчи»нинг икки ёки учта ўйинини кўрган бўлсам ҳам. Лекин бу ерга келганимда, чинакам рақобатбардош лигани кўрдим; ҳамма ўз ўйинларида ғалаба қозонишни хоҳлайди ва бу Ўзбекистон лигасининг ривожланиши учун жуда муҳимдир.
— Ўзбекистон миллий жамоаси сўнгги йилларда кучли ўйин кўрсатиб, халқаро майдонда, хусусан, Осиёда ўз ўрнига эга бўлиб бормоқда. Сиз бу ерга келишдан аввал ўзбек футболининг қайси юлдузларини танирдингиз?
— Аммо ҳозирги кунда одамлар айтганидек, кичик давлатлар йўқ. Чунки ҳар бир миллат ривожланмоқда, академиялар ва стадионлар қурмоқда; буларнинг барчаси бутун дунё бўйлаб футболнинг ривожланишига туртки бўлмоқда ва Ўзбекистон ҳам бу манзаранинг бир қисмидир. Бундан ташқари, уларда юқори даражадаги ўйинчи бўлган ажойиб мураббий бор, шунинг учун у ўз тажрибасини бошқаларга ўргатишга мажбур. Бу ерга келишдан олдин, мен билган ягона ўзбек футболчиси Абдуқодир Ҳусанов эди — у Францияда, хусусан, «Ланс»да фаолиятини бошлаган пайтдан бери.
— Ўзбекистон, айниқса Фарғона ўзининг меҳмондўстлиги ва таомлари билан машҳур. Дунёга довруғи кетган Фарғона паловини татиб кўришга улгурдингизми? Умуман олганда, маҳаллий ошхона ҳақидаги фикрларингиз қандай?
— Албатта, мен келганимда клубдаги ҳамма айтган биринчи гаплардан бири шу эди: бу ерда ажойиб ошпаз бор.
— Интервюмиз якунида сизнинг трансферингиздан қувонган ва келажакда сиздан катта натижалар кутаётган «Нефтчи»нинг ашаддий мухлисларига тилакларингиз ва айтар сўзларингиз.
— Шунчаки раҳмат айтмоқчиман — Фарғона мухлисларига, нафақат уларга, балки бутун мамлакат бўйлаб мухлисларга. Фарғонага келганимда мени қўллаб-қувватлагани ва кутиб олгани учун уларга миннатдорчилик билдирмоқчиман.

В августе этого года клуб «Нефтчи» пополнил свой состав защитником Коффи Коуао, перешедшим из французского «Меца», выступающего в Лиге 1.
Ивуарийский футболист с момента присоединения к команде успел выйти на поле в трёх матчах подряд и даже отметиться своим дебютным голом.
Пресс-служба клуба организовала интервью с защитником.
— Коффи, давайте начнём наш разговор с самого начала. В каком городе или деревне Кот-д’Ивуара вы родились и выросли? Расскажите о своём детстве и атмосфере, в которой вы росли.
— Я родился в городе Ассини, расположенном в 20 километрах от Абиджана, и провёл там детство, как и другие дети. Это было немного сложно, поскольку это рыбацкая деревня, но именно этот опыт сделал меня тем, кем я являюсь сегодня. Он привил мне правильные ценности.
— До того как вы получили предложение от «Нефтчи», слышали ли вы что-нибудь об Узбекистане и местном футболе? Если да, что первым приходило вам на ум?
— Честно говоря, нет. Я вообще ничего не знал об узбекском футболе, поэтому, когда узнал об интересе «Нефтчи», сразу получил некоторую информацию от бразильского футболиста, который ранее выступал за «Пахтакор».
— Перед подписанием контракта с ферганским клубом в интервью французским СМИ вы говорили, что проект «Нефтчи» вызвал у вас большой интерес. Теперь, когда вы являетесь частью этого проекта, назовите три главных фактора, которые повлияли на ваше решение выбрать этот клуб.
— Прежде всего, я был свободным агентом, поэтому у меня было время решить, куда отправиться в следующем сезоне. Я сказал себе, что мне нужен новый вызов, и возможность в «Нефтчи» на тот момент выделялась как лучший проект. То, что клуб борется за чемпионство, а также за участие в Лиге чемпионов Азии, сыграло важную роль в моём решении.
— Вы являетесь воспитанником всемирно известной академии «АСЕК Мимозас» из Кот-д’Ивуара, а затем выступали в сильных европейских чемпионатах, таких как Португалия и Франция. После приезда в Фергану что больше всего удивило вас в повседневной жизни или тренировочном процессе?
— Честно говоря, сегодня футбол не ограничивается только пятью или десятью лучшими лигами мира. Каждая страна и каждая лига развивается. Поэтому, когда я приехал, меня не удивил уровень игры — мне просто очень хотелось увидеть лигу своими глазами и помочь своим партнёрам по команде.
— Понимание партнёров на поле — половина успеха. Удалось ли вам за короткое время найти взаимопонимание с футболистами обороны и атаки? С кем вы больше общаетесь и на каком языке?
— Как говорится, футбол — универсальный язык, поэтому для меня самое главное было показать на поле, на что я способен. Я стараюсь общаться со всеми. Конечно, в команде есть игроки, которые хорошо знают английский язык, и это помогает мне общаться и с другими футболистами.
— Несмотря на то, что вы присоединились к «Нефтчи» совсем недавно, за короткое время успели выйти на поле в трёх матчах подряд и отметить свой дебютный гол. Честно говоря, ожидали ли вы, что сможете настолько быстро адаптироваться к новой команде, новому чемпионату и совершенно другой культуре? Кто больше всего помог вам в этом?
— Всё произошло настолько быстро, что у меня даже не было времени задавать себе какие-либо вопросы. Я попал в очень дружелюбную группу, и это помогло мне адаптироваться в команде. Все мне помогали, и я хочу поблагодарить весь клуб за то, что они сделали этот процесс максимально лёгким.
— Можете ли вы описать тот момент, когда забили свой дебютный гол, и последовавшие за ним эмоции? Посвятили ли вы этот гол кому-то как особенное событие в своей карьере?
— Конечно, я был очень рад тому, что произошло в моей первой игре. После почти трёх месяцев без игровой практики забить гол в дебютном матче было лично для меня очень приятно. Я посвятил этот гол своему брату, который с самого моего приезда в Фергану всегда был рядом со мной.
— Три прошедших матча, вероятно, уже позволили вам составить первые впечатления об узбекской Суперлиге. Какое впечатление на вас производят поддержка ферганских и вообще узбекских болельщиков на стадионах и создаваемая ими атмосфера?
— Как я уже говорил, сегодня все лиги конкурентоспособны. И самое главное — мы команда, которую все хотят победить, поэтому это автоматически приводит к напряжённым и конкурентным матчам. Это также очень важно для развития футбола в целом. Что касается болельщиков, я был очень удивлён, увидев, насколько сильно вся страна увлечена футболом. И, конечно же, болельщики Ферганы — лучшие.
— Если смотреть исключительно с профессиональной точки зрения, как бы вы сравнили физическую борьбу, скорость футболистов и тактический уровень чемпионата Узбекистана с уровнем соревнований во французских Лиге 1 и Лиге 2, в которых вы выступали?
— В целом обе лиги требуют высокого уровня физических качеств, особенно в единоборствах. Что касается техники и тактики, футбол развивается с каждым годом и становится всё более конкурентным, что позволяет различным клубам повышать свой уровень.
— Насколько изменилось ваше первоначальное представление об узбекском футболе после просмотра и участия в матчах местного чемпионата? Есть ли разница между уровнем, которого вы ожидали, и тем, что видите сейчас?
— Как я уже говорил, я вообще не был знаком с узбекской лигой, хотя видел два или три матча «Нефтчи». Но когда приехал сюда, увидел действительно конкурентоспособный чемпионат. Все хотят побеждать в своих матчах, и это очень важно для развития узбекской лиги.
— Сборная Узбекистана в последние годы показывает сильную игру и постепенно укрепляет свои позиции на международной арене, особенно в Азии. Каких звёзд узбекского футбола вы знали до приезда сюда?
— Сегодня, как люди говорят, маленьких стран не существует. Каждая нация развивается, строит академии и стадионы — всё это способствует развитию футбола по всему миру, и Узбекистан является частью этого процесса. Кроме того, здесь есть замечательный тренер, который является специалистом высокого уровня, поэтому он может передавать свой опыт другим. До приезда сюда единственным узбекским футболистом, которого я знал, был Абдукодир Хусанов — ещё с тех времён, когда он начинал свою карьеру во Франции, в частности в «Лансе».
— Узбекистан, особенно Фергана, славится своим гостеприимством и кухней. Успели ли вы попробовать знаменитый на весь мир ферганский плов? В целом какое у вас впечатление от местной кухни?
— Конечно. Когда я приехал, одним из первых, что мне сказали все в клубе, было: «Здесь есть отличный повар».
— В завершение нашего интервью — что бы вы хотели сказать и пожелать преданным болельщикам «Нефтчи», которые обрадовались вашему трансферу и ждут от вас больших результатов в будущем?
— Я просто хочу сказать спасибо — болельщикам Ферганы и не только им, но и всем поклонникам футбола по всей стране. Я хочу поблагодарить их за поддержку и тёплый приём, который они оказали мне после моего приезда в Фергану.