Суперлигада 19-турга старт берилди. Бугун Фарғонада амалдаги чемпион – «Нефтчи» «Сўғдиёна» жамоасини қабул қилди.
Учрашувда катта устунликка эришган майдон эгалари буни таблода ҳам акс эттиришди ва 3:0 ҳисобидаги ғалабани қўлга киритдилар. Фарғоналиклар бош мураббийи Ислом Исмоилов матбуот анжуманида қуйидагиларни айтди:
- Бу ғалабамизни биринчи навбатда кеча Муҳтарам Президентимиз томонидан вилоятимиз ҳокими Хайрулла Хайитбаевич фидокорона меҳнатлари учун орден билан тақдирланди ва шу инсонга бағишлаймиз. Фарғона футбол ривожи учун жуда катта ишларни амалга оширяпти. Кеча футболчилар билан гаплашиб, жамоа ва Фарғона футболи учун жуда катта меҳнат қилаётган ушбу инсонга ғалабамиз билан кичик туҳфа қилишни келишиб олгандик. Йигитларга раҳмат, вадаларини устидан чиқишди. Ишончли ғалабага эришдик. Биринчи тайм ва иккинчи таймни 20-дақиқасигача интенсив тезкор футбол намойиш этдик. Бу ўйинни ушлаб қолишни ўзи қийин нарса. 20-дақиқагача жуда кўплаб ҳужумлар уюштирдик ва имкониятлар яратдик. Аммо вазиятларимиздан фойдалана олмадик, кейингисидан фойдаландик. Доимий равишда интенсив ва ҳужумкор ўйнайдиган бўлсак, бу яратилаётган имкониятлардан фойдаланишимиз керак. Бу бўйича биринчи таймдан кейин ҳам ўйинчиларга кўрсатма бердик. Мухлислар ўйин сифатини кўрмоқчи бўлсалар, бунинг ягона ечими тезлик. Иккала жамоа тез ҳаракат қилгандагина ўйин сифати ошади. Чунки секин футбол автоматик равишда ўйинни секинлаштиради. Ишқибозларга ёқмаслиги аниқ. Ўйин тезлашганида футболчилар катта куч йўқотишяпти. Бир футболчи керак бўлса 60-70 метр масофа босиб ўтяпти. Бунақа ҳолатни ўйин давомида доим қайтаришимиз ва қарши ҳужумларни ўтказиб юбормаслигимиз учун жуда катта меҳнат талаб қилинади. Ўйинчилар буни аста-секинлик билан тушуниб боришяпти. Ўйлайманки, биринчи таймни 20 дақиқаси ва иккинчи таймни 15-20 дақиқасида мавсумдаги энг яхши ўйинларимиздан бирини ўтказдик. Айниқса, ҳужумга ўтиш фазаларида катта тезликда ҳаракат қилишди. Шуни ҳисобига кўп имкониятлар яратдик. Ўйиндан кўнглим тўлди, тўлиқ назорат қилдик. Рақибга ҳеч қандай имконият қолдирмадик.
- Дориевга алоҳида ўйинчи бириктирилганмиди?
- Йўқ, биз айнан қайсидир футболчига персонал ўйинчи қўймаймиз. Бундан йироқмиз. Дориевни ўрганиб чиққандик ва «Сўғдиёна» билан ўйнаганимизга ҳали ҳеч қанча бўлгани йўқ. Ўтган сафар ҳам Дориевни зарарсизлантиргандик. Чунки «Сўғдиёна»ни ўйини асосан Дориевни атрофида қурилган. Кўп голга ассист беради, ўзи ҳам кўп гол уради. Шуни ҳисобига қачонки у тўпни қабул қилганида атрофида уч нафар ўйинчи бўлишини таъминладик. Қанотдаги ўйинчиларимиз кўрсатмаларни аъло даражада бажарди. Дориевни тўлиқ зарарсизлантира олдик, унга ҳеч қандай имконият қолдирмадик.
- Жароҳатланган футболчилар «Пахтакор» билан ўйингача тиклана олишадими?
- Бу оғриқли савол. Осон бўлмаяпти, етакчи ўйинчиларимиз йўқ. Тезроқ қайтишларини кутяпмиз. Катта эҳтимол билан қийин ҳолат. Шифокорлар, мутахассислар максимал равишда уларни тезроқ жамоага қайтариш учун ишлашяпти. «Пахтакор» билан учрашувгача тезроқ сафга қайтишларига умид қилиб қоламиз. Ўйин услубимиз шаклланиб бораётган пайтда футболчини жароҳати ўйин тизгинини издан чиқариши мумкин. Шунга қарамасдан қолган футболчилар ҳам жуда катта ҳажмдаги ишни бажаришяпти. Таркибимиздаги ўйинчилар йўқлигини билинтиришмаяпти.
- Жамоа қанотлардан кўпроқ ҳужумлар қиляпти. Бу сизни тактикангизми ёки рақибдан келиб чиқиб шундай йўл тутиляптими?
- Ўзи қанотдан ҳужум қилиш тарафдори эмасман. Машғулотларда ҳам, ўйинга бериладиган кўрсатмаларда ҳам камроқ қанотлардан ҳужум қилишни айтамиз. Мақсадимиз тезроқ дарвозага йўл топиш ва унга олиб борадиган йўлларни қидириш. Кўп жамоалар бизга қарши учрашувларда чуқур ҳимояланишмоқда. Керак бўлса, 10 киши бўлиб ҳимояланишяпти. Мана шундай пайтларда биз иложи йўқ қанотлардан ўйнашга мажбур бўляпмиз. Сабаби, рақибни жойидан қўзғатиш учун қанотлардан ҳужумлар қилишга тўғри келяпти. Агар қанотлардан узатмалар самарали бўлса бу ҳам аслида фойдамизга ишлайди. Афсуски, бу бўйича оқсаяпмиз. Машғулотларда бунга ҳам алоҳида эътибор қаратяпмиз ва ўйлайманки, бу борада ҳам фаолликка эришамиз», - дея бош мураббийнинг сўзларини келтиради Tribuna.uz мухбири.

Хозяева поля, добившись значительного преимущества, отразили это на табло и одержали победу со счетом 3:0. Главный тренер ферганцев Ислам Исмоилов на пресс-конференции сказал следующее:
- Эту победу мы в первую очередь посвящаем нашему уважаемому Президенту, который вчера наградил хокима нашей области Хайруллу Хайитбаевича орденом за самоотверженный труд. Он делает очень много для развития футбола в Фергане. Вчера мы поговорили с футболистами и решили сделать небольшой подарок этому человеку, который много трудится для команды и футбола Ферганы. Спасибо ребятам, они сдержали слово. Мы добились уверенной победы. В первом тайме и до 20-й минуты второго тайма мы показывали интенсивный быстрый футбол. Удержать эту игру – само по себе сложное дело. До 20-й минуты мы организовали множество атак и создали возможности. Однако мы не смогли воспользоваться нашими шансами, но использовали следующие. Если мы будем постоянно играть интенсивно и атакующе, нам нужно будет использовать создаваемые возможности. После первого тайма мы также дали указания игрокам. Если болельщики хотят видеть качество игры, единственное решение – это скорость. Качество игры возрастает только тогда, когда обе команды двигаются быстро. Потому что медленный футбол автоматически замедляет игру. Болельщикам это явно не нравится. Когда игра ускоряется, футболисты теряют много сил. Один футболист может пробегать 60-70 метров. Для того чтобы постоянно повторять такую ситуацию во время игры и не пропускать контратаки требуется много труда. Игроки постепенно это понимают. Я думаю, что 20 минут первого тайма и 15-20 минут второго тайма мы провели один из лучших наших матчей в сезоне. Особенно при переходе в атаку двигались с большой скоростью. Благодаря этому мы создали много возможностей. Я доволен игрой, мы полностью контролировали матч. Не оставили сопернику никаких шансов.
- Была ли закреплена отдельная задача для Дориева?
- Нет, мы не назначаем персонального игрока для какого-либо футболиста. Мы далеки от этого. Мы изучили Дориева и не так давно играли с «Сўғдиёна». В прошлый раз мы также нейтрализовали Дориева. Потому что игра «Сўғдиёна» в основном строится вокруг Дориева. Он делает много голевых передач и сам забивает много голов. Поэтому, когда он получал мяч, мы обеспечивали наличие трех игроков вокруг него. Наши крайние игроки отлично выполнили указания. Мы полностью нейтрализовали Дориева, не оставив ему никаких шансов.
- Смогут ли травмированные футболисты восстановиться к игре с «Пахтакор»?
- Это болезненный вопрос. Это нелегко, у нас нет ведущих игроков. Мы ожидаем их возвращения как можно скорее. Вероятно, ситуация сложная. Врачи и специалисты работают максимально, чтобы вернуть их в команду как можно быстрее. Мы надеемся, что они вернутся к матчу с «Пахтакор». Когда наш стиль игры формируется, травма игрока может выбить из колеи игровой ритм. Несмотря на это, оставшиеся игроки также выполняют большую работу. Они не дают заметить отсутствие игроков в составе.
- Команда больше атакует с флангов. Это ваша тактика или так вы действуете исходя из соперника?
- В принципе, я не сторонник атак с флангов. На тренировках и в указаниях к игре мы говорим меньше атаковать с флангов. Наша цель – быстрее находить путь к воротам и искать пути, ведущие к ним. Многие команды против нас играют глубоко защищаясь. Даже 10 человек участвуют в защите. В такие моменты мы вынуждены играть с флангов, чтобы сдвинуть соперника с места. Если передачи с флангов будут эффективны, это также будет работать в нашу пользу. К сожалению, в этом есть перебои. На тренировках мы уделяем этому особое внимание, и я думаю, что в этом направлении мы также достигнем активности», - приводит слова главного тренера корреспондент Tribuna.uz.